Akciğer Hipertansiyonu Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0
290 okunma

Akciğer Hipertansiyonu Nedir?

Akciğerin atardamar sistemindeki damarlarda akan kanın basıncının herhangi bir problemden (damar sertliği gibi) dolayı damarlara daha fazla tazyik yapması ile meydana gelen akciğer tansiyonunun yükselmesine akciğer hipertansiyonu denir.

Not: Sigara kullanımı damar sertliğine neden olabilir.

Akciğer Hipertansiyonu Belirtileri

Akciğer hipertansiyonu belirtileri hemen ortaya çıkan belirtiler değildir.

– Kronik akciğer hastalığı olan kişilerde akciğer hipertansiyonu riski daha yüksektir.

– Maden işçileri, boya sanayiinde çalışanlar, gemi sanayii, aspeste maruz kalınan mesleklerde akciğer hipertansiyonu riski diğer meslek gruplarına göre daha yüksektir.

– Sigara kullanan bireylerde kronik bronşit ve anfizem hastalıklarına daha sık rastlandığı için akciğer hipertansiyonuna yakalanma riski yüksektir.

Akciğer hipertansiyonun belirtileri arasında en başta nefes darlığı görülür. Kalbe giden damarlar görevini yerine getiremediği için kalbe kan pompalanma yavaşlar ve nefes darlığı ortaya çıkar. Hasta nefes alırkende verirkende zorlanır.

-Şidetti öksürükler belirtiler arasındadır. Akciğer hipertansiyonuna yaklanan hasta sık ve şiddetli öksürüğe maruz kalır. Öksürükle birlikte balgam çıkarma. Balgam kan ile birlikte gelir, bu da hastalığın belirleyici özelliklerindendir.

-Kişide halsizlik bununla birlikte sırt ağrılarının ortaya çıkması akciğer hipertansiyonu hastalığının belirtileri içinde yer almaktadır.

Akciğer Hipertansiyon Belirtisi Öksürük
Akciğer Hipertansiyon Belirtisi Öksürük

Akciğer Hipertansiyonu Tedavisi

Akciğer hipertansiyonu kronik hastalıkların sonucu olarak ortaya çıktığı için, tedavisi uzun zaman alan ve zorlu süreçlerden geçen bir hastalıktır. Mesleki alışkanlıkların ve uzun süre içilen sigaranın tahribatı sınucunda ortaya çıkan hastalığın tedavisi ömür boyu ilaç kullanılarak tedavi edilmektedir. Akciğer hipertansuyonu hastasına Kardiyolog ve Akciğer hastalıkları uzmanının branşlarıyla ilgili olan bozuklukları saptayıp bir tedavi süreci başlatmaktadırlar. Uzmanların birlikte komplike bir çalışma sürecinden sonra akciğer hipertansiyon hastası damar genişletici ve kan sulandırıcı ilaçları hayatı boyunca kullanmaları gerekiyor. İlaçlarını aksatmadan hekim kontrolünde kullanıp kendilerine dikkat eden akciğer hipertansiyonu hastaları yaşamını sorunsuz bir şekille devam ettirebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here