2014 Ehliyet Değiştirme Kanunu 101 TL Şoku

2
348 okunma
2013 Ehliyet Değiştirme 101 TL
2013 Ehliyet Değiştirme 101 TL

Güncelleme: Bakan açıkladı: Ehliyet yenileme 15 liraya düştü

Torba Yasa’da ehliyetlerin yenilenmesiyle ilgili 101 liralık ücretin ödenmesi zorunluluğu ile ilgili haber dün sosyal medyada büyük bir tepkiye yol açmıştı. Boykot çağrıları yapılan sosyal medyada bir süre sonra twitter kullanıcıları Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile pazarlık masasına oturdu. Maliye Bakanı daha sonra 101 liralık ücretin indirileceğini ancak maliyetin altına düşmeyeceğini mesaj olarak yayınladı. Bugün de AK Parti Grup Başkanvekili Canikli, ehliyet değişim ücretinin 15 liraya düşürülmesi için önerge hazırladıklarını bildirdi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Plan Bütçe Komisyonu tarafından benimsenen Ehliyet değiştirme Kanunu ile büyük bir şok yaşıyoruz. Yasalaşması beklenen Ehliyet değiştirme kanun teklifi ile herkes ehliyetini 101 TL karşılığında değiştirmeye mecbur kalacak. 2013 Ehliyet Değiştirme Kanunu detayları, 2013 Ehliyet Değiştirmek Şart mı? 2013 Ehliyet Değiştirmezsek Cezası Ne? 2013 Ehliyet Değiştirme 101 TL Ne Demek? Tüm bu soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

2013 Ehliyet Değiştirme Yasası 101 TL İçin TIKLAYINIZ!

2013 Ehliyet Değiştirme 101 TL
2013 Ehliyet Değiştirme 101 TL

TBMM Plan Bütçe Komisyonunda benimsenen ve Genel Kurulda da ele alınarak yasalaşması beklenen torba kanun teklifi ile vatandaşa yeni bir külfet geliyor. Ehliyetlerinin değiştirilmesini öngören madde uyarınca 24 milyon sürücüden her biri, 101 lira tutarında ”’Değerli kağıt bedeli” ödeyecek.

Kanun teklifi, ehliyetleri süreli hale getiriliyor. Sürücü belgeleri, ömür boyu kullanılamayacak ve 5 ya da 10 yıllık periyotlarla yenilenecek. Yenileme sırasında sürücünün sağlık durumu kontrol edilecek. Ehliyet sahibi olan ancak daha sonra sağlık sorunu yaşayanlara yeniden ehliyet verilmeyecek.

Kanun teklifindeki maddeye göre, 24 milyon sürücü ehliyetini değiştirirken trafik harcı vermeyecek. Ancak ”Değerli kağıt bedeli” ödeyecek. Bu miktar 2013 yılı için 101 lira olarak tespit edildi. Böylece Maliye 24 milyon sürücünün her birinden yeni ehliyet için 101 lira alacak.

TBMM Plan Bütçe Komisyonunun CHP’li üyeleri Aydın Ayaydın, İzzet Çetin, Musa Çam, Bülent Kuşoğlu, Ahmet Gümüş, Kazım Kurt, Mevlüt Aslanoğlu, Müslim Sarı ve Aşkın Türeli, komisyon raporuna yazdıkları muhalefet şerhinde bu konuya değinerek şöyle dediler:

”Teklifte harç istisnası getirilmekle birlikte, değerli kağıt bedeline ilişkin bir hüküm yoktur. Bu durumda vatandaşlar, ehliyet yenilenmesinde 2013 yılı için 101 lira olarak belirlenen ve her yıl Maliye Bakanlığınca güncellenen bu tutarı ödemek durumunda kalacaktır. Ehliyetlerin yenilenmesinde, harç alınmayacak ancak değerli kağıt bedeli alınacaktır. Bu konu mali hesapların gölgesinde kalmamalı, sürücü belgesi yenilemelerinde değerli kağıt bedeli de alınmamalıdır”

Kaynak: Gazeteport

2 YORUMLAR

  1. 2013 ocak ayinda ehliyetimi aldim. Simdi ben bidaha mi 101 lira para ödeyecem. Sacmaliga bak kardesim ya . Devlet vatandasindan nasil para alacağını saşirdi. !

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here