Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//iOS 6 Artıları Eksileri

iOS 6 Artıları Eksileri

Apple tüm dünyanın merakla beklediği yeni nesil işletim sistemi iOS 6’yı geçtiğimiz ay itibariyle yayınladı. Yeni iOS 6 birçok önemli özellik içeriyor. Mevzubahis özelilklerin birçoğu iOS kullanıcılarının bir süredir beklediği özeliklerdi. Bununla birlikte kimi özelliklerin sadece belirli cihazlara gelmesi, kimi iOS kullanıcısını hayal kırıklığına uğrattı. iPad 2’ye yükleyip denediğimiz ve incelediğimiz iOS 6 ile ilgili görüşlerimizi derleyip toparlayarak sizlere sunmak istedik.

Sosyal ağ entegrasyonları

Öncelikle yeni iOS 6’da kullanıcı dostu kavramı boyut değiştirmiş durumda. göze çarpan yeniliklerin başında notification center’a entegre olarak gelen Twitter ve Facebook durum güncelleme bölümleri geliyor. Kısacası, siz cihazınızla yolda yürürken veya bir şekilde acil olarak Facebook ve Twitter profilinize durum güncellemesi girmeniz gerektiğinde, eskiden olduğu gibi uygulamayı açıp ilgili alanı doldurmak zorunda değilsiniz. Basitçe notification center’ı açarak, en üstteki “Tap to Tweet” ve “Tap to Post” simgelerine tıklamanız yeterli. Bu sayede saniyeler içerisinde durum güncellemenizi yapmış oluyorsunuz. Bu iki sosyal ağ entegrasyonu kendisini sadece notification center’da değil, iOS’un hemen her yerinde kendisini belli ediyor. Örneğin artık App Store’da yer alan bir uygulamayı Twitter ve Facebook üzerinden paylaşabiliyorsunuz.

20121030-091207.jpg

App Store

Hazır App Store demişken sizlere yeni App Store’u da tanıtalım. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, yeni App Store değişiklik sevmeyen kullanıcılara biraz karışık gelecektir. Zira hemen her şeyin yeri değişmiş durumda. App Store iskeleti aynı kalmış olsa da birçok alanın yerinin değiştirilmesine alışmak tabii ki zaman alacaktır. Yeni App Store eskisine kıyasla çok daha akıcı ve dinamik. Bu dinamikliği hemen her alanda hissetmeniz mümkün. Güncellemeler artık çok daha hızlı ve pratik bir şekilde yapılabiliyor. Üstelik artık uygulama güncellemesi yaparken sistem sizden Apple ID şifrenizi istemiyor. Bu, olması gerekendi zaten fakat iOS 6’dan önceki sürümlerde böyle bir imkanımız yoktu. Ayrıca güncellemesini yaptığımız veya yeni yüklediğimiz uygulamayı direkt App Store içerisinden açabiliyoruz.

Yeni App Store’da kategoriler tüm ekrana yayılmak yerine Featured sekmesinde derli toplu bir şekilde ekranın üst bölümündeki çubuğa yerleştirilmiş. Ayrıca bir kategoriye girdiğinizde en sondan ta en başa kadar ilerlemek namümkün. Bu şüphesiz ki birçok kullanıcının tepkisini çekecektir.

Yeni haritalar

Geldik iOS 6’nın en cafcaflı bölümüne: Haritalarına. Apple, iOS 6 ile birlikte Apple Maps servisini devreye sokuyor. Bu yeni harita servisi, bütünleşik navigasyon özelliği ile birlikte kullanıcılarına entegre bir harita hizmeti vermeyi amaçlıyor. Ne var ki Apple Maps’in eklenmesiyle birlikte Google Maps iOS 6’ya veda etti. Yani cihazınızı iOS 6’ya güncellediğinizde artık Google Maps’in yerinde yerller estiğini, yerine ise Apple Maps’in getirildiğini göreceksiniz. Bu yeni harita servisi dünya çapında çeşitli eleştirilere maruz kaldı. Öyle ki, en büyük özelliği olan 3D harita özelliği birçok dünya şehrinde bile tam randıman ile çalışmadığı için bir hayli eleştirildi. Apple Maps ülkemizde de tam randımanlı çalışamıyor. Haritanın güzel kısımları hiç mi yok? Tabii ki var. Vektörel tabanlı bir harita sunan Apple Maps, bu sayede zoom esnasında görüntünün pikselleşmesine izin vermiyor. Android’in iOS’a karşı bariz bir üstünlük kurduğu alan olan ses tabanlı navigasyon, iOS 6’da da artık mevcut. Hem de Apple Maps ile birlikte ücretsiz geliyor. Navigasyon kısmen Türkiye’yi destekliyor. Temel adres sorma mekanizmasını kullanabiliyoruz. Fakat turn-by-turn dedikleri, yani adım adım navigasyon hizmeti ülkemizde hizmet vermiyor. 3D haritalar ise şimdilik sadece ABD’de hizmet veriyor. Bunun dışında ülkemiz trafik, yerel arama, harita üzerinde etiketlenen fotoğraflar gibi imkanlardan yararlanamıyor.

Siri Güncellemeleri

iPhone 4S ile hayatımıza giren Siri, yeni iOS’ta çok daha fazla şey biliyor. Bunların başında önemli etkinliklerin sonuçları. Örneğin Siri’ye şampiyonluk maçının kaç kaç bittiğini sorun, cevaplayacaktır. Benzer şekilde civarınızda bulunan bir sinemayı bulmasını isteyip, hangi filmlerin olduğunu ve seanslarını öğrenebilirsiniz. Siri’nin Facebook ve Twitter entegrasyonu da mevcut. Fakat tahmin edeceğiniz üzere Türkiye sınırları içerisinde Siri’nin hiçbir harita veya internet üzerinden asiste servisinden faydalanamıyoruz. Ayrıca Siri iOS 6 ile birlikte iPad dünyasına da merhaba diyor. Fakat sadece 3. nesil iPad’lere merhaba diyor, gerisine selam bile vermiyor. Eğer birinci nesil iPad veya iPad 2’niz varsa ve iOS 6 güncellemesini yaptıktan sonra Siri’yi bulamadığınızdan yakınıyorsanız, boşuna yakınmayın. Zira yok.

Konuşma güncellemeleri

Android 4.0 Ice Cream Sandwich’te mevcut olup da iOS 6 ile birlikte iOS dünyasına merhaba diyen bir özellik mevcut. Bu özelliğin bir adı yok. Peki ne işe yarıyor? iOS 6, iPhone’larda artık gelen aramaları nazikçe reddedebileceğiniz bir takım seçenekler sunuyor. Bunlar arasında konuşmayı reddedip otomatik mesaj atabileceğiniz seçenekler de mevcut.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap