2015 Chevrolet Corvette Z06 Fiyatı ve Özellikleri

0
752 okunma
2015 Chevrolet Corvette Z06
2015 Chevrolet Corvette Z06

2013 yılında yeniden hayata döndürdüğü Stingray ile içimizin pasını alan GM Chevrolet, şimdi de tarihinin en büyük bombasını patlatmaya hazırlanıyor. 1963 yılında insanlığa armağan ettiği, otomobil tarihinin en efsane modellerinden olan Corvette Stingray‘i tam 50 yıl sonra, yani gümüş yılında, yeniden hayata döndüren General Motors, daha çıkalı iki yıl olmasına rağmen efsane olmasına kesin gözüyle bakılan yeni Stingray ile birlikte yükselttiği çıtasını bir kadem daha yukarı taşıyor!

Chevrolet‘nin ilk olarak bu yılın başında Detroit’te düzenlenen 2014 Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda karşımıza çıkardığı 2015 model Corvette Z06‘nın teknik bilgiler dokümanını geçtiğimiz ay resmi olarak yayınlamasıyla birlikte artık heyecanlı bekleyişin sonuna doğru yaklaştığı da kesinlik kazanmış oldu.

Aralarında Forbes ve Fortune gibi dünyanın önde gelen dergilerin de olduğu pek çok ankette 2015 yılının “en çok merak edilen üst seviye spor otomobili” olarak listelenen Corvette Z06‘da yapılan değişiklikleri küçük çaplı olarak nitelemek kesinlikle haksızlık olur. Ne de olsa neredeyse baştan yaratılan bir canavar var karşımızda.

2015 Chevrolet Corvette Z06
2015 Chevrolet Corvette Z06

2015 Corvette Z06’nın Yeni Özellikleri

  • Ön panjur ızgarası yenilendi ve ön fren diskleri için soğutma kanalları açıldı
  • Artık arka diskler, arka çamurluğun önünde açılan deliklerden soğutuluyor
  • Kaputun bombesi belirgin biçimde arttırıldı
  • Çıkartılabilen yeni karbon fiber tavan gövde baştan tasarlandı
  • Karbon fiber kaplamalı ön konsol standart donanıma dahil edildi
  • Direksiyon simidi düzleştirildi

Önde 19, arkada 20 inç alaşım jantlarla donatılan yeni Corvette Z06‘da yapılan en önemli değişikliklerse tabii ki kaputun altında yatıyor. Yeni Corvette’te yer verilen LT4 6.2 litre hacimli V8 motor, süper şarj besleme yardımıyla 625 beygir gücü ve 860 Nm tork üretebiliyor. Direkt enjeksiyon, silindir devre dışı bırakma ve sürekli değişken supap zamanlaması gibi özelliklere sahip olan bu performanslı V8 ünite, standart 7-ileri vitesli manuel veya mevcut 8-ileri otomatik şanzımanla birleştirilebiliyor. Bunun anlamı modelin 2015 yılının en güçlü motorlarından birisine sahip olması demek. Lamborghini Aventador, Ferrari La Ferrari ve McLaren P1 gibi milyon doları aşkın fiyatlarla satılan süper otomobillerin yer aldığı bu listede fiyat/performans olarak baktığımızda ise 1 numarada oturuyor kendisi.

Yine bu modelle birlikte yeni geliştirilen 1.7L Eaton R1740 TVS süper şarj ünitesi ise 20,000 rpm – 5,000 rpm devir aralığında motorun gücünü zirveye çıkarıyor. “Bu bile yetmez” diyenler içinse pist kullanımlarına yönelik “Z07 performans paketleri” geliştiren Chevrolet, paketi karbon fiberden üretilmiş büyük ön splitter, deflektörler, yeni yan etekler ve orta kısmı şeffaf bırakılmış büyük arka spoyler ile donatılmış. Yine paketle birlikte standart aracın 371 ve 365 mm çaplı çelik fren diskleri de modifikasyona tabi tutularak hem karbon-seramikle üretilmiş hem de büyüklüğü 394 ve 388 mm’ye çıkarılmış.

2015 Chevrolet Corvette Z06 İnceleme Videosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here