Buradasınız : Ana Sayfa //Resimli Yemek Tarifleri//Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi

Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi

Turpgillerden bir sebze olan kırmızı lahana genellikle salatalara farklı bir lezzet katmak isteyenlerin tercihi olmuştur. Ancak her sebzenin olduğu gibi kırmızı lahananın da farklı bir kullanımı var; turşu! Yemeklerin yanında turşusuz yapamayanlar, turşu suyuna bayılanlar ve diğer meşrubatlara göre daha çok tercih edenler, alışılagelmiş turşuların yanında farklı bir tat arıyorlarsa kırmızı lahana turşusunu deneyebilirler. Yazımızın devamında kırmızı lahana turşusu için gereken malzemeleri ve kırmızı lahana turşusu tarifini verdik. Şimdiden afiyet olsun.

Kırmızı Lahana Turşusu

Kırmızı Lahana Turşusu

İçeriğinde bol miktarda B, C ve E vitamini barındıran Kırmızı Lahana bu özellikleriyle sağlık açıdan birçok faydaya sahiptir. En belirgin faydalarından birisi, antioksidan özelliği ile vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmasına yardımcı olmasıdır.

Kırmızı Lahana Turşusu Malzemeler

  • Bir adet taze ve orta boy kırmızı lahana
  • Bir litrelik şişe (cam olması sağlık bakımından daha sağlıklıdır)
  • 1 yemek kaşığı den tuzu (turşuluk tuz)
  • Sirke ( Üzüm sirkesini tercih etmek turşular için daha lezzetlidir)
  • Genişce bir kap

Kırmızı Lahana Turşusu Hazırlanışı

Kırmızı Lahanayı önce 4 parçaya ayıralım. Daha rahat doğranacaktır. İnce ince doğramaya başlayalım, ve doğranmış lahanayı genişçe bir kaba koyarak tuzla harmanlayalım. Akabinden şişeye baskılayarak koyalım ve sirkeyi içine dolduralım turşuları üzerine bir parmak daha fazla geçsin. Ve üzerine az daha yağ koyalım. Bir gün sonra yeneilebilir ama tavsiyemiz 1 hafta karanlık bir yerde bekledikten sonra yenilmesidir.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap