Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//2015 Güncel DNS Ayarları

2015 Güncel DNS Ayarları

Teknolojin ilerlemesiyle birlikte dünya genelinde internet kullanımı hızlı bir şekilde arttı ve artmaya da devam ediyor. Geçmiş yıllarda teknolojinin bu denli gelişmemiş olmasından dolayı, bilgisayar ve internet ücretleri oldukça yüksek seviyelerdeydi. Şimdi ise neredeyse her evde bir bilgisayar, internet hattı ve aile bireylerinin hepsinde internete girebilen akıllı cihazlar (akıllı telefon, tablet  vb.) mevcut. İnternetin hızlı bir şekilde gelişmesi, haliyle iletişim ve haber alma konularına da yansımış durumda. Öyle ki görsel ve yazılı basına rakip olarak sosyal medya alanı doğdu. Sosyal medya denildiğinde ilk akla gelenler Facebook, Twitter, Youtube gibi sosyal ağlar. Bu ortamlarda herkes istediğini özgürce paylaşıyor, tanıdıklarıyla iletişim kurabiliyor. Sosyal medyada çıkan bir haber diğer ortamlara göre çok daha hızlı yayılıyor ve geniş kitlelere ulaşıyor. Durum böyle olunca sosyal medyanın olumlu ya da olumsuz şekilde kullanımları da söz konusu olabiliyor. Hatırlayacağınız üzere ülkemizde bir dönem Twitter ve Youtube gibi siteler yasaklanmış, kullanıcılar bu sitelere girebilmek için DNS kullanmıştı. Bilgisayarın ya da akıllı cihazın DNS ayarları değiştirilerek bu sitelere giriş mümkün olmuştu.

DNS, İngiliz ve bir terim olan Domain Name System‘in ilk harflerinden oluşan bir kısaltma. Türkçe’de ise Alan Adı Sistemi anlamına geliyor. DNS’si değiştirilen bir bilgisayar, hizmet aldığı internet servisinin DNS’leri yerine farklı DNS’ler kullanarak internete ulaşıyor ve normalde yasak olan sitelere bu sayede giriş yapabiliyor. 2015 Güncel DNS Ayarları için tıklayınız.

2015 Güncel DNS Ayarları

2015 Güncel DNS Ayarları

Yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak, yasaklı sitelere girmek için kullanmanız gereken güncel DNS numaralarına ulaşabilir, DNS ayarlarını nasıl yapacağınızı görebilirsiniz. İnternette her şeyin özgür olması, yaşanılan ülkenin kanunlarıyla alakalı bir durum. Ancak internet için herhangi bir yasak getirmek, kullanıcıların yasaklanan sitelere girme arzusunu her zaman daha çok arttırmıştır.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap