Buradasınız : Ana Sayfa //Teknoloji//LG OPTIMUS 4X HD Fiyatı ve Teknik Özellikleri

LG OPTIMUS 4X HD Fiyatı ve Teknik Özellikleri

Akıllı telefon sektöründe sessiz ve derinden ilerleyen LG, 4 inç ve üzeri ekrana sahip 4 çekirdekli devler sahnesine çıkma kararı verdiği yeni telefonuyla test merkezimize konuk oldu. İçerisinde bu kadar “4” barındıran bir telefon olan yeni Optimus, bu 4 rakamını kendi model ismine de ekleyerek iddialı bir telefon olduğunu cümle aleme gösterdi. Te-lefonun tam adı Optimus 4X HD. LG’nin yeni amiral gemisi olan Optimus 4X HD, ilk olarak MWC 2012’de görücüye çıkmış, 4 çekirdekli telefon meraklılarının bir hayli ilgisini çekmişti. Nasıl çekmesin? Cihaz hem 4 çekir-dekli bir yapıya sahip, hem de performansı benchmark testlerince ispatlanmış Tegra 3’ü bünyesined barındırıyor. Eh, hal böyle olunca bizim beklentilerimiz de tavana çıkıyor.

Optimus 4X HD’te bizim ilk dikkatimizi çeken nokta hiç şüphesiz ki boyutları oldu. Firmanın bu dev ekran tercihi bizce yerinde olmuş. Zira daha önceki 4.7 inç telefon incelemelerimiz-de de üstüne basa basa söylediğimiz gibi, 4.7 inç telefon geliştirmek her babayiğidin hakkı değil. LG bu işi iyi kotarmış, zira telefon 4.7 inç olmasına rağmen bu devasa boyutlarını görsel cazibenin içerisine başarılı bir şekilde gömmüş. Yani telefonu elinize aldığınızda, elinizin altında sanki devasa bir elektronik cihaz yokmuş da, inceliğiyle ve ele oturan yapısıyla kompakti bir telefon varmış gibi hissediyorsunuz. Tabii ki bunda Optimus 4X HD’nin 8.9 mm’lik inceliğinin de payı büyük.

Siyah ve beyaz renk seçeneklerine sahip olan Optimus 4X HD’nin özellikle beyaz rengi çok şık görünüyor. çerçeve, ekranın dar görülmesini sağlamamış, ki bu da önemli bir detay. Çerçecenin kenarlarına eşlik eden metalik şeritler iyi düşünülmüş. Telefona ayrı bir şıklık katmış. Şarjın telefonun alt kenarında ve kulaklık girişinin de telefonun üst kenarında olması sorunu bu telefonda da var. Şüphesiz ki bu tasarımın patent mevzularıyla ilgili bir açıklaması vardır, fakat günümüzde birçok akıllı telefonda tercih edilen bu tasarımın kullanım kolaylığı oluşturmadığı da bir gerçek.

Dış görünümle devam edelim. Telefonun kaplaması çok başarılı. Arka kapağın çıkartılabilir olması ve farklı bir materyalden yapılmış olması kimilerine göre güzel kimilerine göre standardı bozan bir karar. Bizce başarılı olmuş. Zira arka kapağın tırtıklı bir yapısı var ve bu yapı telefonu elde tutmayı daha mümkün kılıyor. Özellikle 4.7 inç gibi büyük ekran boyutuna sahip bir telefonda bu tür bir elde tutma yanlısı tasarım tercihi görmek, LG mühendislerinin Optimus 4X HD’de her küçük detayı bile göz önünde bulundurduğunu gösteriyor. Eh, bu da bizlerin telefona olan güvenini arttırıyor tabii ki. Tüm bu tasarımsal özelliklere rağmen 133 gram ağırlığa sahip olması ise Optimus 4X HD’nin tasarımsal açıdan en önemli özelliği. Zira bu boyutlardaki diğer telefonların Optimus 4X HD’den çok daha ağır olduğunu biliyoruz.

HD ekranın gücüGelelim Optimus 4X HD’nin ek-ranına. Tegra 3, gücünü burada da gösteriyor ve ekrana önemli bir performans katıyor. 720×1280 çözünürlüğe sahip HD ekranı, Optimus 4X HD’yi daha da cazip kılıyor. Bu ekran üzerinde inç başına düşen piksel sayısı 312. Bu boyutlarda bir telefon için yeterli mi? Yeterli.

Özellikle 720p çözünürlükteki HD videoları çok şık ve kaliteli gösteren telefon, menülerde, menü geçişlerinde ve benzeri ekran atraksiyonlarında çok başarılı bir performans sunuyor. Ekran kalitesi, güçlü grafiklere sahip oyunlarda da kendisini belli ediyor. Yumuşak dokuları başarıyla sunabilen 4X HD ekranı, Corning Gorilla Glass korumasıyla korunuyor. Bu koruma tabakası kendisini hissettiriyor zaten. Darbelere karşı başarılı bir tepkiye sahip. Optimus 4X HD, Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich barındırıyor. Android 4’ün üzerine firmanın kendi arayüzü olan Optimus UI 3.0’ı ekleyen LG, bu sayede kullanıcılara başarılı bir Android deneyimi sunuyor. Menü geçişleri biraz önce de söylediğimiz gibi çok şık. Ana ekran, widget desteği ile birlikte oldukça işlevsel. Bu işlevsellik kullanıcı deneyimlerinde de kendisini ön plana çıkarmayı başarıyor. Telefonun multimedya özellikleri bir hayli gelişmiş. Bu geliştirmeler özellikle fotoğraf ve video çekimlerinde kendisini daha da iyi gösteriyor. 8 MP fotoğraf çekebilen Optimus 4X HD’nin kamerası bizce oldukça başarılı. Otomatik odaklamalı, LED flaşlı, görüntü sabitlemeli ve coğrafik etiketlemeli kamera özellikleri, Optimus 4X HD’yi beğenmemiz için bir diğer önemli gerekçe. 30 fps’de 1080p video kaydediyor olması hiç de sürpriz değil. Öte yandan video performansını da beğendiğimizi sözlerimize eklemeliyiz. Öte yandan Optimus 4X HD’nin ön kamerası 1.3 MP fotoğraf çekebiliyor. Bu da görüntülü konuşmalarda tatminkar bir performans sergilemesi anlamına geliyor.

İşlem gücü ve performans

Gelin şimdi biraz daha derine, Optimus 4X HD’nin çiplerine ve transistörleri düzeyine inelim. Yazının başında da söylediğimiz gibi Optimus 4X HD, NVIDIA’nın Tegra 3 işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci, 4 çekirdekli bir yapıya sahip ve her bir çekirdeğinde 1.5 GHz işlem hızı barındırıyor. Bu işlemci tabiri caizse bir batarya canavarı. Böyle bir işlemciyle başa çıkabilmek için güçlü bir batarya veya batarya yönetim planı şart. LG bu konuda başarılı bir iş çıkarmış. Sonuç olarak böylesine bir işlemciyi telefona entegre ederken sıkıntıların çıkabileceğini bildiğimizden dolayı, Optimus 4X HD ile LG’nin gayet başarılı bir entegrasyon sağladığını kesinlikle söyleyebiliriz.

Pil durumu 

4.7 inç’lik bir telefonun en önemli konularının başında pil geliyor. LG Optimus 4X HD, 2150 mAh pil barındırıyor. Açıkçası böylesine büyük ve Tegra 3’lü bir telefonda daha düşük kapasiteli pilleri kullanan telefonlar olduğunu gördük ve 2150 mAh pil bu koşullar altında LG Optimus 4X HD’ye fazlasıyla yeterli güç sağlıyor. Hemen hatırlatalım, aynı kategorideki HTC One X, 1800 mAh pil, Sony Xperia Ion 1850 mAh pil ve Samsung Galaxy S3 2100 mAh pil kullanıyor. Hal böyleyken, LG’nin Optimus 4X HD’ye 2150 mAh’lik pili hayli yerinde bir tercih. Video izlerken ve internette dolaşırken, yani yoğun kullanma halindeyken Optimus 4X HD’nin pili başarılı bir yönetimle tatminkar bir performans gösteriyor. Üst düzey kullanımda pili bir günde bitirebilmek mümkünken, ortalama kullanımda pil kesinlikle birkaç güne kadar kullanıcıyı götürebiliyor.Son kararEğer yazıyı baştan sona okuduysanız, Newtech olarak LG Optimus 4X HD’yi fazlasıyla beğendiğimizi tahmin etmişsinizdir. Bazı ufak sıkıntılara rağmen Optimus 4X HD, bir bütün olarak oldukça güçlü bir kullanım ve performans sunuyor. Son kullanıcı kesinlikle Optimus 4X HD’den istediğini alacaktır. 4.7 inç ekrana sahip olmasına rağmen bunu kullanıcıya hissettirmemesi, dev yapısına kıyasla görsel açıdan başarılı ve cazip bir yapıya sahip olması Optimus 4X HD’nin en önemli özelliklerinin başında geliyor.

LG Optimus 4X HD Fiyatı : 1700 TL

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap