Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Laboratuvar testleri

Laboratuvar testleri

Çeşitli laboratuvarlarda, hastalardan alınan örnekler ayrıştırılır ve analiz edilir, alınan biyolojik örneklerde çeşitli değerler belirlenir ve değerler rapor haline getirilir. Gerekli olan test ve tahlillerin steril bir ortamda yapılması gerekmektedir. Rutin biyokimya testleri (Günlük rutin laboratuvar testlerinde sıklıkla istenen Biyokimya Testleri), Hematoloji testleri(Kan hastalıkları ile ilgili testler), Hemogram(Kan sayımı) testleri, Sedimentasyon testleri (Eritrosit çökme hızı), Koagulasyon testleri (Pıhtılaşma bozuklukları araştırılır), Serolojik ve immünolojik testler (Romatizmal ve otoimmün hastalıklarda çalışılır), Elisa testleri, Tümör Markırları (Belirteçleri bazı kanser türlerinde kanda yüksek değerlerde bulunurlar), Allerji testleri (Alerjik hastalıklarda pozitif bulunurlar), İdrar ve gaita (dışkı) verilerek yapılan testler, kültür testleri (Enfeksiyon tanısında kullanılır), Gebelik Testleri İdrar ve kanda yapılır. Bu nedenle laboratuvar testleri farklılık göstermektedir.

laboratuvar-testleri

laboratuvar-testleri

Peki Laboratuvar testlerinin ayrılan bölümleri nelerdir? Biyokimya testleri, Genetik laboratuvar testler, Mikrobiyoloji testleri ve Parazitoloji testleridir.

Biyokimya testleri: Hastanelerde en yaygın olarak yapılan laboratuvar testleri arasında biyokimya testleri bulunmaktadır. Bu testler oldukça hızlı sonuç veren testler olup, genellikle hastalardan alınan kan örneklerinin ayrıştırılması ve analiz edilmesi esasına dayanmaktadırlar.

Genetik laboratuvar testleri: Çeşitli kalıtsal hastalıkların teşhis ve tedavi sürecinde genetik testlerden yararlanılmaktadır. Genetik testler ayrıca farklı kişilerden alınan DNA örneklerinin birbiri ile karşılaştırılması için de kullanılmaktadır.

Mikrobiyoloji testleri: Vücutta bulunması zararlı virüs ve mikroorganizmalar mikrobiyoloji testleri ile belirlenir. Bu testler ile birçok ölümcül bakteri ve virüs hastalığının erken teşhisi yapılabilmektedir.

Parazitoloji testleri: Parazit olarak bilinen canlılar, mikroorganizma ve virüslerden çok daha farklı olup bu canlıların insan vücuduna, besin sağlayabilmek ve üreyebilmek için yerleştikleri bilinmektedir. İnsan vücudunu bu sırada vücuda ölümcül etki yapabilecek toksik madde salgılayan parazitlerin tanısı laboratuvar testleri ile sağlanmaktadır.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap