Buradasınız : Ana Sayfa //Kitap İnceleme ve Tavsiye//İpek Çalışlar “Latife Hanım” Kitap Yorumu

İpek Çalışlar “Latife Hanım” Kitap Yorumu

İpek Çalışlar bu 127 sayfalık konsept kitabında Latife Hanım‘la ilgili bilgileri özet halinde sunuyor. Daha detaylı ve kaynak gösterilerek anlatılan bilgiler 520 sayfalık bir önceki kitabında mevcut. Latife Hanım’la Mustafa Kemal arasında geçenler  her zaman merak edilmiş, evlilikleri,ayrılıkları ile ilgili pek çok kulaktan dolma bilgi yayılmıştır. Sadece gerçekleri öğrenmek için bu kitap iyi bir rehber. Birinci dereceden yakınlarının anlattıklarına dayanarak mektuplar,tanıklar ,vs. belge gösterilerek olaylar objektif bir şekilde  anlatılmış. Kitapta çok ilginç bir olay göze çarpıyor; Topal Osman Olayı. Topal Osman ‘ın Atatürk’ü öldürmek için kapıya dayanması ve Latife Hanım’ın Mustafa Kemal’i kurtarmak için yaptıkları gerçekten çok etkileyici. Pek az insan bunu bilir, her yerde yazmaz. Sırf bunun için bile bu kitap okunabilir. İpek Çalışlar “Latife Hanım” Kitap Yorumu.

İpek Çalışlar-Latife Hanım Kitap Yorumu

İpek Çalışlar-Latife Hanım Kitap Yorumu

Mustafa Kemal’in kendisine hayran olan biriyle mantık evliliği yaptığı sonucu çıkarılabilir. Latife Hanım Atatürk’e aşık olmuş ve Atatürk  bundan etkilenmiş. Yalnız Atatürk kalbi ile aklı arasında kalınca topluma örnek olması açısından Latife Hanım’ı tercih etmiş. Fikriye ise Doğu’yu temsil eden biri olarak ülke idealleri uğruna feda edilmiştir. Daha sonra Fikriye’nin intiharı evliliği bitirmeye yaklaştırmıştır. Yalnız boşanma kararının arkasındaki sır halen bilinmemektedir. Aralarında geçen konuşmadan kimseye bahsetmeme sözü vermişler ve bu olay gizliliğini korumuştur.

Bu kitap biraz olsun toplum olarak Latife Hanım’ı anlamaya çalışmamızı önerse de yine de tamamen onun lehinde yazmıyor. Latife Hanım’ın kanser olduğunu öğrenince tüm anılarını yakması yine erdemli biri olduğunu gösteriyor. Bunun yanında topuk senfonisi de inkar edilmiyor. Atatürk’ün gölgesinde kalmayı kabullenemeyecek biri olduğu ve bu yüzden evliliklerinin yürümediği yine kitaptan çıkarabileceğimiz bir sonuç. İlginç detaylar bulabileceğiniz, yeni bir şeyler öğrenebileceğiniz bir kitap.

İpek Çalışlar “Latife Hanım” Kitap Bilgileri

Yayınevi: Doğan Kitap

1. Baskı:Ekim 2006

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap