Afrika Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

1
208
Afrika Hastalığı Nedir?
Afrika Hastalığı Nedir?

Türkçeye Afrika Hastalığı olarak çevrilen “lumpy skin disease” hastalığı Kahramanmaraş’ın Andırın İlçesine bağlı bazı köylerde hayvanların ölmesiyle gündeme geldi. Afrika Hastalığı, yumrulu deri hastalığı olarak da bilinmektedir. Peki nedir bu Afrika Hastalığı? Nasıl belirtileri vardır? Ayrıntılı bilgiler haberin devamında.

Afrika Hastalığı
Afrika Hastalığı

Afrika Hastalığı Nedir?

Afrika hastalığı, Poxviridae diye adlandırılan virüs ailesinden bir virüsün neden olduğu bir hayvan hastalığıdır. Özellikle sığır ve öküzlerde görülür. Ancak Afrika mandası, zürafa ve impalalarda da görülebilmektedir. Afrika hastalığı ilk olarak 1929 yılında Zambiya’da görüldüğü ve o tarihten bu yana Afrika kıtasında bulunan Güney Afrika, Mısır ve Sudan’da onlarca hayvanın ölmesine neden olduğu için bu ismi almıştır. 1989 yılında İsrail’de salgın halinde görülmüştür. Hastalık bir böceğin hayvanı ısırmasıyla başlar ve bu yolla yayılır. Afrika hastalığına neden olan virüsün 2-4 haftalık kuluçka dönemi vardır.

Afrika Hastalığı Belirtileri
Afrika Hastalığı Belirtileri

Afrika Hastalığı’nın Belirtileri Nelerdir?

Afrika hastalığının belirtileri arasında yüksek ateş, göz ve burunda akıntı, nekrotik cilt lezyonları, bacaklarda ödem ve şişmiş lenf düğümleri gibi belirtiler vardır. Afrika hastalığında ölüm riski çok büyük değildir.

Afrika Hastalığı Nedir?
Afrika Hastalığı Nedir?

Hayvanlar Afrika Hastalığından Nasıl Korunur?

Afrika hastalığının iki tür aşısı mevcuttur. Bunlardan birincisi hastalığa neden olan virüsün zayıflatılmış halidir. Bu yolla hayvanın vücudu virüse karşı bağışıklık kazanır. İkinci aşı ise koyun ve keçilere uygulanan çiçek hastalığı aşısıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here