Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Babalık Doğum İzni 8 Hafta (56 Gün) mı Olacak?

Babalık Doğum İzni 8 Hafta (56 Gün) mı Olacak?

CHP tarafından Meclis’e sunulan babalık izninin 10 günden 56 güne çıkartılmasını öngören kanun teklifi kabul edilirse memur babalar babalık izni olarak 56 gün izin kullanacak.

Babalık izninin 10 günden 56 güne çıkarılması için kanun teklifi verildi.

Babalık İzni 56 gün

Babalık İzni 56 gün

Cumhuriyet Halk Partisi’nden bazı vekiller, yeni çocuğu olan babaların kullandığı babalık izninin 10 günden 56 güne çıkarılması için kanun teklifi verdi. Teklif gereğince eşi doğum yapan devlet memurlarına verilen 10 günlük babalık izni süresinin, 8 haftaya çıkarılması öneriliyor.

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir tarafından Meclis’e sunulan kanun teklifi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun ‘Mazeret İzni’ başlıklı 104′üncü maddesinde değişiklik öngörüyor. Teklifin gerekçesinde babalık izninin Norveç’te 12 hafta, Slovenya’da 90 gün, İsveç’te ise anne ve babanın paylaşarak kullanabilecekleri 16 ay olduğu hatırlatıldı.
Teklifin ekonomik ve sosyal yaşamda kadın erkek arasındaki cinsiyet eşitsizliğinin kaldırılması yolunda da katkı sağlayacağını belirten Erdemir, bebeğin bakımında anneyle birlikte daha fazla sorumluluk üstlenen babaların bebekle daha kuvvetli bir bağ kurma imkanına sahip olacağı ifade etti. Norveç’te bir süre önce çocukları doğan iki bakan, 12 hafta izne ayrılmıştı.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap