Anadolu Leoparı Hala Soyunu Devam Ettiriyor mu?

1
156
Diyarbakır'da Çobana Saldıran Leopar
Diyarbakır'da Çobana Saldıran Leopar

Hayvan bilimciler arasında zaman zaman tartışma konusu olan bu soru, son olarak Diyarbakır’da yaşanan bir olayla yeniden gündeme geldi. Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde yaşanan olayda, çobanlık yapan Kasım Kaplan, hayvanlarını otlattığı sırada üstüne atlayan Leopar‘ın saldırısına uğradı. Bu sırada Kasım Kaplan’ın yanında bulunan kuzeni Mahmut Kaplan, Leopar‘ı av tüfeğiyle vurarak öldürdü. Yaralanan Kasım Kaplan hastaneye kaldırılırken, Leopar‘ın ölüsü ise Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Fen Fakültesi tarafından incelemeye alındı. Diyarbakır’da yaşanan bu olay, soyunun 1974’te tükendiği sanılan Anadolu Leoparı‘nın hala varlığını sürdürdüğü iddialarını doğrular nitelikte. Anadolu Leoparı aynı zamanda Anadolu Parsı adıyla da bilinmektedir.

Anadolu Leoparı
Anadolu Leoparı

Ancak Anadolu Leoparı, İran’da varlıklarını sürdüren Leoparların bir ırkı olduğu ve Diyarbakır’da ortaya çıkan Leopar’ın da kuvvetle muhtemel İran’dan Türkiye’ye geçmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Diyarbakır'da Çobana Saldıran Leopar
Diyarbakır’da Çobana Saldıran Leopar

Hızlı Erişim Menüsü

Anadolu Leoparı’nın Türkiye’deki Geçmişi

1942 yılında Urla/İzmir’de bir çoban tarafından yakalanan bir pars yavrusu önce İzmir’li bir avcı tarafından satın alınarak 9 ay boyunca bakılmış, ardından da İzmir Hayvanat Bahçesi’ne hediye edilmiştir. “Zoza” ismi verilen bu Anadolu parsının 1946 yılında Cafer Tayyar Türkmen tarafından çekilmiş olan fotoğrafı, aynı zamanda Anadolu parsına ait canlı halde çekilmiş bilinen tek fotoğrafı olmuştur.

Anadolu parsı varlığı ile ilgili son resmî kayıt 17 Ocak 1974 tarihinde Beypazarı ilçesinin 5 km batısında bulunan Bağözü köyünden bir kadına saldırması sonrasında vurularak öldürülmesiyle gerçekleşti. 2001 yılında Doğu Akdeniz bölgesi Dandi mevkiinde ve Doğu Karadeniz bölgesiMüsikli Deresi’nde, 2004 yılında da Doğu Karadeniz bölgesi Pokut Yaylası’nda görüldüğü iddia edilmiştir. Ancak bu alt türün doğal yaşam alanları bilindiğinden, özellikle bu son kayıtların bilimsel değeri yoktur ve muhtemelen vaşak ile ilgili olan bu gözlemleri, Anadolu parsı olarak lanse etmek muhtemelen sadece “iyi niyetli” bir spekülasyondan ibarettir.

Kaynak:Vikipedi

Ayrıca Konuyla ilgili TRT Haber’in 21 Haziran 2013 tarihli “Anadolu Parsı 8 İlde tespti edildi” başlıklı haberini okuyabilirsiniz.

Diyarbakır’da Öldürülen Leopar (Video)

1 Yorum

  1. Anadolu Leoparlarımızın ve Vaşaklarımızın koruma altına alınmaları için dışarıdan acil eğitim almamız gerekecek…Onları koruyamadığımız veya koruyamayacağımız gidişattan belli oluyor…Bu bilgisizliğimiz ve ilgisizliğimiz yüzünden yakında köpeklerimiz bile yok olursa hiç şaşırmayalım…(Veteriner Hekim-Mehmet Tevfik TEMİZTÜRK)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here