Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//Kaliteli Oyunlar İçin Nasıl Bir Ekran Kartı Tercih Edilmelidir?

Kaliteli Oyunlar İçin Nasıl Bir Ekran Kartı Tercih Edilmelidir?

Diyelim ki bilgisayarınıza büyük bir hevesle aldığınız yeni bir oyun kurdunuz, gerekli ayarlamaları yaptınız ve oyuna başladıktan sonra takılmalar oluşmaya başladı. Bu takılmanın nedenleri arasında ekran kartının yetersizliği ilk sırada gelir. Çözüm için oyunun ayarlarına girerek, detaylarına ve çözünürlük gibi ekran kartını zorlayan nitelikleri değiştirmeniz gerekiyor. Baktınız ki oyun içindeki donmalar bu yöntemle de çözülmüyor, bu durumda yeni bir ekran kartı almanızın vakti gelmiş demektir.

Oyun için ekran kartı

Oyun için ekran kartı

Piyasada 200$-300$ fiyat aralığında bulabileceğiniz ekran kartları, günümüzde var olan yüksek kalitedeki bir çok oyunu problemsiz oynayabilmeniz için yeterlidir. Ancak ekran kartı tercihi yaparken sisteminizdeki bir noktaya daha dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü ekran kartı sistemde gücü en çok tüketen donanımlar arasında yer alıyor.

Eğer sisteminizde 350-400 watt’lık bir güç kaynağı bulunuyorsa ve yeni alacağınız ekran kartı da bu seviyelerde güç tüketiyorsa, güç kaynağınız bazı sorunlar oluşturmaya başlayacaktır. Bunlar arasında bilgisayarınızın belli aralıklarla kapanması, oyun oynarken bilgisayarınızın kilitlenmesi gibi sorunlar yer alabilir. Bu sorunların göstergesi güç kaynağıdır. Yapmanız gereken ise güç kaynağınızı daha üst bir modele terfi ettirmek olacaktır. Örneğin 600-700 watt’lık bütçenize göre bir seviyeye yükseltmelisiniz. Çünkü bilgisayar sisteminiz, güç tüketimi konusunda yalnızca ekran kartından ibaret değildir. Aynı şekilde fazla güç tüketen işlemci gibi bir donanım da var. Bundan dolayı kaliteli oyunları sorunsuz oynamak isteyen kullanıcıların, ekran kartı seçiminin yanında güç kaynağına da önem vermesi gerekiyor.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap