Buradasınız : Ana Sayfa //Kültür Sanat//Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülü Sahipleri [Kristal Kayısı Ödülleri] Belli Oldu

Yaşam Boyu Başarı ve Onur Ödülü Sahipleri [Kristal Kayısı Ödülleri] Belli Oldu

Malatya Film Festivalinde kentin meşhur kayısısını temsil eden Kristal kayısı ödüllerinin kimlere verileceği belirlendi. Üçüncüsü düzenlenen festivalde bu yıl, yaşam boyu başarı ödülünü hake den sanatçımız bir çok filmiyle zihinlerde yer eden Minir Özkul ve yönetmen, yapımcı kimliğile bir çok eser vermiş olan Türker İnanoğlu oldu. Onur Ödülüne layık görülenler ise; Türkan Şoray, Kadir İnanır ve bağımsız yöentmen, senarist John Sayles oldu. 9-15 Kasım 2012 tarihleri arasında ödüller sahiplerini bulacak.

Yaşar Usta, Turşucu Kazım Efendi ve Mahmut Hoca gibi karakterlerle hafızalara kazınan usta oyuncu Münir Özkul, bu yıl “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” alacak. Münir Özkul, yaşam boyu onur ödülüne ise ilk defa 3. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde sahip olacak.

Bir diğer “Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ise yüzlerce filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlenerek sinemamızın gelişimine büyük katkı sağlayan ve kurduğu sinema müzesiyle, sinema tarihimizi gelecek kuşaklara aktaran Türker İnanoğlu’na veriliyor.

Türk sinemasına kaleme aldığı kitaplarla pek çok eser kazandıran sinema yazarı ve araştırmacısı Ali Can Sekmeç’in sinemanın bu duayen iki ismi için de özel olarak hazırladığı, sanatçıların daha önce hiçbir yerde yayınlanmayan fotoğraflarının da bulunduğu “Türk Sinemasında 55 Yıl: Türker İnanoğlu” ve “Kendine Benzeyen Adam: Münir Özkul” kitapları festival yayınları arasındaki yerini alacak. “Kendine Benzeyen Adam: Münir Özkul” kitabı ise büyük usta için yazılmış ilk ve tek kitap olma özelliğini taşıyor.

Sinemanın Sultanı’na ve Delikanlısı’na Onur Ödülü
Malatya Uluslararası Film Festivali ilk yılından başlayarak her yıl, sinemamıza büyük hizmetlerde bulunmuş isimlere “Onur Ödülü” vermeye devam ediyor.

Minur Özkul

Minur Özkul

Yıllarca oynadığı filmlerle, sinemaseverlerin gönlünde taht kuran, sinemamızın “Sultanı” Türkan Şoray ve rol aldığı yüz seksenin üzerinde filme kendi çizgisini taşıyan sinemamızın “Delikanlısı” Kadir İnanır, Malatya Uluslararası Film Festivali’nin üçüncü yılında Onur Ödülü alacak.

Sinemamızın bu iki dev ismi için Ali Can Sekmeç’in kaleme aldığı kitaplar da festival yayınları arasından çıkacak ve sinemaseverlere armağan edilecek.

Bağımsız Sinemanın Usta İsmi John Sayles’a “Onur Ödülü” 
Bir diğer “Onur Ödülü”nün sahibi ise 17 filme imza atmış ve hala çalışmalarına devam eden, tüm dünyada birçok yönetmene ilham kaynağı olmayı başarmış Amerikan sinemasının seçkin ve en saygın bağımsız yönetmenlerinden biri olan John Sayles.

John Sayles festivalin onur konuğu olarak festival süresince aramızda olacak ve Sayles’ın filmografisinden 4 seçkilik film izleyicilerle buluşacak. Yönetmen filmlerinin gösterimlerinde izleyiciler arasında yer alacak ve film sonrası izleyicilerle söyleşiler yapacak.

“Yaşam Boyu Başarı Ödülü” ve “Onur Ödülü” alacak olan sanatçılara ödülleri, 9 Kasım Cuma, 19.00’da Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni’nde takdim edilecek.

John Sayles

John Sayles

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap