Android Lollipop, iOS 8.0 ve Windows Phone 8.1 Karşılaştırması

0
54

Mobil cihaz sektörünün en yaygın üç işletim sistemi yenilendi. Android Lollipop, iOS 8 ve Windows 8.1 sürümlerine güncellenen mobil cihazların “beyinleri” duyurdukları yeniliklerle kullanıcılarına farklı deneyim ve kolaylıklar sunmayı amaçlıyor. Her biri ortak ve kendine has özelliklere sahip olan işletim sistemleri adeta “en iyisi” olmak için birbirleriyle yarışıyor.

Mobil İşletim Sistemleri
Mobil İşletim Sistemleri

Alışkanlıklar kolay kolay terk edilmese de yeniliği herkes sever. En azından teknoloji söz konusu olunca günceli takip etmek ve kimsenin yapmadığını yapmak önemli bir tercih sebebi olabiliyor. Teknolojiye yön veren markaların her yıl sunduğu ürünler sürekli geliştirilerek beğeniye sunuluyor. “Teknoloji oyuncakların” donanımsal özelliklerine gelen geliştirmeler pek çok tüketici için merakla beklenen ve incelenen ilk yönler olsa dahi cihazın kullanılabilmesi için seçilen işletim sistemleri de kendilerine özel kolaylıklar sunabiliyor.

Hızlı Erişim Menüsü

Android Lollipop

Mobil dünyanın önde gelen üç işletim sistemi Android, iOS ve Windows Phone de aynı donanımlar gibi her yıl, hatta ihtiyaç olduğu kısa sürelerde güncelleniyor. Her yeni versiyonları ise daha çok özelliği de yanında getiriyor. Bazıları benzer işleri yapabilmesine rağmen farklı şekilde adlandırılan, bazıları ise tamamen işletim sistemine özel “ayrıntılarla” en iyisi olmaya çalışıyorlar. Bunun kararını vermek ise tamamen kullanıcıların ihtiyaçları, tercihleri ve beğenisine kalıyor.

Mobil işletim sistemlerinde ilk bakışta dikkat çeken arayüzdür. Android işletim sisteminin son versiyonu olan “Android Lollipop“de yapılan en büyük değişiklik de tasarımının yenilenmesi olmuş. “Materyal Dizayn” ismi verilen yeni arayüzün tasarımı geliştiricilerin uygulamalarının farklı ekran boyutlarıyla uyumunu kolaylaştırıyor. Üçüncü boyutun eklenmesiyle nesnelerin üstüste binmesi, yani kat kat olması sağlanan yenilik tüm uygulamalarda kullanılabiliyor. Görselliği güçlenen ancak sadeleştirilen Adroid görünümünde kullanılan yazı tipiyle de daha rahat okuma sağlanması amaçlanmış.

Kartlar şeklinde alınabilen bildirimler ise artık ekranın üstünde bağımsız bir şekilde gösteriliyor. Uygulamalarla entegre edilen haberler, efektif kullanım da sağlıyor. Ayrı bir işlem yapmadan tek bir dokunuşa yanıt verme veya reddetme, kolaylığın yanında zaman da kazandırıyor. Gelen uyarıları özelleştirme, yani istenen haberlerin gelmesi dışında, onların kilit ekranında görünmeleri de sağlanabiliyor.

Tasarım dışında Android Lollipop mobil işletim sisteminin iddialı olduğu yenilik ise pil tüketimi ile ilgili yapılan geliştirmeler. Tasarruf modu ve tüketim ile ilgili ayrıntılı veriler aracılığıyla gerekli önlemler alınabiliyor. ART isimli yeni bir altyapı üzerine kurulan sistem artık 64 bit işlemcileri destekliyor. Bu ise daha hızlı cihazlar anlamına geliyor. ART aynı zamanda az enerji tüketimi de vadediyor.

iOS 8

iOS işletim sisteminin ortaya çıktığı ilk günden bu yana en önemli özelliği donanıma özel uyumu oldu. Yapılan optimizasyon ise kullanımda yüksek performans alınmasını sağlıyordu. Ancak uygulama mağazasındaki çeşitliliğe rağmen iOS’un geliştiriciler için bazı sınırları bulunuyordu. iOS 8 versiyonu ile birlikte ise artık daha çok özgürlük var. Örneğin klavye uygulaması yüklenebiliyor. Hatta parmak izi özelliğinin potansiyelinden yararlanabilmek için geliştiricilere kapılar açılıyor. Bu ise farklı deneyimler anlamına geliyor.

Özgürlük konusunda alınan bir kararla, Apple kullanıcılarının şifresine de erişemeyecek. Ayrıca iOS mobil işletim sisteminin açık hali, uygulamaların da birbirleriyle iletişime geçmesine izin veriyor.

Sistemin dışındaki uygulamalarla iletişime geçebilen diğer iOS 8 hizmeti ise Health App… Sağlık uygulaması diğer spor uygulamalarındaki bilgileri alabiliyor, ayrıca fitness ve sağlık verilerini analiz edebiliyor.

Pek çok küçük ayrıntının geliştirildiği sistemde telefonların ana işlevi, yani iletişime yönelik düzeltmeler de yapılmış. Aynı işlevleri yapabilen uygulamalar olsa dahi, sistemin yerel mesajlaşma programına gelen sesli mesaj gönderebilme, grup mesajlarının ayrıntılı yönetilebilmesi ve konum paylaşımı gibi özellikler de yeterli olabiliyor. Yeni işletim sisteminde giriş butonuna iki kez dokunulduğunda ise hızlı arama yapmak istenen numaralar ortaya çıkıyor. Tabii güncel işletim sisteminde gelen arama ve mesajlar için telefona da ihtiyaç olmuyor. Çünkü artık hepsi Mac bilgisayarlar ve iPad tabletler üzerinden telefona bile dokunmadan yanıtlanabiliyor.

iOS 8 ayrıca metin mesajlarına veya e-postalara, kullanılan uygulamadan ayrılmadan cevap verme özelliği de kazandırmış. Etkileşimin arttığı bir diğer alan da aile üyeleri ile ilgili kurulan doğrudan bağlantılar. İstendiği zaman aile içi üyelerle uygulama, konum ve fotoğraf paylaşımı yapabiliyor.

Windows Phone 8.1

Rakiplerine göre daha yeni olan Windows Phone, 8.1 sürümüyle arayı kapatmayı başarıyor. Diğer mobil işletim sistemlerinde bulunan “aksiyon merkezi”, WP 8.1 yüklü telefonlarda da kullanılabiliyor. Gelen bildirim ve uyarıların kolayca görüntülenmesini sağlayan özellik ekranın üstünde yer alan çubuğun aşağıya sürüklenmesiyle açılıyor. Burada görünecekler ise ihtiyaçlara göre özelleştirilebiliyor. Ayrıca telefonun parlaklık ve WiFi gibi özel ayarlarına da ulaşabiliyor.

Sistemin dikkat çeken özelliklerinden biri olan kişisel sanal asistan Cortona… Henüz Türkçe konuşmasa da bu akıllı yönetici, yapılacak güncellemelerle kullanıcıların en büyük yardımcısı olmaya aday görünüyor.

Kendisiyle kurulan iletişimleri kayıt altına alan Cortana, böylece kendini geliştiriyor. Rakipleri iOS Siri ve Android’lerde kullanılan Google Now’a benzer özelliklere sahip olan yardımcı, sesli komutlarla harita üzerinde yer arayabiliyor, not alabiliyor, hatırlatma yapabiliyor, sessizlik istenen saatlerde cihaz ayarlarını yapıp uygulayabiliyor, müzik açabiliyor veya otomatik arama başlatma gibi komutları yerine getirebiliyor.

Windows Phone 8.1‘in eksiklerini kapattığı bir alan da klavyesine getirdiği parmak kaldırmadan yazabilmesi ve ağlarla ilgili yapılan yenilikler. Sanal Özel Ağ (VPN) desteği ile gelen telefon sistemi, akıllı WiFi Sense özelliği ile açık kablosuz noktalarına kendiliğinden bağlanabiliyor.

Eksiklerin kapatılmasının yanında Windows Phone kendine özgü yenilikler de getirmeyi ihmal etmemiş. Tasarımının parçası olan canlı kutucuklar ayrıntılı özelleştirme özellikleriyle zenginleştirilmiş. Örneğin içinde olan uygulamanın güncellemelerini göstermenin yanısıra bilgisi de artık okundu olarak işaretlenebiliyor. Canlı kutucukların ayrıca her birinin arka planına resim ekleme imkanı da sunuluyor.

Kamera kullanımına yönelik yapılan geliştirmeler ve güvenliği arttırma amaçlı yapılan şifreleme iyileştirmeleri ise sistemin getirdiği diğer yeniliklerden sadece ikisi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here