Aloe Vera (Sarı Sabır İlacı) Nelere İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıp, kozmetik ve hatta tatlılarda bile kullanılan Aloe Vera bitkisinin doğal yetişme ortamı Kuzey Afrika’dır. Tıbbi bir çok alanda kullanılan bitki ekonomik olarak iyi gelir getiren Aloe Vera Avustralya’da geniş alanlı tarlalarda yetiştirilir ve buradan bir çok ülkeye ihraç edilir. Dünyanın bir çok ülkesi tarafından bilinen ve hemen hemen sağlıkla ilgili her alanda kullanılan Aloe Vera ülkemizde Sarı Sabır ilacı olarak bilinir. Kullanımı çok yaygın değildir özellikle bitki olarak kullanımından ziyade satın aldığımız kozmetik ürünlerinin içinde dolaylı olarak kullanımı daha çoktur. Aloe Vera resimde de görüldüğü gibi kaktüs görünümünde kısa saplı, tırtıklı ve dolgun bir yapıya sahip, bitkinin yaprakları, yaprakları içinde bulunan şeffaf sıvı jel özellikle cilt bakımında önemli bir etkiye sahiptir.

---Reklamlar---

Aloe Vera’nın tarlada bakımı ve hasadı büyük bir titizlik gerektiriyor.

 • Gün aşırı gece yatmadan önce az miktarda masaj yaparak 5 dk bekletilip bol suyla durulayarak uygulanan jelin gençleştirici özelliğini sizde keşfedeceksiniz.
 •  Ciltteki yara, çizik, çıban, sivilce, güneş lekesi izleri, ciltteki leke ve küçük yanıklarda tedavi aracı olarak kullanılır. Bitkinin dolgun yapraklarını elimizle ayırıp yara veya yanığın üzerine doğrudan uygulamak yada sıvı jeli krem gibi sürmek pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 •  Kabızlık ve bağırsak sistemi düzensizliğinde 1 çay kaşığı jelin her gün düzenli olarak tüketilmesi sindirim sisteminin düzenlemesinde yardımcı olur.
 •  Dudak kuruluğunda bir dudak stick’nin yaptığı etkiden daha fazlasını yapabilir.
 •   Kuru cildin nemlenmesinde ve nem dengesinin korunmasında kullanılır.
 • • Aloe Vera sıvı jeli zeytinyağıyla karıştırıp saçlara uygulandığında saçlar kendini yenileyerek güçlenir. Aloe Vera katkılı şampuanlar yerine bunu kendimiz evde kolayca yapabiliriz.
 •   Ağız içinde oluşan sivilce ve yaralarda; diş ve ağız bakımında bitki saplarının çiğnenmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Aloe Vera Evde Yetiştirilir mi?

Cildinizin bakımı, ufak tefek yara ve izlerin tedavisi için bu mucize şifalı bitkiyi evimizde yetiştirmek mümkün. Çiçekçilerden, fide yetiştirilen yerlerden kolayca temin edebileceğiniz Aloe Vera’nın Anavatanı Kuzey Afrika olmasına rağmen soğuktan çok etkilenmeyen ve iyi bakıldığında size istediğinizden fazlasını veren arsız bir bitkiye sahip olabilirsiniz.

Aloe Vera Evde Yetiştirilebiliyor

Aloe Vera Evde Yetiştirilebiliyor

Aloe Vera (Sarı Sabır) Bitkisinin Bakımı

Saksıda yetiştirilen Aloe Vera’yı evinizin güneş gören bir yerinde gün aşırı suluyarak besleyebilirsiniz. Etli yapraklarına depoladığı suyu jel olarak hapseden bitkinin bakımı oldukça kolaydır. Toprağı kurudukça sulanmasına dikkat edilmelidir. Gün aşırı sulanmasına rağmen toprak çatlayacak derecede kurur bu yüzden bitki sıklıkla sulanmalıdır, yapraklarının suyla çok temasından kaçınılmalıdır. Genelde iki günde bir sulanan bitki güneşe daha çok temas halinde kalırsa günlükte sulanabilir. Köklerinden sürekli büyüyen bitkiyi sıklaştığında başka bir saksıya bölerek çoğaltabilirsiniz. Hapı, diğer katkı maddeleriyle karıştırılan kremleri yerine tamamen doğal ve sağlıklı bitkiyi evinizde yetiştirebilir, güzellik yada küçük yara, yanıklarda müdahalede bulunabiliriz. Jel ve yaprağının şifası dışında dış görünümü de evinize hoş ve değişik bir görünüm kazandırır.

---Reklamlar---

Google Aramaları:

  aloe vera bitkisi sivilce,aloe vera bitkisi cilt lekelerine iyi gelirmi,aloe vera bitkisi nasıl yetiştirilir,aloe vera çillere iyi gelirmi,aloe vera bitkisi bakımı,aloe vera bakımı,aloe vera faydaları sivilce,aloe vera sivilceye iyi gelirmi,aloe vera cilt lekelerine iyi gelirmi,aloe vera nasıl dıkılır

Etiketler: , , , , ,

2 Yorum yapılmış " Aloe Vera (Sarı Sabır İlacı) Nelere İyi Gelir? Faydaları Nelerdir? "

 1. yeliz diyor ki:

  s.a. makale tarihi çok eski ama umarım hâlâ ilgileniliyordur.çünkü acil cevaba ihtiyacım var.sarısabır çiçeği bir şekilde ölmüş ve elimde kalan hâlâ yeşil,dibinde ve ucunda oluşan kuruluğu kesip yeni saksıya henüz diktiğim bir yaprak var.kökü olmayan ve biraz boynunu bükmüş bu yaprak köklenir mi?umarım cevap alabilirim.hoşçakalın.

 2. gülşen hızlı diyor ki:

  vera kremi aldım nasıl kullanır

Copyright © 2012 Güncel Blog. Tüm hakları saklıdır.
| Sitemap

Dizi oyuncuları, şarkı sözleri, başvuru formları, sağlıklı yaşam, haberler, magazin haberleri.

Yandex.Metrica Toplist