Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Elma Suyunun Faydaları

Elma Suyunun Faydaları

Elmanın meyve hali şeker hastalıkları için sağlıklı, lif bakımından zengin olmasına rağmen elma suyunun yararları elmanın meyve olarak tüketilmesinden daha çok fayda sağlar. Yüksek tansiyon, kan şekeri ve kilo kaybına yardım eder. Bu yüzden elma suyunu içmeyi alışkanlık haline getirin suyunu kaynatıp koruyucu bir suluğu koyarak bütün gün acıktığınızda yemekten önce tokluk hissi vermesi için içebilirsiniz. Geceden hazırlayacağınız elme suyunu ertesi gün aynı tazelikte tüketebilirsiniz. Kabuklarını elmadan ayırmadan haşlayıp blenderden geçirip zayıflamak için sık sık tüketebilirsiniz, elma suyunnu içindeki antioksidan bileşenleri sayesinde vücuttaki toksinlerden kurtulup kısa zamanda sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yapılan araştırmalarda elma suyunun içerdiği kuvvetli antioksidan olan bileşenlerin, hücresel hasarı önleyici potansiyel bir etkinlik gösterdiği görülüyor. Ayrıca bu etkinlik sonucunda, kötü kolesterolün etkisini önleyici, yüksek tansiyonu düşürücü ve kalpteki ritim bozukluğunu önleyici bir etki gösterdiği ileri sürülüyor.
Bu konuda yapılan çalışma sonuçları, elma tüketimi ile koroner hastalık riskinin azalması arasında ilişki olduğunu gösteriyor. 40.000 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada elmanın içerdiği flavonoidler ve kardiyovasküler hastalıklar arasındaki ilinti irdelenmiş. Buna göre, elma tüketen kadınlarda söz konusu hastalık riskinin %13-22 oranında azaldığı ortaya çıkıyor. Ayrıca yüksek miktarda elma tüketen bireylerde düşük miktarda elma tüketenlere kıyasla inme riskinin daha az olduğu belirtiliyor. Yapılan bir başka çalışmaya göre ise elma suyunun % 9-34, tam elmanın % 34, elma kabuğunun % 34 ve elma etinin % 21 oranında kötü kolesterol etkisini engellediği ortaya çıkıyor. Benzer bir başka araştırmaya göre, 1:1 oranında elma suyu ve siyah frenk üzüm suyu karışımı tüketildiğinde, kan antioksidan düzeyinin arttığı, LDL-kolesterolün oksidasyon ürünlerinin azaldığı saptanmış bulunuyor. LDL kolesterolün oksidasyon ürünleri arttıkça damarlarda plaklar birikmeye başlıyor, kan akışı yavaşlıyor ve kan basıncı artıyor. Uzmanlar. elmanın ayrıca astım ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini de azaltıcı potansiyel etki gösterdiğini söylüyorlar.

Enerji verir, kalbi korur aynı zamanda içinde Kalbi koruyan flavonoidlerden bol miktarda bulunur. Portakal suyunda bulunan C vitamininin üçte biri elma suyunda da bulunur.

Elma suyunda enerjinin yavaş bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan fraktoz şekerinden bolca bulunur Ancak elma suyu bebeklerin ve emekleyen çocukların midesini rahatsız edebilir.

Kan şekerini kontrol altında tutan elma suyu, kolesterolü düşürür.

Elma bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği olan B3 (Niasin) ve E vitamini, potasyum ve bol miktarda pektin içerir. Kan şekerini kontrol altında tutan elma suyu baş ağrısına da iyi gelir. Böbreklerin temizlenmesini sağlar ve kolesterolü düşürür.

Hastalanmamızda büyük rol oynayan bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlar. Grip ve soğuk algınlığını tetikleyen bedensel ve zihinsel yorgunlukların giderilmesinde ise etkin rol oynar. Bunların dışında, romatizma, gut ve mide rahatsızlıklarının (gastrit, ülser) panzehiridir. Elma suyunun içindeki bitki besinleri, kalp ve akciğer kanseri rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır. Damar sertliğini önler, kan basıncını düşürerek tansiyonun yükselmesine engel olur.

Elma suyu metabolizmayı hızlandırır ve idrar miktarını artırır. Kilo sorunu olan kişilerin ödemi atmasını sağlar.

Günde bir bardak elma suyu ile kandaki kolesterol oranınızı dengeleyebilir kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz

MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği) tarafından yapılan açıklamada elma suyunun antioksidan etkisi en fazla olan meyve sularından biri olduğunu “Quercetin” adlı güçlü bir antioksidan içeren elma suyu sağlıklı beslenmede önemli bir yer tuttuğu ifade edildi. Kötü kolesterolün oksidasyonunu önlemenin yanı sıra vücudunuzu ultraviyole ışınları yanıklar ve sigara gibi birçok çevresel faktörün oluşturduğu zararlardan arındırmak için %100 elma suyundan faydalanın.

Araştırmalar elma suyunun yüksek oranda antioksidan içerdiğini bitkilerin yapısında bulunan ve kuvvetli antioksidan özelliği saptanan polifenoller bulunduğunu göstermiştir. Polifenollerin kalp hastalıkları ve kanserden koruduğu düşünülüyor.

Ayrıca %100 elma suyu içeriğindeki vitaminler sindirilebilir şeker bedenin dengesi için gerekli enzimler temel asitler ve potasyum sodyum kalsiyum magnezyum fosfor mineralleri ile sağlıklı bir yaşam sürdürmenize yardımcı olur.

Neden Antioksidan

Vücudumuzda enerji üreten tüm hücreler düzenli olarak oksijene ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle oksijen yaşamın temelini oluşturuyor diğer yandan oksijen vücut hücrelerinde yandığında serbest radikaller oluşuyor.

Antioksidanlar vücudumuzdaki hücrelerde dokularda ve DNAnın yapısında hasara neden olan serbest radikallere karşı savaşıyor. Serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarı kanser kalp ve damar hastalıkları katarakt ve yaşla birlikte gelen diğer sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İlerleyen yaşlarda bu tür etkileri en aza indirmek adına sağlıklı beslenmek büyük önem taşıyor. Elma suyu bu sorunlara karşı savaşta sofradan eksik edilmemesi gereken bir yardımcı.

Kötü kolesterolü engelleyin

Kolesterol düzeyi yükseldikçe koroner kalp hastalığı riski de artıyor. Yapılan araştırmalarda elma suyunun içerdiği antioksidan sayesinde hücresel hasarı önleyici potansiyel bir etkisi olduğu bu etkinlik sonucunda LDL olarak bilinen kötü kolesterolün oksidasyonunu önleyebildiği görülmüştür. Buna bağlı olarak görülen yüksek tansiyon ve ritm bozukluğu yaşayan hastalar üzerinde olumlu etki gösterdiği ileri sürülüyor.

Kalp krizi riskini %24 oranında düşürüyor

İngilteredeki Milli Kanser ve Tıp Araştırma Merkezinin her gün elma yeme alışkanlığı olan 2 bin kişiyi kapsayan ve 77 yıl süren araştırması sonucunda elma yemeyenlerin yiyenlere oranla kalp krizi riskinin daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca British Medical Journal adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırma sonuçlarına göre her gün başta elma olmak üzere meyve veya meyve suyu tüketme alışkanlığı olanlarda inme (felç) riski böyle bir alışkanlığı bulunmayanlara oranla %32 daha az.

%100 Elma Suyu içmek için 10 sebep

Aç karnına içilen bir bardak elma suyu kanı temizler toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Uykudan önce içilirse rahatlatır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.

Mide bulantısını engeller sindirimi kolaylaştırır.

Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletir.

Bağırsakları çalıştırır ve yumuşatır.

Enerji verir.

Cildi güzelleştirir ve genç kalmasını sağlar.

Rejim yapanların tatlı yeme arzusunu giderir.

Kalbi güçlendirir.

İdrar yolları şikayetlerini hafifletir.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap