AYAK MANTARININ NEDENLERİ VE ÖNLENMESİ

0
53

Ayaklarda oluşan kötü kokunun bilinen birçok farklı nedeni vardır. Bunlara aşırı terleme, hamilelik döneminde değişen hormonlar, ergenlik dönemi, kullanılan bazı ilaçlar örnek olarak verilebilir. Diğer sebepleri de diyabet, obezite gibi hastalıklardır. Ancak en önemli sebeplerden biri olarak ayak mantarı gösterilebilir.

ayak kokusu kremi
ayak kokusu kremi

Ayak mantarı nedir?

Ayak mantarı cildin soyulmasına, kızarmasına, kabarmasına ve kaşınmasına neden olan bir tür cilt hastalığıdır. Ayrıca tırnakta da ortaya çıkabilen mantar acı verici olabilir. Ayakkabıların içindeki nemli, sıcak ve karanlık ortam ayak mantarının gelişebilmesi için ideal ortamlardır. Aynı zamanda ayak parmaklarında veya tırnaklarda yaralanmalara neden olacak bir yaralanma da ayak mantarı oluşumuna neden olabilir. Ayak mantarının bir diğer etkisi de ayak kokusu olmaktadır. Hem sizin hem de çevrenizin rahatsız olmaması için tedavi edilmesi gerekir.

Ayak mantarı nasıl tedavi edilir?

Ayak mantarı tedavisi için çeşitli ürünler kullanılabilmektedir. Özellikle kremler en çok tercih edilen ürün grubudur. Ayak mantarının tedavisi aynı zamanda mantardan kaynaklı ayak kokusuna son vermek için de son derece önemlidir. Mantar önleyici bu ilaçlar düzenli kullanım sonucunda son derece etkilidir.

Mantarı önlemek için çeşitli önlemler de almak gerekir. Ayakları sürekli temiz tutmak, duştan çıktıktan sonra ayak parmaklarının arasının kurulanmasına özen göstermek bu yöntemlerden bazılarıdır. Ayrıca aynı çorabı ve ayakkabıyı uzun süre giymemek de yine mantar oluşumuna karşı alınabilecek önlemlerdendir.

Ayakta oluşan kokunun rahatsız edici olduğu bir gerçek. Önlemek için yukarıdaki yöntemleri kullanabilir, ayak kokusu kreminden faydalanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here