Aşırı Balık Tüketimi Diyabet Riskini Artırabilir!

Balık Tüketimi
Balık Tüketimi

Haftada iki akşam balık tüketmek kalp hastalıkları riskini azaltabilir ancak iş diyabete gelince durum böyle değil. Boston’da bulunan Harward Kamu Sağlığı Okulu’nda görevli bir grup doktorun yaptığı araştırmaya göre; haftada iki gün balık tüketmenin diyabet riskini bir miktar artırdığına yönelik bulgular tespit edildi.

Beslenme şekli yetişkinlerde diyabet başlangıcından korunma konusunda anahtar faktörüdür. Ancak aşırı omega-3 yağ asidi alımının diyabet riskini artırabileceği düşünülüyor.

Balık Tüketimi
Balık Tüketimi

Balık tüketimi ve diyabet ilişkisi” konulu, 152.700 kadın ve 42.504 erkek üzerinde yapılan araştırmada 9380 kişide diyabet gelişiminin olduğu gözlendi.

Aşırı omega-3 yaş asidi tüketen kişiler üzerinde araştırma, bu kişilerin yaşam şekilleri ve beslenme, kilo durumu, ailelerindeki diyabet geçmişi, menopoz ve hormon bozuklukları gibi diğer faktörlerde hesaba katıldığında diğer kişilere göre daha yüksek diyabet riski taşıdıkları tespit edildi.

Diyabet riskinin çok az balık tüketen kişilere göre, haftada 2 kez balık tüketen kişilerde 1.17, haftada 5 kez veya daha fazla balık tüketenlerde 1.22 oranında artış gösterdiği açıklandı.

Uzmanlar diyabet riski konusundaki bu sonuçların bilimsel kesinlik kazanması için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç olduğunu da belirtiyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here