Buradasınız : Ana Sayfa //Kültür Sanat//Sormak Lazım Kitabı, Sezai Şengönül

Sormak Lazım Kitabı, Sezai Şengönül

Sormak Lazım Kitabı Arka Kapak Yazısı

Bu kitapta yayımlanan röportajlarda çeşitli konular birbirinden farklı usluplarla okuyucunun beğenisine sunulmuştur. Böyle olması da doğaldır. Çünkü, üslubu beyan aynı ile insandır.

Bazıları sadece doğu kültüründen, bazıları hem doğu hem de batı kültüründen beslenmiş olmalarına rağmen konuşmacıların ortak özelliklerine baklıdığında, diğerkamcılıktan vazgeçemedikleri, batı kültürünün temelini oluşturan bireyciliği genel olarak benimsemedikleri/benimseyemedikleri görülecektir. Zaten evrensel kültür doğunun bu diğerkamcılığından beslenmedikçe bana göre bir tarafı hep eksik kalacak ve insancıllığı hiçbir zaman yakalayamayacaktır.

Sormak Lazım Kitabına Dair

Emre KARAYEL (Tiyatro Sanatçısı)

“…Yanlarına gittiğinizde ya da geçerken, durdurup konuşan, bizi seven, hal hatır soran, babamızı ailemizi soran, selam yollayan, harçlık veren, bazen dondurma, bazen tatlı ısmarlayan o insanlar şimdi yoklar.

 

Ali ERDEMİR (Argon Labaratuarı/ABD-Tribiloji Mühendisi)

… Chrysler firması Bor Madeniyle üretilen bir kimyasal maddeyle çok güçlü bir pil yapıyor, önümüzdeki yıllarda arabalarda benzin yerine bu piller kullanılacak ve arabalar bu pille çalışacak.

 

Turan ÇOLAKKADI (İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı)

“… Maalesef ülkemizde demokrasi kültürü, hukuk kültürü ve adalet duygusu istenilen seviyeye ulaşmadığından zaman zaman adalet anlayışı ile bağdaştıramadığım uygulamalara şahit olmuşumdur.”

 

Müşür K.CANPOLAT (Sendikacı/Şair/Hukukcu)

“… F.Hüsnü Dağlarca’nın ‘Çocuk ve Allah’ isimli kitabının gördüğü ilgi yaşamı boyunca devam etmiştir. Bu durumun sonraki çalışmalarına ayak bağı olduğunu konuşmalarımız esnasında bana söylemiştir.”

 

Necmeddin KARADUMAN (T.Özal Dönemi TBBM Başkanı)

“…1995-96 Döneminin Başbakanı Çukurova Elektriğe el konulmasını istiyor (Uzanların) Dönemin Cumhurbaşkanı tarafından öneri reddediliyor.”

 

Sacid ONAN (Spiker/Şiir Yorumcusu/Yönetmen)

“… Ahmet Arif Çocuklarımın dayısıdır. Bazı kimseler şiirlerini okurken onu Kürt Milliyetçisi gibi lanse ediyorlar topluma, şiirlerini öyle lanse ediyorlar. Bu yanlış Ahmet Arif Öyle birisi değildi.”

 

Kürşad ATILGAN (E.Tuğgeneral/E.Milletvekili)

“… Diğer bir prensip ise TSK’nın siyasete müdahalesi kabul edilebilir mi? Hayır, herkes kendine çizlmiş olan çerçevede kalmak kaydıyla fonksiyonlarını yerine getirmek zorundadır. Bu çerçevenin dışına çıkan olursa mutlaka hukuk önünde hesabını vermelidir.”

 

Fermani ALTUN (Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı)

“… Alevilikte Sünnilikte aynıdır. İkisinin de kaynağı aynıdır. Bu konuda bilgisizlik, yanlışlar, eksikler belirli bir takım güçler ve farklı anlayışlar tarafından bizlere empoze edilmiş bu konu özünden saptırılmaya çalışılmıştır. Yani Aleviliğin, Ehl-i Beytin dayandığı yer, kaynak, aslında Kur’an, Peygamber ve Ehl-i Beyttir.”

 

Cengiz CAFRİ (Karatepe Kilimleri Koop Başk.)

“.. Bazı kişilerin tanınmamızda çok faydaları oldu. Başbakanımız Sayın R.Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da sergi açmamızda, Sayın Devlet Bahçeli’nin Ankara’daki evine Karatepe kilimlerinden bir şark köşesi yaptırması, eski Meclis Başkanımız Sayın Bülent Arınç’ın İstanbul sergimizi ziyaret etmesi. ”

 

Halil AK (Beyin Cerrahı)

“… Felsefem; görebildiğin yere kadar ilerle, oraya varınca daha ileriyi göreceksin…”

 

Selçuk DERELİ (Milli Hakem/Ögretmen)

“… Futbol büyülü bir oyun, bana göre insanlar futbol maçı izlerken kendini o futbolcunun yerine koyabiliyor. ”

 

İbrahim A.ÇUBUKÇU (İlahiyatçı/İslam Felsefesi Hocası)

“… Annem 1920 yılında Kozan’da Ermeni Askerleri’nin evleri yaktığı zamanlarda gece erkek kıyafetinde, bir nezaretçi eşliğinde Kadirli’ye göçmüş.”

 

Hüseyin ATİLLA ŞENER (B.Şehir Meclis Başk.)

“…Öğrencilerim arasında Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, şu an İstanbul’un yedi ilçesinin Belediye Başkanı var.”

Hanefi AVCI (Emniyet Müdürü/Yazar)

“… Eleştiri, farklı düşünce, farklı çözüm yollarını tıkamanın, rejim ve sistem muhalefetini yok etmenin, yasaklamanın o sistemin gelişmesini önleyeceğini ve yeni yasakları getireceğini, sonunda ise kendine zarar vereceği kanaatindeyim.”

Halet ÇAMBEL (Arkeolog)

“… Karatepe kazıları bilinmeyen bir dil olan LUVİCE’nin sökülmesini çözülmesini sağlamıştır. Hitit tarihine etkisi olmuştur. ”

 

Omar Faruk TEKBİLEK (Müzisyen)

“… Hayat çözülecek bir problem değil, yaşanacak bir gizemdir.”

 

Cezmi ERASLAN (Atatürk Enstitüsü Başkanı/Türkolog)

“… Son otuz yılın başarı ve beceri sahibi insan ölçütünde nasıl olursa olsun bol para kazanmış olma ön plana çıktı.”

 

Nazmi GÜLTEKİN (Kardiyolog)

“… Bu davada ilginç olan şey şudur; ben ve bu işle ilgili tüm akademisyen arkadaşlar, Kemal Alemdaroğlu’nun Kardiyoloji Enstitüsünü kapatma girişimini Kemal Gürüz ile birlikte neden ve niçin yaptığının cevabını, o zamanlar bir türlü alamamış ve bulamamıştık.”

 

Bahaeddin KARAKOÇ (Şair)

“… Jan Jack Rousso’nun dışında ‘J’ harfiyle başlayan ‘Jandarma’ deyimine ve uydurma Jan Dark hikayelerine karşıyım.”

 

Abdullah YILDIZ (Tarihçi/Yazar)

“… Gerçek anlamda bir tarih şuuru; övünme-avunma veya karalama amaçlı değil, ibret ders ve tecrübe amaçlı bir tarih okuması ile kazanılabilir. ”

 

İmren AYKUT (İlk Kadın Bakan)

“… Halk tarafından seçilmiş ve demoratik yolla bu göreve getirilmiş ilk kadın Bakan olmak ağır bir sorumluluktu.”

 

O.Faruk LOĞOĞLU (Diplomat/Milletvekili/ CHP Gnl. Bşk.Yrd)

“… Çocukken Yaylalardan nefret ederdim, Çünkü yaylalarda kendimi medeniyetten hayli uzak hissederdim.”

 

Birol IŞIN (Yeşilçam Sinema Sanatçısı)

“… Namuslu kalma çabamdan dolayı çok sıkıntı çektim, evsiz barksız ve yapayalnız kaldım. O zaman ki sanatçılar daha özverili, çirkef ilişkilerden uzak, toplumun örf adet ve geleneklerine, kültür yapısına daha yakın insanlardı. ”

 

Turan GÜVEN (Biyolog)

“… Türkiye’nin dünya’dan koptuğu, içe kapandığı ve içe kapandıkça da sorunlarının büyüdüğü zamanlara bir bakalım; hepsi darbelerin olduğu zamana denk gelmektedir.”

 

A.Erdem BAYAZIT (Eski Milletvekili/Şair/Yazar)

“… Sezai Karakoç bu dergi yüzünden bir çok kişiyle hala konuşmaz.”

 

Tayyib ATMACA (Şair/Yazar)

“… İnsanların evrensel değerlerinde anlaşabileceğim her insanla iletişim kurarım. İnsanların mevki ve makamlarından ziyade mevki ve makamlara ne kadar layık olduklarına bakar ona göre değer veririm.”

 

Bahadır BOYSAL (Karikatürist)

“… Şiir gibi bu işinde okulu yoktur. Dolayısıyla ustalarla birlikte çok zaman geçirmek çok sebat etmek gerekir.”

 

Şekip TAŞPINAR (Tiyatro ve Sinema Oyuncusu)

“… Anne tarafından köklerimiz Mustafa Reşit Paşa’ya dayanıyor. Annemin dedesi Nazif Dede saray orkestrasında kontrabasçı. Anneannemin halası Sermelek Sultan ise Abdülhamit’in gözdesiymiş.”

 

Orhan BENLİ (Ressam)

“… Keşke şehirlerde insanlar içindeki değerleri, güzel olan örf adet ve davranışları korumak için kendisine böyle çit çekseydi.”

 

Osman NALBANT (Yayımcı/Yazar)

“… Gerçekten bu insanlar gerçek müziği dinlemiş olsalardı: ne doğa bu kadar vahşice katledilebilirdi ne de çevre bu kadar kirli olabilirdi. İnsanlar birbirlerine karşı bu kadar acımasız olmaz, birbirlerine karşı bu kadar sevgisiz saygısız davranamazlardı.”

 

Bahtiyar İSTEKLİ (Sahaf/Osmanlıca Belge Uzmanı)

“… Bazen hikayesi olan bir fotoğraf vardır sahafın elinde. Eski, asırlık bir kadın fotoğrafı. Onun kimsenin okumadığı hatıraları geçmiştir sahafın eline, ya da mektupları. Sahaf Onun dünyasına girmiştir, O da sahafın. Evet, bir aşktan bahsediyorum.”

 

Ayla MAKAS ( Ebru ve Hat Sanatçısı)

“… Sanatla uğraşan her kim olursa olsun mutlaka Allah’ın sevgili kuludur ve bu dünya’nın insanıda değildirler bu insanlar. Ama ayak uydurmaya çalışırlar.”

 

H.Salih ZENGİN (Gazeteci/Yazar)“.. Günümüzde medya haberin etik boyutuyla değil, etek boyutuyla ilgileniyor.”

 

Bestami YAZGAN (Çocuk Hikayeleri Yazarı/Şair)

“… “Öl söz verme, öl sözünden dönme…”

 

Timurçin SAVAŞ (Eski Kültür Bakanı/Milletvekili)

“… Günümüzde turizmin kültürden daha fazla ön plana çıktığı görüşündeyim.

 

TAKDİM

…. Bu insanların başarısında sevgi dolu, huzurlu ortamlarda yetişmiş olmanın, dağı, taşı, toprağı, dereyi, kuşu, ineği, börtü böceği televizyondan değil, bizzat görerek, dokunarak büyümüş olmanın çok büyük katkısı olduğuna inanıyorum.

…. Kitapta sadece memleket özlemi dile getirilmiyor, edebiyattan sanata, hukuktan ekonomiye, tarihe, siyasete, tabiata, felsefeye, sosyolojiye, beden ve ruh sağlımıza kadar onlarca konu üzerinde sohbetler gerçekleştiriliyor. Dilimizi, kültürümüzü, sağlığımızı, çevremizi, gelecek nesillerimizi tehdit eden unsurlara dikkat çekiliyor. Türkiye’nin yakın siyasi, ekonomik, sosyolojik ve kültürel tarihi tanıklarının dilinden anlatılıyor, bazı analizlerle ele alınıyor. Sendikacılık, kadın ve aile ile ilgili   önemli problemler üzerinde duruluyor. Bazı röportajlarda   12 Eylül 1980 öncesi ve sonrası olmak üzere, Türkiye’nin siyasi hayatındaki aktörlere ve olaylara ilişkin önemli değerlendirmeler yapılıyor.

Ayşe PAKDİL

 

Sormak Lazım Kitap Bilgileri

Yazar: Sezai ŞENGÖNÜL

Yayın evi: Fide Yayınları

Sayfa Sayısı: 368

Liste Fiyatı: 25,00  TL.

Dili: Türkçe

 

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap