19. yüzyılda davetlerde sigara içmeye ayrılmış odalarda girmeden önce sigara kokusu sinmemesi için giyilen kıyafetin adı neydi?

0
154

19. yüzyılda davetlerde sigara içmeye ayrılmış odalarda girmeden önce sigara kokusu sinmemesi için giyilen kıyafetin adı neydi? ATV ekranlarının fenomen bilgi kültür yarışma programı Kim Milyoner Olmak İster?, başarılı sunucusu Kenan Işık’ın sunumuyla 25 Ocak 2014 pazartesi gecesi saat 23.00’de 314. bölümüyle ekranlara geldi. Yarışmanın yeni bölümünde 15.000 TL’lik baraj sorusunu geçen yarışmacıya sorulan 30.000 TL’lik sorusu şu şekildeydi;

Smokin
Smokin

Soru: 19. yüzyılda davetlerde sigara içmeye ayrılmış odalarda girmeden önce sigara kokusu sinmemesi için giyilen kıyafetin adı neydi?

A) Smokin
B) Trençkot
C) Salopet
D) Süveter

Cevap: Smokin

19.yüzyılda erkekler davetteki yemekten sonra sigara, puro ya da pipo gibi tütün ürünlerini içmek için ayrılmış odaya girerken, kıyafetlerine sigara kokusu sinmemesi için smokin ceketi denilen bir ceket giyerlerdi. Smokin kelimesi İngilizce’deki smoking (sigara içmek) kelimesinden türemiştir. Smoking Jacket yani “sigara içme ceketi” zamanla kısalarak smokin adını almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here