Buradasınız : Ana Sayfa //Sağlık//Yirmi Yaş Dişi Hangisidir? Yirmi Yaş Dişi Hemen Çekilmeli midir?

Yirmi Yaş Dişi Hangisidir? Yirmi Yaş Dişi Hemen Çekilmeli midir?

Halk arasında yirmi yaş dişlerinin gereksiz olduğu ve çıkar çıkmaz çürüdüklerine ilişkin yanlış bir inanç vardır. Eğer dişler düzgün çıkmış, fırçalanmayla iyi temizlenebiliyor ve diş dizisini bozmuyorsa, korunmaları uygun olur. Yirmi yaş dişlerinden biri çekilmişse, genelde karşıt çenedeki de eksik bölgeye doğru uzama eğilimi gösterecektir.

yirmilik dişler çekilmeli mi

yirmilik dişler çekilmeli mi

Yirmi yaş dişi hangisidir?

Son yıllarda bazı dişlerin gömülü kaldığına şahit olmaktayız. Bunlardan en sık görüleni yirmi yaş dişleridir. Sağlıklı ve tüm dişleri çıkmış olan bir insanın ağzında 16’sı üst çenede, 16’sı alt çenede olmak üzere toplam 32 diş vardır. Bunlardan sağ ve solun en sonunda yer alan dişlerin 3’ü azı dişidir ve azı dişlerinin en sonundaki dişler 20 yaş dişleridir. Bu dişlerin çıkması için en uygun evre 18-30 yaş arasıdır.

20 yaş dişlerinin bazen daha erken bazen de daha geç çıkabilmeleri mümkündür. 20 yaş dişlerinin gömülü kalmasındaki en büyük sebep, dişlerin çenelerdeki yer darlığı sebebiyle ağız kavisindeki yerlerini alamamalarıdır. Bazen yeterli yer olsa da, çıkma sırasında pozisyonu doğru olmadığı için ya da kemik yoğunluğu fazla olduğu için gömülü ya da yarı gömülü kalma durumu görülmektedir.

Yirmi yaş dişi hemen çekilmeli midir?

Ağızda çıkması tam olarak gerçekleşmiş ve rahatça temizlenebilen, yer darlığı oluşturmaya ve ağızdaki diğer dişlerin temizlenmesine engel olmayan yirmi yaş dişlerinin çekilmesine lüzum yoktur. Fakat, ağızda tam olarak çıkmamış ya da gömülü kalmışsa, derin çürük nedeniyle kanal tedavisi yapılamıyorsa, diş ipi ile temizlenemiyor ve rahat fırçalama yapılamıyorsa, yanak ya da dil ısırmasına sebep oluyorsa, yirmi yaş dişlerinin çekilmesi yerinde olacaktır.

4 Yorum yapılmış " Yirmi Yaş Dişi Hangisidir? Yirmi Yaş Dişi Hemen Çekilmeli midir? "

 1. koş fred koş dedi ki:

  20 yaş dişi genelde sorun çıkaran bir diş çektirmek daha mantıklı. Hem çıkması çok uzun zaman alıyor hem de ihmal gösterilirse çabuk çürüyor. Ayrıca birçok kişinin ağız yapısına da uygun değil. Bizim millet dişleriyle çok ilgili değil maalesef. Ağrı yapana kadar herkes ihmal ediyor. Onun için en başta önlem alınıp çektirilmeli

 2. şahincan parlar dedi ki:

  20 yaş dişinin çıkması çok ağrılı bir devre.Çekilmeside ayrıca çok ağrılı ve sıkıntılı bir devre.Ağızda hiç bir işe yaramayan dişler.Çekilmesinde hiç bir sakınca yok.

 3. firma rehberi dedi ki:

  O dişlerin belirli bir süreden sonra işlevini kaybettiğini hatta boşyere yer işgal ettiğini öğrenmiştim dişçimden 🙂

 4. zemin etüdü dedi ki:

  Çıkmaması için her gün dua ediyorum desem yeridir. İllet bir ağrısı olduğu halk arasında bilinmektedir 🙂

Copyright © 2011 Sosyolife: Popüler Bilgi Paylaşımı!. Tüm hakları saklıdır.
Sitemap