Bahar Alerjisinden Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

0
109 okunma
Bahar alerjisinden nasıl korunulur
Bahar alerjisinden nasıl korunulur

Allerjik kişilerin öncelikle yatak odası olmak üzere bol güneş gören, havadar, toz ve küfün olmadığı az eşyalı, yün ve kuş tüyünün bulunmadığı ortamlarda yaşaması gerekiyor. İdeal olanı yatağın yaylı sünger, yorgan ve yastığın elyaf veya pamuk cinsi olması. Yatak odası zemini tahta olmalı, mümkünse marley ya da muşamba döşenmeli. Duvardan duvara halı en sakıncalısı.

Bahar alerjisinden nasıl korunulur
Bahar alerjisinden nasıl korunulur

Dr. Hişam Alahdab ise alerji tedavisinde temel kuralın alerji yaratan maddeden yani allerjenden olabildiğince uzak durmak olduğunu vurguluyor. Bunu sağlamak hiç de kolay değil ancak imkansız da değil. Sadece günlük yaşamda bazı şeylere dikkat etmek gerekiyor. Dr. Hişam Alahdab, özellikle bahar ayında ortaya çıkan polenlerden korunmak için alınabilecek önlemleri şöyle sıralanıyor;

– Polenlerin en fazla uçuştuğu saatler olan sabah 05:00 ile 10:00 arası zorunlu değilseniz açık havaya çıkmayın.Eğer çıkmanız gerekiyorsa ağzı ve burnu kapatan maskeler kullanın.

– Öğlen saatlerinde açık havada spor yapmayın.Saçları tozu tutar, bu nedenle her akşam saçlarınızı yıkayıp duş alın. Böylece üzerinizdeki tozlardan arınabilirsiniz.

– Çocuklar sokaktan geldiği zaman üstlerini hemen değiştirmelerini sağlayın.

– Arabada giderken camları açmayın, hava değişimi için klimadan yararlanın.

– Tatil için deniz kenarını tercih edin.

Dışarıda gözlük ve şapka kullanın. Gözlükleri her gün akar suyun altında yıkayın.Çim biçmekten kaçının ya da maske – takıp yapın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here