Buradasınız : Ana Sayfa //Ekonomi Haberleri//Temel Analiz ve Teknik Analiz Nedir?

Temel Analiz ve Teknik Analiz Nedir?

Temel Analiz Nedir ?

Adından da anlaşılacağı üzere temel analiz, piyasaları incelemeye en temelden başlar. Temel analiz, üç aşamalı olarak yapılmaktadır:

Genel ekonomi analizi
Sektör analizi
Firma analizi
Temel analizde aşamalar aynı sırayla izlenecek ve genel ekonomiden firma analizine doğru giderken bazen kolay bulunur. Veri kaynaklarından, bazen de basit gözlem sonuçlarından yararlanılacaktır.

temel analiz

temel analiz

Teknik Analiz Nedir ?

Bölümün başındaki TV yorumunu yeniden hatırlayalım:

… ile güne sıkıntılı başlayan piyasalarda açılış ile birlikte satış baskısının hâkim olması bekleniyor. İMKB-100 endeksi için aşağı doğru açılışta ilk destek … seviyesinde. Endeksin bu seviyede tutunamaması durumunda alttaki destekler, sırasıyla … ve … seviyesinde.

Neymiş efendim? Endeks aşağıya doğru düşecekmiş, düşünce de belli bir fiyatta duracakmış. Yok eğer orada durmazsa daha aşağıda başka bir fiyat seviyesinde duracakmış. Otobüs mü ki bu efendim, duracağı yeri önceden biliyoruz?

Nereden biliyoruz?

Grafiklerden biliyoruz. Fiyat grafiklerini inceliyoruz. Fiyat grafiklerini incelediğimiz endeksin -ya da başka bir kıymetin- geçmişte ne gibi bir hareket yaptığnı analiz edip yine benzer bir hareket sergileyeceğini varsayıyoruz.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap