Buradasınız : Ana Sayfa //Yarışma Soruları//ABD Başkanı’nın günlük nükleer füze kodları olan çantanın adı nedir?

ABD Başkanı’nın günlük nükleer füze kodları olan çantanın adı nedir?

Büyük usta Kenan Işık’ın sunuculuğunu yaptığı Kim Milyoner Olmak İster bilgi ve kültür yarışmasının bu akşamki bölümünde yarışan Melisa Akman’ın 60.000 TL’lik sorusu şu şekildeydi; ABD Başkanı’nın bir görevlinin bileğine kelepçelenmiş halde yanında gezdirdiği günlük nükleer füze kodları olan çantanın adı nedir?

A) Nuclear Football

B) Nuclear Bowling

C) Nuclear Baseball

D) Nuclear Basketball

Cevap aşağıda…

---Sponsor Reklamlar---

Kim Milyoner Olmak İster

Kim Milyoner Olmak İster

Cevap: Nuclear Football

“Nükleer futbol topu” Robert McNamara, 40 yıldan beri değişmeyen ABD’nin nükleer savaş kararı alma mekanizmasını şöyle anlatıyor: “ABD Stratejik Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın (SAC) başındaki komutan, nereye giderse gitsin, günde 24 saat, yılda 365 gün yanında güvenli bir telefon taşır. Bu telefon bir yandan Colorado’daki Ceyen Dağları’nın derinliklerindeki Kuzey Amerika Savunma Komutanlığı ile, diğer yandan ABD Başkanı ile irtibatlıdır. Nükleer saldırının kodları sürekli olarak Başkan’ın yanıbaşındaki bir subay tarafından ‘nükleer futbol topu’ (nuclear football) adı verilen çanta içinde taşınır. SAC Komutanının görevi, telefonu en geç üçüncü zil sesinde yanıtlamaktır. Telefonun çalması, düşman balistik füzelerinin ateşlendiği anlamına gelir. İhbarın doğru olup olmadığına ve doğruysa Amerika’nın nasıl bir karşılık vermesi gerektiğine karar vermesi için 2-3 dakikası vardır. Önerilerini söyledikten sonra başkanın Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile vardığı kararı dinler. Başkan nükleer saldırı kararı verirse nükleer futbol topundan saldırı için gerekli kodlar alınır ve füzelerin fırlatılacağı üslere iletilir. Tüm bunlar sadece 20 dakika içinde gerçekleşmek zorundadır.”

Kim Milyoner Olmak İster yarışması ATV ekranlarında tüm heyecanıyla devam ediyor. Yarışmanın her bölümü birbirinden başarılı ve ilgi çekici yarışmacılara sahne oluyor. Televizyon dünyasının tartışmasız en çok kazandıran yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster 25.09.2013 Perşembe akşamı yayınlanan yeni bölümüyle takipçileriyle buluştu.

---Sponsor Reklamlar---

Bu yazıyı bu kelimelerle buldular:

Bu yazıyı paylaşın

  • Facebook
  • Twitter
  • Google Plus
  • Google
  • Pinterest

Etiketler:

Copyright © 2012 Hayatın Kaosundan Kaçış Durağınız. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap | Dünyanın ve Türkiye'nin Top 10'ları için Top 10 sitemizi, Saç Dökülmesi için saç dökülmesi sitemizi, Eskişehir evden eve nakliyat için Eskişehir Nakliyat bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz. Modern Mobilya Dekorasyon örnekleri için Mobilya Dekorasyon sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Türkçe Çeviri Güncel Blog.
Yandex.Metrica
Pinterest