Amerika ve İngiltere’nin içi doldurulmuş meşhur oyuncak ayısı Teddy Bear adını kimden almıştır?

0
435
D) Theodore Roosevelt
D) Theodore Roosevelt

Amerika ve İngiltere’nin içi doldurulmuş meşhur oyuncak ayısı Teddy Bear adını kimden almıştır?

A) Thomas Edison

B) Ted Kennedy

C) Tom Jones

D) Theodore Roosevelt

Cevap Aşağıda…

D) Theodore Roosevelt
D) Theodore Roosevelt

CEVAP: D) Theodore Roosevelt

Eski ABD başkanlarından Theodore Roosevelt’in, Louisiana ve Mississippi arasında sürmekte olan sınır sorununa bir son vermek ve arabuluculuk etmek amacıyla güney eyaletlerine bir gezi düzenledi.Gezi sırasında, ayı avına meraklı olan başkana bir jest yapmak isteyen vatandaşlar bir yavru ayıyı yakalayarak vurması için Rooosevelt’in karşısına çıkarmışlardı. Ama başkan bu olaya şiddetle karşı çıktı. Bu olayın Washington Post gazetesinde bir karikatüre konu olmasından sonra, bu hikâyeden etkilenen Rus göçmen Morris Michtom, eşi Rose’a pelüşten bir ayı yapmasını istedi.Washington Post’da yayımlanan Berryman’ın çizdiği karikatürle birlikte bu oyuncak ayıyı Brooklyn’de sahibi olduğu dükkânın vitrinine yerleştirdi.

Oyuncak ayının gördüğü ilgi karşısında, örnek ayıyı Beyaz Saray’a göndererek başkandan isim babası olmasını istedi. Roosevelt isteksiz davransa da, sonunda Teddy Bear (Ayı Teddy) ismini buldu (1903).

Diğer hikâye; yine aynı zamanlarda Almanya’nın Württemberg eyaletinin küçük bir köyünde yaşamakta olan ve Stuttgart’ta sanat meslek okuluna devam eden Richard Steiff, bölgedeki hayvanat bahçesini gezerken ayılardan çok etkilenir. Steiff, yengesine ait oyuncak eşya firmasının bezden yapılmış hayvancıklar yelpazesine bir de hareket edebilen oyuncak ayıları dahil etmeyi planladı. Bir örnek hazırlayarak Amerikan pazarına satışa sundu. Bu ilk örneklerle daha sonra tiftikten yapılan ve firmanın amblemini taşıyan PB 55 kodlu oyuncak ayılar, 1903’teki Leipzig Fuarı’nda bir Amerikalı tüccarın ilgisini çekip 3000 adet sipariş etmesine kadar bu pazarda ilgi görmedi.

Oyuncak ayılar özellikle 1980’li yılların ortalarından itibaren bir koleksiyon malzemesi haline geldi.Çok sevilenler, hiç oynanmamış olanlar, eskiler, yeniler ve daha birçok çeşit, ünlü koleksiyonlarda yerlerini aldılar.

Çocuk oyuncağı olarak nitelendirilen ayılar, Sherlock Holmes’dan Marilyn Monroe’ya kadar özel yere sahip birçok ünlü kişilikle özdeşleştirilerek yetişkinlerin de yoldaşı haline gelmiştir.Tüm dünyada bir klasik olarak, insanlararası iletişimin sembolü, her durumda teşvik ve teselli unsuru oldu.Oyuncak ayılar, pozitif duyguların sembolü ve sempati kaynağı olarak özellikle reklamlarda yer almaya başlamıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here