Buradasınız : Ana Sayfa //Kitap İnceleme ve Tavsiye//Eski Milliyet Yazarı Hasan Cemal Kitapları

Eski Milliyet Yazarı Hasan Cemal Kitapları

Türkiye’nin önemli köşe yazarlarından Hasan Cemal‘in milliyet gazetesindeki köşe yazılarlığına son verildi. Milliyette ki işine son verilen Hasan Cemal’in kitapları son günlerde oldukça ilgi görüyor. Büyük gazeteci Hasan Cemal‘in köşe yazarlığını bitirmiş olsa da yazdığı kitaplarla okurseverlerle buluşmaya devam ediyor. Hasan Cemal kitaplarını ve Hasan Cemal kitap konularını yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Hasan Cemal Kitapları

Hasan Cemal Kitapları

Hasan Cemal Kitapları

Tank Sesiyle Uyanmak (1986): 12 Eylül 1980 askeri darbesi sırasında ve sonraki günlerde Cumhuriyet gazetesinin yayın  yönetmeni olan Hasan Cemal, o dönem yazamadıklarını, haberleştiremediklerini bir bir defterine not etmiş, zamanı gelince gün ışığına çıkartmıştı. Hasan Cemal’in en ünlü ve unutulmaz kitabı.

Demokrasi Korkusu (1986): “1980’in 12 Eylül darbesinden sonra askeri yönetim ortamında ‘gazeteci milleti’, baskı ve oto-sansür nedeniyle her şeyi yazamadı, içini dökemedi” diye anlatıyor Hasan Cemal o günleri. Not defterinden çıkan ikinci kitap, Tank Sesiyle Uyanmak’ın devamı…

Tarihi Yaşarken Yakalamak (1987): Hasan Cemal’in kaleminden demokrasimizin elli
yıllık tarihi.

Özal Hikâyesi (1989): Hasan Cemal bir anı fotoğrafladı ve ortaya Özal Hikâyesi çıktı. Bu kitapta Türkiye’nin bir dönemine damgasını vuran Turgut Özal kimdir, insan olarak, siyaset adamı olarak, kişiliği nasıl oluşmuştur sorularına eğiliyor. Kitabın Everest tarafından hazırlanan yeni baskısı yakında çıkıyor.

Kimse Kızmasın, Kendimi Yazdım (1999): Hasan Cemal’in gazetecilik anıları. Titizlikle tuttuğu not defterinden ve hatıralarından süzülüp gelenler. Kendi deyimiyle “Kemalizm, radikal sol, asker ve siyaset, asker-sivil ilişkileri, askeri vesayet konularında bir gazetecinin yaşadıkları, siyasal serüvenleri” hakkında.

Kürtler (2004): Kürtleri, Kürt sorununu, PKK ile şiddet ve terör yıllarının perde arkasında olup bitenleri anlatan, Irak, Ortadoğu, izlenimlerini Abdullah Öcalan röportajını içeren, yazarın Kürt sorununu anlattığı kitabı.

Cumhuriyet’i Çok Sevmiştim (2005): Türk basınında bir efsane: Cumhuriyet gazetesi. 1969’dan itibaren 18 yıl orada çalışan bunun 11 yılını genel yayın yönetmeni olarak geçiren Hasan Cemal’in yayımlandığında çok konuşulan kitabı.

Türkiye’nin Asker Sorunu (2010): Askerin siyasete karışmasına karşı bir gazeteciden Türkiye’de askerin, sivilin ve demokrasinin hallerini anlatan bir kitap.

Barışa Emanet Olun (2011): Kürtler kitabından sekiz yıl sonra Kürt sorunu ve PKK’ye ilişkin değişen bakış açısıyla konuyu yeniden ele alan Hasan Cemal’in savaşa Kürtçe “edî beşe!”, Türkçe “yeter artık!” dediği kitabı.

1915: Ermeni Soykırımı (2012): Hasan Cemal bu kitabında 1915’le ilgili nerden nereye geldiğini özeleştirel bir dille anlatırken diğer kitaplarında olduğu gibi, konuyla ilgili yazılarını da bir araya getiriyor.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap