Buradasınız : Ana Sayfa //Kişisel Gelişim//Albert Einstein ve Şoförü Hikayesi Yaratıcı Düşünce

Albert Einstein ve Şoförü Hikayesi Yaratıcı Düşünce

Dünya’nın en zeki insanlarından biri olarak kabul edilen fizikçi Albert Einstein’ın şoförüyle aralarında geçen hikayeyi sizlerle paylaşmak isterim. Yaratıcı düşüncenin en iyi ifade edildiği bu hikayeyi mutlaka okuyun derim.

Einstein ve Şoförü

Einstein ve Şoförü

Albert Einstein ve Şoförü

Albert Einstein, Princeton Üniversitesi’nde hocalık yaptığı yıllarda sık sık otomobiliyle yollara düşüyor ve birçok konferans veriyormuş.

Einstein  yine bir konferansa gitmek üzere yola çıktıkları bir gün şoförü Einstein’a;

“Efendim, uzun zamandır siz konuşmanızı yaparken ben de arka sıralarda oturup sizi dinliyorum ve neredeyse söyleyeceğiniz her şeyi kelimesi kelimesine biliyorum” demiş. Einstein gülümseyerek ona bir teklifte bulunmuş: “Peki, şimdi gideceğimiz yerde beni hiç tanımıyorlar. O halde bugün palto ve şapkalarımızı değiştirelim, benim yerime sen konuş,ben de arka sırada seni dinlerim.”
Şoför, gerçekten çok şahane ve başarılı bir konuşma yapmış ve sorulan bütün soruları doğru cevaplamış. Tam yerine oturacağı sırada bir kişi, o güne kadar konferansta sorulmamış ağır bir fizik sorusu sormuş. Şoför, hiç duraksamadan soruyu soran kişiye dönüp:
“Böylesine basit bir soruyu sormanız gerçekten çok garip” demiş. Sonra da salonun arkasında oturan Einstein’ı işaret ederek şöyle devam etmiş:
“Şimdi size arka sırada oturan şoförümü çağıracağım ve sorduğunuz soruyu, göreceksiniz, o bile cevaplayacak.”

Albert Einstein ve Şoförünün Hikayesi Video

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap