600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Verilecek 2014

2
145
600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Müjdesi
600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Müjdesi

Hastane, Üniversite, Belediye, Fabrika gibi birçok kamu kurumunda çalışan Taşeron işçilere müjde! Yerel seçimlere 3 ay gibi kısa bir zaman kala 600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Verilmesi Kanun tasarısı gündeme geldi. Torba Yasasına eklenecek maddeler sonucunda Bakanlar Kurulu onayınca Taşeron Çalışanlara Kadro gelecek. Bu sevindirici haberin detaylarını sizler için araştırdık. 2014 yılında 600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Müjdesi, 600 Bin Taşeron İşçiler Hangileri, 600 Bin Taşeron İşçiye Ne Zaman Kadro Verilecek?, 600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Şartları Neler?, 600 Bin Taşeron İşçiye Kadroları Nerelere Verilecek?, 600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Ne Zaman Verilecek?, 600 Bin Taşeron İşçiye Ne Kadrosu Verilecek?, 600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Kıdemleri Ne Olacak? tüm bu soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Ne Zaman Verilecek? Şartları Neler?

600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Müjdesi
600 Bin Taşeron İşçiye Kadro Müjdesi

Kamuda sayıları 600 bine yaklaşan taşeron işçilere kadro yolu açıldı. Edinilen bilgiye göre konu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) görüşüldü ve karara bağlandı.

Ocak sonu ya da şubat başında taşeron işçilerin kadroya alınması planlanırken bunun için gerekli olan yasal düzenlemenin ya Torba Yasa’ya konularak ya da Bakanlar Kurulu kararı ile gündeme geleceği öğrenildi.

Yıllardır tartışma konusu olan kamuda çalışan taşeron işçiler ile ilgili, yerel seçimlere 3 aydan az bir süre kala ciddi bir adım atılıyor. Kamuda çalıştığı halde kamudaki haklardan yararlanmayan taşeron işçilerle ilgili pazarlıklar uzun süredir devam ediyordu.

KIDEMLERİ NE OLACAK?

Bu işçilerin bir bölümü taşeronun değil kamunun işini yaptıklarını öne sürerek dava açmış ve büyük çoğunluğu da bu davaları arka arkaya kazanmıştı. İşte dava açıp kazananların kamuda kadrolu olarak işe alınacağı konuşulurken, tamamı için böyle bir çalışma gündeme geldi.

Kamuda sağlık, temizlik, güvenlik ve dağıtım alanlarında çalışan taşeron işçilerin kadroya geçişi sırasında birikmiş kıdemlerinin ne olacağı ise henüz netlik kazanmadı. Geçişin kıdem tazminatları ile mi yoksa, kıdemler silinerek mi yapılacağı konusunda görüşmeler sürüyor. Kamu ciddi bir yük olarak gördüğü kıdem tazminatlarını üstlenmeme eğiliminde.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here