Buradasınız : Ana Sayfa //Oyunlar//Friv Girl Games ile Birlikte Artık Kızlar da Birer Oyun Tutkunu Haline Gelmiş Durumdalar

Friv Girl Games ile Birlikte Artık Kızlar da Birer Oyun Tutkunu Haline Gelmiş Durumdalar

Dijital oyun kavramının ortaya çıkmaya başladığı ilk günlerden bu yana söz konusu yapımların kullanımı genellikle erkeklerin çocuk yaşlardan başlayıp yetişkinlik dönemlerine kadar devam ettirdikleri bir hobi halinde gerçekleştirilmiştir. Her ne kadar günümüzde bu durum profesyonel yapımların artık içerilerinde Unisex olarak tabir edilebilinecek cinsiyet ayrımı gerektirmeyen öğeleri barındırmaları ve özellikle konsolların ve internet oyunculuğunun yayılımı sayesinde oyun kullanımının üst düzeyde sosyal bir aktiviteye dönüşmesi ile birlikte ortadan kalkmaya yüz tuttu ise de, söz konusu durumda en büyük etkisi olan çalışmalar arasında flash oyunları göstermemek de haksızlık olacaktır. Bilgisayar veya mobil cihazlar fark etmeksizin kişilere arzu ettikleri an ve istedikleri yerde saniyeler içerisinde eğlenceye ulaşma şansı tanıyan flash oyunlar, söz konusu niteliklerinin ile birlikte unisex oyunlarının yanı sıra erkek veya kadın odaklı sayısız türde farklı yapımı içermeleri ile de hitap ettiği kitleyi her iki cinsiyette de genişletebilmekte.

Friv Girl Games

Friv Girl Games

Oyuncular tarafından friv games olarak da adlandırılabilinecek alan içerisinde çalışmalarını gerçekleştirmeye devam eden geliştiriciler, okul öncesi çocukluk yaşından başlayarak yine yetişkinlik dönemine ve hatta sonrasına uzanan oyun severliği aşılamak için flash oyunları kullanmaktadırlar. Her ne kadar genel bazda kısa süreli eğlencelere dayanıyor olsa da küçük yaştaki oyuncular için öğretici öğeleri de içerisinde barındıran yapımlar, bu sayede ailelerden de tam not almayı başarmaktadırlar.
Savaş, yarış, futbol ve benzeri flash oyunlar halen genel bazda erkek oyuncular tarafından kullanılırken, friv girl games temasındaki çalışmalar ise her yaştan oyuncu için farklı alanlarda hazırlanmış kız oyunlarını içermektedir. Makyaj, moda, ev dekorasyonu ve yemek hazırlama tarzındaki oyunların kişilerin genel ilgilerini üzerlerinde topladıkları söylenebilirken, mevcut ilginin farkında olan geliştiriciler de çalışmalarına hız vermektedirler. Bu tarzda kızlara özel flash oyunların yaratılmaya başlandığı ilk günlerde çoğu oyun sever ve inceleme otoritesi söz konusu durumun başarısızlık ile sonuçlanacağını ve dijital oyun dünyasının erkek egemen bir yapıda olduğu konusunda fikir belirtirlerken, günümüzde ise bu durumun tamamı ile farklı olduğu açıkça ortada bulunmakta.

Bilgisayarlarının yanı sıra akıllı telefon ve tabletleri üzerinden de friv oyunlarını tecrübe etme imkanı bulan kız oyun severler, özellikle ders ve iş araları, seyahat zamanları ve hatta kuaför benzeri kişiler bakım anlarında dahi kaliteli oyunları kullanarak hem daha nitelikli hem de keyifli anlar geçirebilmekteler. Buna rağmen istatistiksel bazda bakıldığında erkek oyun severlerin sayısının kızlara göre halen kat be kat üstte olduğu görülebilinirken, önümüzdeki on sene içerisinde geliştirici amatör ve profesyonel stüdyoların çalışmaları sonucunda bu oranın en azından ikiye bir oranına gerileyeceği tahmin edilmekte.
Flash oyunların kısa zaman içerisinde kaybolarak yerlerini mobil konsol oyunlarına bırakacakları konusunda pek çok iddia ve tahmin bulunurken, söz konusu yapımları düzenli olarak tecrübe eden kişilere yöneltilen sorular sonucunda sektörün daha uzun süre yeni meyveler vermeye devam edeceği anlaşılmakta. Flash oyunların tutkunları yapımları keyifle tecrübe etmelerinin ilk sebeplerinden birisi olarak ücretsiz sunumu gösterirken, diğer bir yandan da her seferde farklı bir oyun tecrübe edebilmenin tarifsiz keyfi olarak belirmekteler. Profesyonel ve standart oyunların bu iki kalıptan bir tanesini Free to Play oyunlar ile birlikte desteklese de diğerini mümkün hale getiremeyeceği düşünüldüğünde, internet tarayıcıları üzerinden kullanılan bu başarılı çalışmaların daha uzun yıllar boyu eğlendirmeye devam edecekleri konusunda hemfikir olunabilinmekte.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap