Buradasınız : Ana Sayfa //Video İzle//Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mersin Konuşması 09.06.2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Mersin Konuşması 09.06.2013

Başbakan Erdoğan Adana konuşmasının arından Mersin‘e geçti. Mersin’de 2013 Akdeniz Oyunları için yapılan tesislerin toplu açılış töreninde konuşma yapan Başbakan, konuşmasında açılış töreni vesilesiyle sizerle buluştum çok mutuluyum şeklinde ifadeler kullandı. Başbakan’ın Adana mitinginin hemen ardından açılış töreni için geçtiği Mersin’de yaptığı konuşmanın detaylarını ve 09.06.2013 Mersin konuşmasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Başbkan Erdoğan Mersin Konuşması İzle 09.06.2013

Başbakan Mersin Konuşması 09.06.2013

Başbakan Mersin Konuşması 09.06.2013

Bu muhteşem açılış töreni vesilesiyle Mersinli tüm kardeşlerime en kalbi muhabbetlerimi iletiyorum. Mersin’in bu büyük coşkusunu paylaşan tüm kardeşlerime, bakanlarım ve milletvekillerim adına burada iletmeyi borç biliyorum. Bugün açılış törenleri için buradayım, 20’sinde oyunlar için tekrar geleceğim. Ama inşallah baharda sonbahara doğru bir de Mersin’deki diğer açılışlarımızı yapmak için büyük bir miting ile buradayım.

Elbette Akdeniz’i, bölgemizdeki tüm illerimizi tüm Akdeniz ülkelerini özellikle KKTC’yi buradan sevgiyle selamlıyorum.  17. Akdeniz Oyunları’na ev sahipliği yapacak Mersin’i ben bir kez daha tebrik ediyorum.  Mersin size bu yakışırdı.

17. Akdeniz Oyunları için inşa ettiğimiz oyunlardan sonra tüm Türkiye’ye hizmet verecek olan bu eserlerin hayırlı olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Çok kısa bir süre içinde gerçekten Mersin’de çok büyük işler başardık. 17. Akdeniz Oyunları Yunanistan’ın Volos kentinde yapılacaktı. Ancak kriz nedeniyle mümkün olmadı. Bizden ricada bulundular.

Biz de yapılan bu öneriyi değerlendirdik, bu oyunları yapabileceğimizi komiteye bildirdik. Altını çizerek ifade ediyorum. Normal şartlarda böyle büyük bir organizasyonun hazırlıklarına 6 yıl önceden başlanırdı. Ama biz sadece 18 ay öncesinden hazırlıklara başlamamıza rağmen 20 Haziran’daki Akdeniz Oyunlarına mükemmel olarak hazır hale geldik.

“GİT BELEDİYE BAŞKANINA SÖYLE O SANA PARK YAPSIN”

Mersin’e söz verdiğimiz gibi söz veririz yaparız. 25 bin kişilik stadyumu yaptık. Az önce helikopterle stadyumun üzerinde dolaştım. Gurur duydum. Şimdi ben buradan Mersin’e, Mersin’in gençlerine sesleniyorum. Mevcut stadın yıkılamayacağına dair bize ferman veriyorlar. Şimdi ben buradan bir şey söylüyorum. Bakın her şeyden önce meselelere olaylara lütfen aklı selim ile yaklaşın. Birilerinin kayığına binmeyin. Mevcut stadın mukayese edilemeyecek bütün inisiyatiflerine sahip olan muhteşem bir stat yapılacak. Dört tarafı kapalı bir stat yapıldı. Mersin’in emrine verilecek. Sen öbür taraftaki ilkel bir stadın yıkımına karşı çıkacaksın.

Birileri bir şeyler diyor, diyebilir. Biz bütün projelerimizi hazırladık. Yahu orayı engellemek isteyenler siz ne yaptınız Mersin’de yahu? Şu anda bu kadar tesisler yapılacak. Geleceksiniz önünü keseceksiniz. Neymiş efendim orası park olsun. Onu git sen belediye başkanına söyle, o sana park yapsın.

Biz 2001 yılında partimizi kurarken insanı, ama en önemlisi de gençlerimizi ve kadınlarımızı politikalarımızın ana eksenine oturttuk. Her alanda onlara pozitif ayrımcılık yaptık.

“HANGİ ÖZGÜRLÜK ADINA BUNLARI YAPIYORSUNUZ?”

AK Parti iktidarı döneminde verilen özgürlükler bu ülkede hiçbir zaman verilmemiştir. Şu anda Taksim’de bulunanlar, yakıp yıkanlar, soruyorum bunları hangi özgürlük adına yapıyorlar. Görüştükleriniz varsa kendilerine sorun; sizne adına bunları yapıyorsunuz? Demokrasi adına mı? Özgürlükse özgürlüğü talep etmenin yolları var. Siz kendiniz için belli bir özgürlük istiyorsanız başkalarının özgürlük alanına da tecavüz etmeyin.

“BAŞÖRTÜLÜ KIZLAR ÜNİVERSİTEYE ALINMAZKEN SİZ NE YAPTINIZ?”

Bu ülkede 10 yıllardır başı örtülü olduğu için üniversiteye giremeyenler için siz ne yaptınız? Onların eğitim hakları acaba hak değil miydi? Bu kızlarımıza bu kadar zulmü reva görenler şu anda ne hakla meydanlarda dolaşıyorlar? Ve konuyla ilgili bir ifade kullandığınızda AK Parti’nin kapatılması gündeme geldi. Biz o zaman bu ülkede Taksim’e çıkmadık, meydanlara dökülmedik. Hukuk içinde kalarak mücadele verdik ve hakkımızı aldık. 330 milletvekilimize rağmen biz seçmenimizi sokağa dökmedik. Ama şu anda ana muhalefet sandıkta alamadığını buralarda arıyor. Ben de Mersinli kardeşlerime diyorum ki; 7 ay sonra bunlara dersi sandıkta vermelisiniz.

“BUNLAR BENİM GENÇLİĞİM OLAMAZ”

Kendi Başbakanına ağza alınmayacak küfürler eden bir gençlik benim gençliğim olamaz. Bugün çeşitli işyerlerini, alışveriş mağazalarını basanlar bu ülkenin hak arayan bir gençliği olamaz. Kıracaksın, dökeceksin ee hak arıyormuş. Ne hakkı ya!

“AKLISELİM GENÇLERE SESLENİYORUM”

Ben aklıselim gençlere sesleniyorum. Bu oyunu bozun, bu oyuna gelmeyin. Siz gerçek manada çevreciyseniz burada çevreci bir Başbakan var. Eğer gerçek manada çevreciyseniz, kamunun malını yakıp yıkanlarla beraber olmamalısınız. Sizler sivil vatandaşın araçlarını molotoflarla, hatta balyozlarla kırıp yakmaya çalışanlarla beraber olmamalısınız.

“BAŞINI ELLERİNİN ARASINA AL VE DÜŞÜN”

Başını iki elinin arasına al ve düşün; “2 milyar 800 milyon fidann ve ağaç diken bir iktidara karşı, benim verdiğim bu çevrecilik mücadelesi olabilir mi?”

“DERDİNİZ ÇEVRE İSE EMRİNİZDEYİM”

Tertemiz bir kent, yeşili artan bir kent; geleceksin sen bize çevrecilik dersi vermeye kalkacaksın. Bu samimii değil. Eğer derdin çevrecilikse bu Başbakan sizin emrinizdedir. Demokrasi ise bu Başbakan sizin emrinizdedir.

“SEÇİLME YAŞINI 18’E İNDİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ”

3 dönem kuralını getiren kim? Tayyip Erdoğan. Ama diğerleri oturdukları koltuklardan kalkmadılar. Biz hiç kimseye ölünceye kadar buralarda oturma şansı vermedik. Gençliğe güvendiğimiz için 3 dönem kuralınıı getirdik. Gençliğe güvendiğimiz için seçilme yaşını indirdik. Ayrıca seçilme yaşını 18’e indirmek için de çalışmalar devam ediyor. Biz bunu söylediğimizde CHP ve MHP bize güldü.

“GENÇLİĞE SIRTIMIZI DÖNMEYİZ”

Sevgili gençler; biz gençliği anlamak, gençlere kulak vermek noktasında asla onlara sırtımızı dönmeyiz. Kardeşlerim, bunlar gençlik örgütlerindenn gelmedi. Kılıçdaroğlu ne anlar gençlikten ya? Ama bu kardeşiniz, 18 yaşından itibaren siyasette, gençliğin içinden gelmiştir. Gençliğe asla kulaklarımızıı tıkamadık, tıkamayız. Ülkemizde 80 öncesinde malesef gençler birbirlerine silah doğrulttu. Bütün bunların acı bir oyun olduğu sonradan ortaya çıktı. Ardından daha acı bir oyunla karşı karşıya kaldık. 30 yıl boyunca terör bu ülkede can aldı. Şimdi çözüm süreci başlattık.

“600’Ü AŞKIN POLİS YARALANDI”

Polisimiz anarşiye karşı, teröre karşı bugüne kadar nasıl mücadele verdiyse bundan sonra da verecektir. Zaman zaman hataları da olmuştur. Şu an 600’ü aşkın yaralı polisimiz var, bir tane de şehidimiz var. Bunların da hesabı sorulacak.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap