Buradasınız : Ana Sayfa //Kültür Sanat//John Steinbeck İnci Kitabı

John Steinbeck İnci Kitabı

John Steinbeck  yoksul bir ailenin oğlu, hayatı yokluk içinde geçmiş öğrencilik yıllarında yazmaya başlayan yazarın kitaplarındaki uslubu insanı derinden etkiliyor. İnci kitabında da ünlü yazar etkileyici anlatımıyla romanın içine sürüklüyor insanı.

John Steinbeck İnci Kitabında Ne anlatıyor?

John Steinbeck  belkide kendi hayatından bir kesit alarak fakir bir ailenin sıkıntılı bir gününde gerek rahatlamak gerekse ekmek parası bulmak için kahramanların denize açılması ile başlar. O gün denizden güzel ve büyük bir inci bulurlar. İncinin bulunması ile kötü giden hayatlarının değişeceğini ve güzel günlerin başlayacağını düşünürler. Fakat inci ile birlikte sıkıntılarının daha da artığının farkına varmazlar. Ekmek kavgası yerine hayatta kalma mücadelesi başlamıştır, onlar için. Hikayenin sonunda biricik evlatlarını inci uğruna kaybeden roman kahramanlarımız, kötülüklerden korunmak için inciyi tekrar denize atarlar. Böylece hikayenin başında inci ile umutlanan ailenin hayalleri de suya düşmüştür.

John Steinbeck

John Steinbeck

İnci Kitabı Arka Kapak Yazısı

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülüne layık görülen John Steinbeckin çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Tomris Uyarın sunuş yazısında belirttiği gibi, İnsanoğlunun umudunun, var olma direncinin seyreldiği bir tarih anında olanca görkemiyle gerçek umudun türküsünü söylemiştir. Tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun. Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir. Bir Meksika halk hikâyesinden esinlenmiş İnci, bir zamanlar İspanya Kralına büyük zenginlikler getiren bir koyda yaşayan fakir bir inci avcısının, Kinonun ve ailesinin hikâyesini anlatır. Kinonun çocuğunu kurtarmak umuduyla daldığı denizden çıkardığı eşi benzeri görülmemiş inci, yalnızca umut değil yıkım da getirecektir. İncinin özü insanların özüne; Kinonun kulaklarında çınlayan ve kasabaya yayılan İncinin Türküsü, ailenin, kötülüğün, umudun ve düşmanlığın türküsüne karışacaktır. Steinbeck, Kinonun derinliklerden söküp çıkardığı inci ile içinde yaşadığımız dünyaya ve insanın dramına ışık tutuyor.

Kitap Bilgileri

Yazar: John Steinbeck

Yayıncı: Sel Yayancılık

Sayfa Sayısı:102

Çeviren: Tomris Uyar

Dili: Türkçe

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap