Buradasınız : Ana Sayfa //Genel Konular//Trafik Cezası İtiraz-İptal Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Trafik Cezası İtiraz-İptal Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Son yıllarda sürücülerin ve yayaların can ve mal güvenliğinin artırılması maksadıyla trafik cezalarına yüksek oranda zamlar yapıldı. Bu konuda sadece trafik cezalarına zam yapılmakla kalınmadı ve trafik denetimleri de 3-5 kat artırıldı. Özellikle uzun yollarda neredeyse bütün yollara sabit ve mobil trafik radarları yerleştirildi. Bunların yanında yolların yerleşim merkezlerine yakın bölümlerinde mobil radar ekipleri günün büyük bölümü kontrol maksatlı görev yapmaya başladı. Trafik kurallarına uymayan sürücüler, trafik kontrolünden bir şekilde kurtulsalar da daha sonra kendilerine gönderilen ceza makbuzları ile yüzler TL ceza ödemekten kurtulamadılar. Ancak son dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ödenek yetersizliğinden trafik cezalarını posta yoluyla sürücülere tebliğ edemediği ve ödenek geldikten sonra ilgili trafik cezalarını sürücülere toplu olarak gönderdiği biliniyor. Bu durumda Karayolları Trafik Kanunu’nun para cezalarıyla ilgili yönetmeliğinin 10.maddesi gereği 10 gün içinde tebliğ edilmesi gereken trafik cezaları, ilgili süre içinde tebliğ edilmemiş oluyor. Sonuç olarak sürücülerin kendilerine 10 günden fazla bir sürede tebliğ edilen trafik cezalarına itiraz ederek iptal ettirme hakkı doğmuş oluyor. Peki trafik cezası iptal-itiraz başvurusu nereye ve nasıl yapılır? Trafik cezası itiraz dilekçesi var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını haberin devamında bulabilirsiniz.

Trafik Cezası İtiraz Dilekçe Örneği

Trafik Cezası İtiraz Dilekçe Örneği

Trafik Cezası İtiraz-İptal Başvurusu Nereye Yapılır?

Trafik cezasına itiraz ederek iptal ettirmek için ilinizdeki Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurmanız gerekiyor. Başvuru sırasında gerekçe olarak “Karayolları Trafik Kanunu’nun hükümleri gereğince uygulanan idari para cezalarının tahsilinde ve takibinde uygulanacak usul, esaslar ile kullanılacak alındılar, tutanaklar ve defterler hakkındaki yönetmeliğin 10’uncu maddesine göre, ’Yetkili kılınmış personel tarafından araçların tescil plakasına göre düzenlenen trafik idari para cezası karar tutanakları ile söz konusu trafik idari para cezası karar tutanaklarının sabit/masaüstü cihazlarla elektronik ortamda üretilerek düzenlenmesi halinde tutanağın tebligat işlemlerine ihlalin tespit edildiği tarihten itibaren 10 iş günü içinde başlanacağı’ ile ilgili kararı gerekçe göstermeniz gerekiyor.

Trafik cezası itiraz dilekçe örneğini sizler için bulduk ve paylaştık.

Trafik Cezası İtiraz Dilekçe Örneği için tıklayınız.

27 Yorum yapılmış " Trafik Cezası İtiraz-İptal Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır? "

 1. 10 GÜN İÇİNDE TEBLİĞ OLMAYAN TRAFİK CEZALARI İPTAL dedi ki:

  CEZA AVUKATI ZEKİ BULGAN TRAFİK CEZALARINI İPTAL ETTİRDİ.KAYNAK;SABAH…10 GÜN İÇİNDE TEBLİĞ OLMAYAN TRAFİK CEZALIRI İPTAL…

 2. barış yılmaz dedi ki:

  07/04/2014 ceza kesilmiş beni elime 05/05/2014 geçiyor bununda iptali söz konusumudur.hız limit aşımından aymışlar.lakin düşümüyorum o tarih te ben oralarda bulunmadım.

 3. erdinç mahan dedi ki:

  ben bi insanlık yaptım komşuma arabamı hastane işleri için verdim ehliyetine el konulmuş ona ve bana olmak uzere 1.467 tl ceza kesilmiş.bu nasıl bir adalet kurgusu anlamadım ben bu cezaya nasıl ve nereye itiraz edrim

 4. gökhan saygılı dedi ki:

  Merhabalar yeni araç aldım 1 hafta önce dün normal trafikteydim sarı ışıkta geçtim polisler çevirdi. kırmızıda geçtin diyerek 172 lira ceza yazdılar ve üzerini kapatıp imzala dediler bnde görebilirmiyim dedim + 172 lira daha yazdılar toplam 344 lira itiraz ettim camlar filmli ona yazdık dediler 0507 296 78 37 bana yardımcı olabilecek biri varsa arasın lütfen Antalya…

  • h.yağmuroğlu dedi ki:

   bizim burası 5000 nüfüslü bi ilçe.walla banada ilk arabayı aldığımda arabada ses sistemi felan yoktu. ama biraz ses çıkıyordu…osman öztunçtan dinliyordum karakolun önünden geçtim.durdurmadılar.beni yabancı görüp sivil halde geln polis bana artistlik yaptı.bende altta kalırmıyım sivil halde karışamaz ekip çağırması gerekiyor.neyse karakolun önünde geçtiğim günden 2 gün sonra postadan ceza geldi 80 lira ceza karakola gittim bu cezayı kım yazdı dedim kımsenın sesi çıkmadı ordan bir tane si amir yazdırdı dedi kendilerine söyledim mademkı bben hatalıydım niye durdurmadınız.kanıtınız varmı dedim biz gördük dediler.ben bu cezayı iptal ettiririm dedim hiçbir zaman trfik cezasını tek polis imza atamaz.trafik cezası yazım kuralları var yazılar kurallara uygun olacak ama uygun değildi ğüldüm geçtim yazdım itiraz dilekçemi verdim hakime daha sonra ve ayriyetten sivil halde karıştıklarınıda dile getirdim polisi şikayet ettim 15 gün sonra mahkemeye gitmediğim halde haklı çıktığım bir yazı geldi ve karakolada gitti hakim emliyet amirine normal vatantas ceanın nasıl yazılacağını biliyorda polisler nasıl bilmez diye yazı göndermiş sonra polisler peşimde çok gezdiler hatta aralarından bir tanesi sana yine ceza yazacaklar dedi.bende yazsınlar yine itiraz ederim dedim.yani söylemek istediğim sen imzayı atmısın kamerada varsa 2 polis imzada attıysa senın cezanın imtali biraz zor…..

 5. ahmet fatih dedi ki:

  o tarihte gitmediğim bir il ve hiç tanımadığım bir plakaya benim üzerime ceza kesilmiş ve ceza kesildiği tarihten 8 ay sonra adresime bana tebliğat yapıldı. ne yapmam gerekiyor. yardımcı olursanız sevinirim…( kimlik numaram ceza sorgulama bölümünde çıkıyor)

  • admin dedi ki:

   Her şey yazının içinde yazıyor, daha neyin yardımını istiyorsunuz? İtiraz dilekçesi yazıp ilgili yere başvuracaksınız. Bunu da biz mi yapalım sizin yerinize?

 6. anıl dedi ki:

  ben şehır içi 59 hızla ceza yemişim ama bunun ne fotoğrafı geldı nede başka birşey ben kabul etmıyorum bu cezayıı. nasıl olcakk.

 7. yucel bolat dedi ki:

  Asgari ücret 960 TL radar 386 TL bu nesil birdenge

 8. birkan turhan dedi ki:

  adima ceza kesilmis mayis 2014 tarihli kesin tarihi ne cezasi olduguna iliskin hicbir bilgi yok trafikte sorguladim cikmiyo zonguldakta bi gergi dairesinde cikiyo araci mayista oradan aldim ve toplam 1 saat kullandim radar yeme imkanim yok sis vardi cok yavas kullandim ne yapabilirim

 9. MALİK dedi ki:

  2012 DE EHLIYETSIZLIKTEN CEZA YEDIM VE IMZA ATMADIM 3 TANE CEZAM OLDU VE BANA TEBLİG EDILMEDİ 11.11 2014 YILINDA KENDIM OGRENDIM VE 13.268.47TL OLMUS CEZAM SUAN YAPILANDIRDIM 9.000 TL YE DYSTU ITIRAZ ETMEK ISTIYORUM KONU HAKKINDA BIGISI OLAN YARDIMCI OLA BILIRMI

  • admin dedi ki:

   Hangi konuda yardım istiyorsunuz? Ehliyetsiz araç kullanarak suç işlemişsiniz ve size ceza kesilmiş. İster imza atın ister atmayın sonuç değişmez. Ayrıca cezalarda artık tebliğ zorunluluğu yok. Her vatandaş internet vergi dairesinden veya normal vergi dairelerinden cezalarını sormakla yükümlü. Bu konuda yapılabilecek bir şey yok o cezayı bir şekilde ödeyeceksiniz.

 10. Imkansiz dedi ki:

  2013 yilinda ambulansin arkasindan giderken fahri kisiler kirmizi isikta gectim diye ceza yazip yolamislar.cezayi ben o donemler hastanede oldugum icin muhtara vermisler oda haber etmemis ceza 500 kusuru gecmis itirazi olurmu yoksa sineye cekmekmi lazim…

  • admin dedi ki:

   Hiçbir itirazı olmaz. Cezayı sadece zarf olarak beklememek gerekiyor. Zaman zaman internetten kontrol edebilirsiniz. Cezayı ödeyeceksiniz başka yolu yok.

 11. SİNAN dedi ki:

  trafik cezası itirazı nereye yapılır,trafik cezasına nasıl itiraz edilir,trafik cezasına itiraz nasıl yapılır,trafik cezası itiraz nereye yapılır,trafik cezasına itiraz nereye yapılır,trafik cezasına itiraz dilekçesi,trafik cezası itirazı nasıl yapılır,trafik cezalarına itiraz nereye yapılır,trafik ceza itirazı nereye yapılır,trafik cezası itiraz dilekçesi GİBİ ARAMalar neticesinde ceza avukatı zeki bulgan trafik cezalarını iptal ettirmiş,kararı emsal gösterdim benim cezalarda iptal oldu.Kaynak;Radikal gazetesi, zeki bulgan trafik cezaları iptal..

 12. akın dedi ki:

  ceza geldikten sonra 15 gün itiraz diyorlar bu sürede hafta sonlarıda geçerlimi

 13. omer dedi ki:

  Sol serit ihlali cezasi yazdi polis resim yok buna itiraz edebilirmiyim

 14. ibrahim dedi ki:

  Mehrabalar çoğunlukta haksiz cezalar kesiliyor,ayrıca kesilen ceza tebliği vatandaşın eline geçmiyor.bir ceza kesiliyorsa o pilakayı taktıranın tırafikte telefon bilgiside var niye mesaj ile vatandaşa anında bilgilendirme yapılmıyor bunları ve bir sürü haksız ceza ları biz vatandaş olarak itiraz etmek zorundayız.

 15. ALTAN YİĞİT dedi ki:

  Merzifon -Osmancık mevkiinde beş dakika ve beş km içinde, hız limitini aşmaktan dört ayrı radar cezası geldi .İtiraz etmenin bir sonucu olurmu acaba bilen varmı?

 16. Yavuz dedi ki:

  Ordu fatsada bana bulunmadigim tarihte bana ceza geldi 85 km hizla gitmişim sabahin 5 inde ayni ywrde ikidfa geldi bide ısikta ani kalkis yapmisim nasil olluyorsa ben mersindeyim nasil itiraz ederim bilgisi ollan varmidir

 17. ferhat dedi ki:

  bu ulkede insan hakları yoktu

 18. sibel dedi ki:

  Bugün saat 12.30 sıralarında Ankara Gölbaşı’ndan çevre yolu istikametine doğru ilerliyordum.
  Emniyet kemerim takılıydı ve herhangi bir trafik ihlali yapmadığım halde çevirmeye girdim.
  Benim araç muayenemin süresi kısa süre önce dolmuş. Bunun için trafik cezası uygulandı.
  Ancak benden sonra bir tane bile aracın durdurulmadığını farkettim.
  Yaklaşık 45 dakika oradaydım ve hiçbir araç durdurulmadı.
  Burada adaletli bir sistem olması için ya araçlar genel kontrolde tek tek hepsi olacak şekilde ya ihbar üzerine
  ya da trafik kural ihlali üzerine durdurulmalıdır.
  Bu düşüncemi polis memuruna da söyledim ancak bir tanesinin tutumu hiç hoş değildi.
  Bugün böyle bir muameleye maruz kaldığım için çok sinirliyim.
  Bundan sonra trafik çevirmeleri polis memurunun keyfine bırakılmamalıdır.
  Bu şekilde davranan polis memurlarına da gerekli ikaz ve cezalar uygulanmalıdır
  Burada büyük bir haksızlık söz konusudur.
  Bu şikayetimi bildirdim ve bu adaletsiz durumu değiştirmesi gerektiğini düşünüyor ve umuyorum.

  • admin dedi ki:

   Muayene yaptıramamak da trafik kuralı ihlalidir. Siz tüm kurallara uymuş olsaydınız böyle bir durumla karşılaşmamış olacaktınız. Hatayı başkalarında aramak için insanın kendisinin dört dörtlük olması gerekiyor.

 19. Nazli bozkurt dedi ki:

  Merhaba trafik cezasi itiraz etmek istiyorum fakat ruhsat sahibi burada degil baska biri yapsa olur mu

  • admin dedi ki:

   Merhaba. Ceza plakaya kesildiyse ruhsat sahibi ya da vekalet verdiği kişi yapabilir. Ceza ehliyete kesildiyse ehliyet sahibi yapabilir.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap