ABD Başkanı’nın günlük nükleer füze kodları olan çantanın adı nedir?

Büyük usta Kenan Işık’ın sunuculuğunu yaptığı Kim Milyoner Olmak İster bilgi ve kültür yarışmasının bu akşamki bölümünde yarışan Melisa Akman’ın 60.000 TL’lik sorusu şu şekildeydi; ABD Başkanı’nın bir görevlinin bileğine kelepçelenmiş halde yanında gezdirdiği günlük nükleer füze kodları olan çantanın adı nedir?

A) Nuclear Football

B) Nuclear Bowling

C) Nuclear Baseball

D) Nuclear Basketball

Cevap aşağıda…

---Reklamlar---

Kim Milyoner Olmak İster

Kim Milyoner Olmak İster

Cevap: Nuclear Football

“Nükleer futbol topu” Robert McNamara, 40 yıldan beri değişmeyen ABD’nin nükleer savaş kararı alma mekanizmasını şöyle anlatıyor: “ABD Stratejik Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın (SAC) başındaki komutan, nereye giderse gitsin, günde 24 saat, yılda 365 gün yanında güvenli bir telefon taşır. Bu telefon bir yandan Colorado’daki Ceyen Dağları’nın derinliklerindeki Kuzey Amerika Savunma Komutanlığı ile, diğer yandan ABD Başkanı ile irtibatlıdır. Nükleer saldırının kodları sürekli olarak Başkan’ın yanıbaşındaki bir subay tarafından ‘nükleer futbol topu’ (nuclear football) adı verilen çanta içinde taşınır. SAC Komutanının görevi, telefonu en geç üçüncü zil sesinde yanıtlamaktır. Telefonun çalması, düşman balistik füzelerinin ateşlendiği anlamına gelir. İhbarın doğru olup olmadığına ve doğruysa Amerika’nın nasıl bir karşılık vermesi gerektiğine karar vermesi için 2-3 dakikası vardır. Önerilerini söyledikten sonra başkanın Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı ile vardığı kararı dinler. Başkan nükleer saldırı kararı verirse nükleer futbol topundan saldırı için gerekli kodlar alınır ve füzelerin fırlatılacağı üslere iletilir. Tüm bunlar sadece 20 dakika içinde gerçekleşmek zorundadır.”

Kim Milyoner Olmak İster yarışması ATV ekranlarında tüm heyecanıyla devam ediyor. Yarışmanın her bölümü birbirinden başarılı ve ilgi çekici yarışmacılara sahne oluyor. Televizyon dünyasının tartışmasız en çok kazandıran yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster 25.09.2013 Perşembe akşamı yayınlanan yeni bölümüyle takipçileriyle buluştu.

---Reklamlar---

Bu yazıyı bu kelimelerle buldular:

    nükleer füze kodları olan çantanın adı (4),nükleer füze kodları (3),gunluk nukleer fuze kodlari (2),fuze kodlari olan cantanin adi (2),abd baskaninin cantasinin adi (2),nükleer füze kodlarının olduğu çanta (1),günlük nükleer füze kodları olan çanta (1),günlük nükleer füze kodları olan çantanın adı (1),gunluk nukleer fuze kodu olan canta adi (1),nuclear çanta (1)

Etiketler:

Copyright © 2012 Güncel Blog. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap | İnternetten canlı tv izlemek için Canlı Tv için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Dizi oyuncuları, şarkı sözleri, başvuru formları, sağlıklı yaşam, haberler, magazin haberleri.

Protected by Copyscape Web Plagiarism Checker Yandex.Metrica Eğlence ve Komedi Siteleri

ABD Başkanı’nın günlük nükleer füze kodları olan çantanın adı nedir?