Almanyaya Nasıl Vize Alınır?

2
339 okunma
almanya vizesi

Almanya Avrupa’nın en büyük ülkelerinden biri olmakla beraber en büyük ekonomisine sahip ülkelerden de biridir. 1960 ve sonrası Türklerin büyük göçünün de etkisiyle Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler dönüşmeye başlamıştır. Yaklaşık 4 milyon Türk’ün Almanya’da yaşadığı bilinmektedir. Bu yoğun nüfusun da eskisi ile geçmişten günümüze Almanya ve Türkiye arası uçuş sayıları gittikçe artmış; yapılan ziyaretler hala devam etmektedir.

almanya vizesi

Eğer Almanya vatandaşı değilseniz, bu yapılan her ziyaret için kişinin vize alması gerektiği bilinmektedir. Bunun içinse yapılması gereken bir prosedür vardır. Peki bu prosedür nasıl işlemektedir ve bunun için neler yapmak gerekir?

Almanya vizesi almak için öncelikle Almanya’ya gidiş amacınız da önemlidir. Çünkü her bir gidiş amacı için farklı bir prosedür gerekmekte, istenilen evraklar da farklılık göstermektedir. Bu nedenle öncelikle bu ülkeye gidiş amacınızı belirlemeniz gerekmektedir. Eğer bir turist olarak bu ülkeye giriş yapmak istiyorsanız, öncelikle randevu ücretinizi yatırmanız gerekmektedir. Sonrasında  da Alman Konsolosluğu’ndan randevu almanız gerekmektedir. Randevuya gelirken saatinde konsoloslukta olmanız gerekir ki aksi halde randevunuzu tamamı ile yanabilir. Bunun için geç kalmamaya çalışın.

Randevu aldıktan sonra, gerekli belgelerin ne olduğunu resmi sayfalar ve web sitelerinden öğrenin. Aracı bir mercii kullanmayın çünkü vize başvuru ofisleri ile yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Kendi yaptığınız başvurular için evraklarınızı tamamlayın. Bazı durumlarda resmi belgeleriniz için almanca tercüme gerekebilmektedir. Bunun için güvenilir ve profesyonel bir tercüme ofisi bulmanız gerekebilir. Size bu noktada bogazicitercume.com.tr  adresini önerebilirim. Bu arada, resmi evrakların çevirisi için yeminli tercüman ya da noter tasdikli çeviri gerekebilmektedir. Dolayısıyla evraklarınızın onaylı olup olmadığına dikkat etmekte yarar var! Eğer gerekli evraklarınızı önceden kontrol etmez ve bu dosyaların çevirilerini zamanında yaptırmazsanız muhtemelen vize alma işlemlerinde problem yaşarsınız. Böyle durumlarda her ne kadar acil çeviri alabilme imkanı bulabilseniz de randevunuzdan belli bir süre önce bunları bitirmenizde fayda bulunmaktadır.

Son olarak, vize görüşmenizde sizden ekstra evrak istenilebileceği için fazladan, yararlı olacağını düşündüğünüz evrakları yanızda getirebilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Vizelerin kalkmasına birşey kalmadı aslında. Geçen gün başbakan konuşmasıyla netlik getirdi gibi birşey oldu. Yine de konu için teşekkürler umarım vizeler kalkar 🙂

  2. Almanya’ya vize alırken kesinlikle seyahat acenteleri vasıtasıyla vize almayın. Seyahat acenteleri tura katılmadan da vize istemeniz durumunda sizden ortalama 120 Euro para talep ediyor. Halbuki normal vize ücreti 60 Euro’dur ve 25 Euro’da aracı kuruma vermek üzere toplamda size maliyeti 85 Euro olur. Boşu boşuna 35 Euro fazladan para vermeyin. Sonuçta bu fark bugün itibariyle yaklaşık 120 Lira para ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here