Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//Döviz Kuru nedir? Döviz kuru türleri nelerdir?

Döviz Kuru nedir? Döviz kuru türleri nelerdir?

DÖVİZ KURU

Bir paranın diğer bir para cinsinden değerini gösteren kur, diğer bir tanıma göre de yabancı paranın yerli para cinsinden fiyatıdır.

döviz kuru

döviz kuru

Dışa açık ülkeler alternatif döviz kuru sistemlerinden birini tercih etmek zorundadırlar. Dolayısıyla uygun döviz kuru sisteminin tercih edilmesi, ekonominin olumlu gidişi için gerekli ve zorunlu bir koşuldur. Alternatif döviz kuru sistemlerinin kendine özgü özellikleri ve ülke ekonomisi açısından yaratacakları avantajlar ve dezavantajlar bulunuyor. Ancak bu konu, kitabımızın kapsamım aşıyor.

Temel olarak iki döviz kuru vardır:
Denge Kur (Piyasadaki mevcut döviz kuru)
Teorik Kur (Olması gereken kur)

Eğer “etkin piyasa” kavramına inananlardansanız denge kur tartışılmazdır. Sonuçta piyasada arz ve talep serbestçe karşı yükselme ihtimalinin düşme ihtimaline göre daha çok olduğu­dur. Bu anlamda 1994 ve 2001 krizlerinin ardından, kur artışına paralel olarak endeksteki harekete dikkatinizi çekmek isteriz.

Eğer döviz, bir yatırım aracı olarak görülmeseydi, kişi ve kurumlar spekülatif olarak döviz işlemi yapmasalardı ve sıcak para bu kadar hızlı bir biçimde sisteme girip çıkabiliyor olmasaydı teorik kur ile denge kur birbirine çok yakın olurdu. Ancak her üçü de var olduğuna göre, teorik kur ile pratik kur aym olmaktan uzak kalacak ve ne yazık ki biz hep dövizin düşük ya da yüksek seyrettiğinden bahsedeceğiz. (“Biz”den kasıt kim ki?)

O hâlde…

Finansal piyasaları inceleme çabamızda ilk adımın faiz oranlan ve döviz kurunun tahmini olduğunu belirttik.
Faiz oranının paranın zaman değeri olduğunu, piyasada pek çok faiz oram bulunduğunu, ama bunların birbirleriyle ilişkide olduklarım ve orta vadede aynı yönde yakınlaşacaklannı belirttik. Faiz cephesinde seviyenin Merkez Bankası gecelik borçlanma ve hazine borçlanma faizleri ile belirlendiğini, kredi ve mevduat faizlerinin de bunlara göre oluştuğunu saptadık.

Döviz kurunu ise paranın yabana bir para cinsinden fiyatı biçiminde tanımladık ve temel olarak iki farklı kur olduğunu söyledik:

Denge Döviz Kuru (Arz talep sonucunda piyasada oluşan mevcut kur)
Teorik Kur (Enflasyon da dikkate alınarak hesaplanan, olması gereken kur)

Son olarak da teorik kurun hesaplanmasında kullanılan baz yöntemi (REDKE) tanıtıp denge kur ile teorik kur arasındaki farkın nedenlerini açıklamaya çalıştık.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap