Buradasınız : Ana Sayfa //Haberler//Maya Takvimi’ne Göre 21 Aralık 2012’de Kıyamet Kopacak!

Maya Takvimi’ne Göre 21 Aralık 2012’de Kıyamet Kopacak!

Astronomi ve Bilim dünyasında yıllardır tartışma konusu olan Maya Takvimi‘nin son gününe 30 gün kaldı. Kehanete göre Mayaların kullandığı 144 bin günlük Haab Takvimi‘nin son günü olan 21 Aralık 2012‘de dünyada çok büyük doğal afetler gerçekleşecek ve bu afetler sonrası dünyada hayat sona erecek. Mayaların kehanetine bir açıklama getirmek isteyen bilim dünyası, en mantıklı açıklama olarak; 29 yıl önce 1983 yılında keşfedilen ve Marduk ismi verilen gezegenin, 21 Aralık 2012‘de Mars ve Jüpiter’in arasına girerek gezegenler arasında dengeyi sağlayan çekim kuvvetini yok etmesiyle dünyada devasa tsunami, şiddetli deprem ve fırtınaların yaşanacağı şeklinde bir varsayım üzerinde duruyor.

Maya Takvimi'nin Son Günü 21 Aralık 2012

Maya Takvimi’nin Son Günü 21 Aralık 2012

Yukarıda bahsettiğimiz felaketler üzerine kurulu varsayımın tam tersi olarak, dünyanın yeni ve güzel bir çağa gireceğini savunan bir kesim de var. Dünya’nın Balık Çağı’ndan Kova Çağı’na geçeceği ve Güneş Sistemi’nde konumlandığı açının değişeceği öne sürülen 21 Aralık 2012’de, insanlığın mutluluk ve aydınlanma dönemine gireceğini savunanlar da var.

Fransa’daki Köyde “Kıyamet” Alarmı!

Bugarach köyü, 21 Aralık öncesi güvenlik kuvvetlerinden yardım istedi.

Maya takvimi çılgınlığı Fransa’yı sardı. Her ne kadar takvimin 21 Aralık’tan sonraki bölümü bulunsa da, hâlâ dünyanın sonunun bu tarihte geleceğine inananlar, Fransa’nın batısındaki Bugarach köyüne akın ediyor.

Fransa'da Kıyamet 21 Aralık 2012

Fransa’da Kıyamet 21 Aralık 2012

21 Aralık’ta doruk noktasına çıkacak ziyaretçilerle baş edememekten korkan köy muhtarı, gerekirse yolları kapatması için güvenlik kuvvetlerinden yardım istedi.

Köy İçin “UFO Üssü” İddiası 

Bugarach köyü, Pirene dağlarında bir köy. 200 nüfuslu köy, yakın geçmişte civardaki kayalıklarda UFO üssü bulunduğu söylentileriyle de gündeme gelmişti.

İddialara göre, daha önce devamı olmadığına inanılan Maya takviminin sona erdiği 21 Aralık gecesi, yeryüzünde taş taş üstünde kalmayacak, sadece Bugarach köyü ayakta kalacak.

Söylentiler Çılgınlığa Dönüştü

Söylenti öylesine yayıldı, öylesine dallanıp budaklandı ki, Bugarach’a gidenlerin sayısı katlanarak arttı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı havayolu şirketleri, köye gidecekler için tek yön bilet kampanyası başlattı.

Yine internette, “dileklerinizi yazdığınız kağıtları, 5 avro karşılığında Bugarach’a gömebiliriz” ilanları çıkıyor.

İzdiham Kaygısı

Bugarach muhtarı ise, yaşanabilecek izdihamdan kaygılı… Bugarach muhtarı, “Mesajım çok açık. Bugarah’a gelmeyin. Burada görecek birşey yok. Sadece polisler olacak” dedi.

“Bazı Kişiler İntihar Edebilir”

Güvenlik kuvvetleri, 21 Aralık’ta köye 300 ila 3 bin kişinin akın edebileceğini, bunun için hazırlık yaptıklarını duyurdu. Bazı kişilerin, köyde intihar girişiminde bulunacaklarından da kaygı duyuluyor.

Köy halkı açıkça, şimdiye kadar sakin bir yaşam sürdüklerini, sokaklarda yabancıları görmekten hoşlanmayacaklarını söylüyor.

“21 Aralık’ta Kötü Sürprizle Karşılaşabilirler”

Basın mensupları da, köye gitmek isteyenlerin 21 Aralık’ta kötü bir süprizle karşı karşıya kalabilecekleri, köyün tamamen girişe yasak bölge ilan edilebileceği uyarısında bulunuyor.

Kıyamet Senaryoları Her Daim Gündemde

Daha önce Maya takviminin 21 Aralık 2012’de bittiği ve dünyanın sonunun da bu tarihte geleceği iddia ediliyordu.

Mayıs ayında ise, Guatemala’nın yağmur ormanlarındaki antik Maya kenti Xultun’da, Haab olarak bilinen takvimin sonrasına ilişkin yeni bir takvim bulunmuştu. Uzmanlar da keşfi, “Maya takvimi, milyonlarca, milyarlarca yıl devam edecek. Hatta, aklımıza bile getiremeyeceğimiz süreler boyunca devam edecek” açıklamasıyla duyururken, sonsuz denebilecek kadar uzun bir dönemi içerdiği vurgusu yapmıştı.

ABD hükümetinden “kıyamet” açıklaması

ABD hükümeti, Maya takvimine göre Dünya’nın 21 Aralık’ta yok olacağı ile ilgili iddialar nedeniyle dehşete kapılan halkını rahatlatmak için harekete geçti.

Hükümet, internet sitesinden (www.usa.gov) yaptığı “Dünya’nın 2012’de yok olacağı ile ilgili korkunç iddialar, sadece iddiadır” başlıklı açıklamasında “internette Maya takviminin 21 Aralık’ta sona erdiği (ki ermemektedir), bir kuyruklu yıldızın felakete yol açacağı (tamamen yanlıştır), bilinmeyen bir gezegenin gizlice Dünya’ya yaklaşıp çarpacağı (kesinlikle doğru değil) ve benzeri birçok iddianın yer aldığı” belirtildi.

Bu iddiaların çok sayıda kişinin, özellikle de çocukların dehşete kapılmasına neden olduğuna işaret eden ABD hükümeti, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) “kıyamet” ile ilgili binlerce mektup aldığını, mektupların bazılarının yaklaşan son nedeniyle intihar etmeyi düşünen kişiler tarafından yazıldığını ifade etti.

ABD hükümeti, Dünya’nın 21 Aralık’ta ya da 2012 bitmeden önce herhangi bir gün yok olmayacağını vurguladı.

Çarpışma için önce Mayıs 2003 tarihinin ileri sürüldüğünü, bu tarihte hiçbir şey olmayınca kıyamet için Aralık 2012 tarihinin belirlendiğine işaret eden hükümet, “Bu tarihte de bir şey olmayınca acaba bir sonraki tarih ne olacak” diye yazdı.

Sitede NASA’nın iddiaları çürütmek için hazırladığı video için de link verildi.

Diğer ülkelerin hükümetleri de insanların korkularını gidermek için çeşitli önlemler alıyor.

Rus hükümeti, Dünya’nın yakında yok olmayacağına dair bilimsel veriler içeren açıklamalar yaparken Fransa’da yetkililer, 21 Aralık’ta mistik bir yer olarak sığınak oluşturacağına inanılan dağlık bölgeye erişimi engellemeyi planlıyor.

NASA, geçen günlerde Maya takvimine göre Dünya’nın 21 Aralık’ta yok olacağı ile ilgili iddiaları bertaraf etmek için internet sitesinde özel bir bölüm hazırlamıştı (www.nasa.gov).

Dünya’nın sonu ile ilgili iddiaların kökeni, Maya takvimi, gezegenlerin sıralanması ve Niburu gezegeni gibi konularla ilgili sorulara yanıt veren NASA, sözde Dünya’nın yok olmasına neden olacak Nibiru gezegeni ile ilgili hiçbir bilimsel veri olmadığına dikkati çekmiş ve “Eğer bu gezegen gerçek olsaydı ve Dünya ile çarpışacağı bir rotada bulunsaydı, bunu en az 10 yıl öncesinden bilebilirdik. Aynı zamanda gerçekten 21 Aralık’ta Dünya’ya çarpacak olsaydı Nibiru’yu şimdiden gökyüzünde çıplak gözle görebilmemiz gerekirdi” diye yazmıştı.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap