Buradasınız : Ana Sayfa //Kültür Sanat//“Serenad” Tarihe Net Bir Bakış!

“Serenad” Tarihe Net Bir Bakış!

Zülfü Livaneli’nin  tarihi objektif bir bakış açısıyla ele aldığı bu romanı okumuyor sanki yaşıyorsunuz. Geçmişimizi hatalarıyla, iyi yanlarıyla tarafsız bir uslup kullanarak anlatan Livaneli’nin Serenad’ı sanki sizinle sohbet eder gibi hissettiren bir kitap. Serenad’tan alıntılar…

“İstanbul vefasız bir sevgiliye benzer. Her zaman size ihanet eder ama siz yine de onu sevmeye devam edersiniz.” (sf: 46)

“Yanımda olmanı istiyorum diyemediğim için bu yağmur içimi ıslatıyor dediğimi nasıl anlamaz? Düpedüz sarıl bana dedikten sonra, sarılmanın ne anlamı kalır!”

“Bu ülkede her evin sakladığı bir sır vardır.”

 Seranad’ı okurken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız…

Arka Kapak Yazısı

Roman okumak istiyorsanız…

Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran’ın (36) ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner’i (87) karşılamasıyla başlar.

1930’lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile’ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.

Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.

Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad’da Zülfü Livaneli’nin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz Dengesi.

Zülfü Livaneli

Kitap Bilgileri

Yazar: Zülfü Livaneli

Sayfa Sayısı: 484

Yayın Evi: Doğan Kitap

Dili: Türkçe

1 Yorum yapılmış " “Serenad” Tarihe Net Bir Bakış! "

  1. ismail dedi ki:

    muhteşemdi.zaten tüm yapıtları ile sayın zülfü livaneliyi seviyoruz.ama ben seranad’ bu kitapdan sonra dinlemek istedim. çok merak ettim

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap