Ünlülerin Kendilerine Buzlu Su Dökerek Destek Verdiği ALS Hastalığı Nedir?

0
71
Buzlu Su Dökerek ALS hastalarına destek verenler
Buzlu Su Dökerek ALS hastalarına destek verenler

Son günlerde önce yabancı ünlüler sonra da yerli ünlülerin kafalarından aşağı bir kova buzlu su dökerek destek verdiği ALS hastalığı yeniden gündeme geldi. Son olarak ünlü oyuncu ve sunucu Hülya Avşar’ın kafasından aşağı bir kova buzlu su dökerken çekilmiş fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında yayınlaması, ALS hastalığına olan merakı artırdı.

ALS Hastalığı Nedir?

ALS (Amyotrofik lateral skleroz), beyin ve omurilik sinir hücreleri üzerinde etkili bir hasara yol açan hastalıktır. Motor nöronlar beyinden omuriliğe, omur ilikten de vücuttaki tüm kaslara ulaşır. ALS hastalığı motor nöronlarda sürekli bir hasara ve sonunda motor nöronların ölmesine sebep olur. Motor nöronlar öldüğünde beynin kas hareketlerini başlatma ve kontrol etme yeteneği kaybolur. İstemli kas hareketlerinin etkilendiği ALS hastalığının ilerleyen aşamalarında hastanın tamamen felç olma olasılığı bulunmaktadır.

ALS Hastalığının Erken Belirtileri

ALS hastalığının erken belirtileri arasında özellikle kolları ve bacakları, konuşma, yutma ve nefes almayı etkileyen artan kas zayıflığı yer almaktadır.

ALS Hastalığına Destek Veren Ünlülerin Fotoğrafları

Hülya Avşar’ın ALS hastalarına destek vermek için kafasından aşağı bir kova buzlu su dökerken giydiği elbise ve topuklu ayakkabılar sosyal medyada çok konuşuldu.

Hülya Avşar ALS Hastalarına Destek Verdi
Hülya Avşar ALS Hastalarına Destek Verdi

Ünlü komedyen ve oyuncu Şahan Gökbakar da ALS hastalarına destek veren ünlüler arasında yer aldı.

Şahan Gökbakar ALS hastalarına destek verdi
Şahan Gökbakar ALS hastalarına destek verdi

Messi ALS Hastalarına Destek Verdi

Bill Gates ALS Hastalarına Destek Verdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here