Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//İnşaat Sektöründe Son Teknoloji: Karot Beton Delme

İnşaat Sektöründe Son Teknoloji: Karot Beton Delme

Yazımıza karot kelimesinin tanımını vererek başlamak istiyorum. Karot, çeşitli ihtiyaçlardan dolayı betonarme yapılarda farklı boyutlarda delik açmak için kullanılan bir yöntemdir. Karot yöntemi elmas uçlu karotiyer makinesiyle uygulanır. Delme işlemine karot, işlemi yapmak için kullanılan makineye karotiyer adı verilirken, işlemi yapan kişiye ise karotcu terimi uygun görülmüştür. Karot işlemi gerektiren ihtiyaçlardan birisi, betonarme yapıların dayanıklılığını ölçmek için örnek alınması gereken durumlardır. Aşağıda yer alan resimde beton duvarın karot makinesiyle nasıl delindiğini açıkça görebilirsiniz. Karot makinesi istenilen duvarı titreşimsiz olarak, 2,5 cm’den 25 cm’e yarıçapına kadar delebilir.

Karot Beton Delme

Karot Beton Delme

Önceki yıllarda betonarme yapılarda beton delme işlemi yapılması gerektiğinde kullanılan yöntemler, aşırı titreşim ürettiği için hem betona zarar verebiliyor, hem de delinen duvar istenildiği gibi sıfır hatayla delinemiyordu. Teknolojinin gelişmesiyle üretilen karot makineleri sayesinde beton delme işlemi oldukça basit hale gelmiştir. İşlem sadece basitleşmekle kalmamış, beton delme işleminin süresi de oldukça kısalmıştır. Böylelikle hem iş gücünden, hem zamandan hem de maddi açıdan kazanım sağlanmıştır.

Karot’un bir beton delme işlemi olduğunu söylemiştik. Aslında olaya farklı bir açıdan yaklaşabiliriz. Zira karot makinelerinde kullanılan elmas uçlar, bir nevi betonun kesilmesi işlemi yapmaktadır. Yani beton delme yerine bu işleme karot beton kesme işlemi de diyebiliriz. Karot makinesinin nasıl çalıştığı hakkında da bir kaç bilgi verelim; karot makinesinin ana ucu kesilmek istenilen zeminin orta noktasına monte edildikten sonra makinede bulunan cetvel, kesilmek istenilen alan kadar açılıyor. Daha sonra karot makinesinin elmas uçları devreye giriyor ve istenilen yarıçaplı yuvarlak şekil betonarme zeminden kolaylıkla çıkarılıp alınıyor.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap