8 Kolay Adımda Kelime Dağarcığı Nasıl Geliştirilir?

kelime dağarcığı nasıl geliştirilir
kelime dağarcığı nasıl geliştirilir

İsterseniz bir iş görüşmesi için ya da sizin için önemli biri ile görüşme sırasında onu etkilemek istediğiniz doğal tavırlar, geniş ve gelişmiş bir kelime hazinesi ile başlar. Ama gelişmiş ve geniş bir kelime hazinesine sahip olmak için neler yapmak gerekiyor? Hiç düşündünüz mü? Kelime hazinesini geliştirmek için kullanabileceğiniz 8 kolay adımı sizler için sıraladık.

– Argo Kelimelerden Kaçının

Argo, halk içerisinde hoş karşılanan bir durum olmasa da günümüzde çok kullanılıyor. Kelime hazineniz ve karşınızdaki etkilemek istiyorsanız kesinlikle argodan uzak durmalısınız. Ayrıca argo size farklı bir hava katıyor gibi görünebilir ama yanılıyorsunuz. Argo kelime sizin fikirlerinizin kesin olmadığını gösterir.

– İnternetten Yardım Alın

İnternet günümüzün en popüler araştırma araçlarından birisi. İnterneti doğru kullandığınız takdirde çok faydalı bir araçtır. Eskiden böyle miydi? Bir bilgiye ulaşmamız çok zordu. Kelime dağarcığınızı geliştirmek için çeşitli programlar mevcut. Ya da web siteleri. Bu sitelere üye olarak günlük programınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca çeşitli web sitelerinde yer alan kelime oyunlarını da oynamanız fayda sağlayacaktır.

– Konuşmadan önce 3 kere düşünün

William Shakespeare’in ünlü bir sözü var ” Konuşmadan önce düşün ki konuştuktan sonra düşünmeyesin. ” Ne kadar doğru söz değil mi? Kelime dağarcığınızı geliştirip genişlettiğiniz de istediğiniz zaman düşünerek konuşmaya başlayacak bilinçli düşünmenize katkı sağlayacaktır.

– Bol Bol Okuyun

Bu güzel yaz günlerini evde oturarak geçirmeyin. Pike, kitap ve tabletinizi alın kendinizi çimlere atın. Değerli okuyucularımız okumaktan zarar gelmez. Kitap okurken hiç görmediğiniz kelimeleri görüp ön belleğinize alabilirsiniz. Unutmayın ki okumak tek kelime dağarcığınızı geliştirmekle kalmaz sizi de geliştirir.

– Strateji Geliştirin

Eğer kelime haznenizi geliştirmek istiyorsanız düzenli çalışma ve bir stratejinizin olması önemlidir. Ayrıca Mnemonic Stratejileri bu hususta uygundur. Mnemonic Stratejilerini ilerleyen yazılarımda detaylı bir şekilde ele alacağım.

– Yazın

İster bir günlük tutun ya da bir blog sayfası açın kendinize. Okumak ve yazmak kelime dağarcığınızı geliştirmek için iki önemli unsurdan birisidir. Okuyup, yazmak size yeni kelimeler için yeni düşüncelere sevk eder. Haliyle yeni kelimeler araştırır ve yazınıza dahil edersiniz. Bu durumda yeni kelimeler öğrenip hafızanıza kaydetmenize sebep olur

– Dikkatli olun ve değişen Dünyayı takip edin

Dünya sürekli değişiyor, yeni terimler ile sık sık sözlüklere yeni kelimeler eklenirken diğerleri atılıyor. Bir dakikanızı ayırın ve çevrenize kulak verin. Neler konuşuyorlar? Neler yeni? Dikkatli olun. Ardından araştırmaya başlayın.

– Sorular Sorun

Eğer kare kutu teriminin ne olduğunu bilmiyorsan, sor ve öğren! Soru sormak için çaba gösterin ve çevrenizden tatmin edici yanıtlar almaya başlayıncaya kadar bunu yapın. Korkmayın.

Bu egzersizler ve öneriler kelime dağarcığınızı geliştirmek için iyi bir yol. Fakat sürekli okumaktan geçiyor bunun temeli. En sevdiğiniz şekilde kelime bilginizi geliştirmek için neler yapıyorsunuz? Bildiklerinizi paylaşın lütfen bizimle.

13 YORUMLAR

 1. Merhabalar makalenizi okudum ve çok beğendim yararlı bir yazı. Ama önemli bir unsura değinmek istiyorum. Bence kelime dağarcığı ve diksiyon insanın kendisini farkettiği zaman gelişiyor ne kadar makalenizdeki yazanları yapsalarda önce insan kendini fark etmeli yoksa hiç bir yararını göremez.

  Teşekkür ederim değerli makaleniz için 🙂

 2. Kitap okumanizda fayda var derim. Kitap okumak hem kelime haznenizi ve beyin gelisimi icin çok önemli bir unsurdur. Kitap okuyan bir insan konusma konusunda hic birsekildr zorlanmayla karsilamasmaz ve konustugu butun kelimeler hep anlam ve kalite icerir. Tesekur ediyorum..

  • Yorum için teşekkürler Ali bey. Makalemizde de belirttiğimiz gibi bol bol okuyun ve okutun. Okumaktan hiçbir zaman zarar gelmez, aksine ne okursanız okuyun yararlıdır.

  • Yorumunuz için teşekkürler, aslında herkesin kelime dağarcığını geliştirme yöntemi farklı olabilir. Dolayısıyla sıralama herkes için değişebilir. Okuyucularımız kendi tarzlarına uygun olan sıralamayı yapacaktır.

 3. Kitap okuma ve yazma tutkunluğum çocukluğumdan beri süre gelen bir durumdur. Sanki bende bir eksiklik olupta bu eksikliğin arayışı haline geliyor sürekli. Merak ediyorum araştırıyorum soruyorum. Ancak benim kelime dağarcığımı genişletmemi engelleyen bir takım dış faktörler oluyor. Bunları aşmakta çok güçlük çekiyorum.

  • Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Bu konuda uzman değilim ancak kelime dağarcığınızı geliştirmeye dış faktörlerin engel olduğunu düşünüyorsanız, bu faktörleri ortadan kaldırmayı deneyebilirsiniz. Ortadan kaldırılması mümkün değilse, etkilerini en aza indirmeye çalışabilirsiniz. Kelime dağarcığını geliştirmek oldukça uzun bir süreçtir ve bu süreçte size engel olan faktörlerden mümkün olduğunda uzak durmanız gerekiyor. Belirttiğim gibi bu konuda uzman değilim, yalnızca fikrimi dile getirmek istedim. Görüşmek üzere…

  • Hangisinin doğru olduğunu gayet iyi bildiğinizi düşünüyorum ancak yine de yorumunuzu onaylıyorum 🙂 Ben de sizin blogunuza site adresimizi barındıran bir yorum yapacağım. Onaylarsanız memnun olurum 😉

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here