Buradasınız : Ana Sayfa //Güncel Haberler//Üniversitelerin Sürü Yönetimi Bölüm Bilgileri (2013 Yeni Bölümleri)

Üniversitelerin Sürü Yönetimi Bölüm Bilgileri (2013 Yeni Bölümleri)

Son zamanlarda sürekli artış içinde olan üniversite bölümlerine bir yenisi daha eklendi. Sürü Yönetimi Bölümü İçeriği Nedir? Sürü Yönetimi Bölümü Hangi Üniversitelerde Açıldı? Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çobanlığa ilgiyi artırmak amacıyla üniversitelerde 2 yıllık “Sürü Yönetimi” bölümü açma çalışmaları başladı. Sürü Yönetimi ile ilgili bilgileri ve detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

2013 Yeni Bölümü Sürü Yönetimi Bölüm Bilgileri

2013 Yeni Bölümü Sürü Yönetimi Bölüm Bilgileri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Tarımda İş Sağlığı ve Güvenliği İşbirliği Protokolü’nü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda imzaladı.

Türkiye’de 25 milyon çalışanın 4’te 1’inin tarımda faaliyet gösterdiğine işaret eden Bakan Mehdi Eker, ABD’de 100 kişiden 1’inin, AB ülkelerinde 100 kişiden 4’ünün, Türkiye’de 100 kişiden 25’inin tarımda çalıştığını belirtti.

Tarımda çalışan 6 milyon 100 bin kişinin sadece 1 milyon 200 binin sigortalı olarak çalıştığına dikkati çeken Eker, bu oranın toplam sigortalı çalışanların yüzde 6,5’ine karşılık geldiğini ve bu sayının çok az olduğunu belirtti.

Eker, tarımda çalışan milyonlarca kişinin eğitim ve sigortalılığının geliştirilmesi konusunda çaba gösterdiklerini, projeyle bu konuda da mesafe kat etmeyi amaçladıklarını vurguladı.

Bakan Eker, çoban ihtiyacının karşılanması ve çoban haklarına yönelik bir çalışma yapılıp yapılmadığı yönündeki soru üzerine, ”Çobanlığa ilginin oluşması yönünde, mesleğe biraz formasyon da kazandıracak şekilde hatta üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde ‘sürü yönetimi’ gibi, belki 2 yıllık yüksekokul tarzında bir eğitimle bunun biraz daha güçlendirilmesi ve yaygınlaşması yönünde çalışmamız var” diye konuştu.

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap