Bebekler İçin Güvenlik Önlemleri! (Oda Oda Tüm Ev)

bebekler için güvenlik önlemleri
bebekler için güvenlik önlemleri

Bebeğiniz Evde Güvende mi?

Bugüne kadar çekmecenin derinliklerindeki bir makasın, içi su dolu bir kovanın ve hatta kapalı klozetin bir tehlike oluşturabileceğini düşünmemiş olabilirsiniz. Ama evin minik ferdi bebeğiniz size bunlar düşündürmeli. İstatistiklere göre acil sağlık hizmetlerine bebek ve çocuklar için yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 80’i ev kazaları sebebiyle oluyor. Uykunuz kaçmasın, tüm bu riskler için gereken güvenlik ürünlerine kolayca erişebilirsiniz.

Ev kazalarını kategorize ettiğimizde karşımıza şu sıralama çıkıyor; düşme ve çarpmalar, kesikler, yabancı cisimlerle boğulma veya tıkanma, suda boğulma, zehirlenme, yanıklar, elektrik çarpması. Yapılması gereken bir “bebek güvenlik kiti”ne sahip olmak ve tehlikeleri ortadan kaldırmak.

Oda Oda Çocuk Güvenliği

Evinize meraklı bir çocuk gözüyle baktığınızda her alanın ayrı tehlikeler barındırdığını fark edeceksiniz. Özellikle çocuğunuz 0-5 yaş arasındaysa bu önlemleri hayatınıza dahil etmekte fayda var.

Ev Güvenliği İçin Neler Yapılmalı?

– Yazının ilerleyen bölümlerinde evin her bölümü için ayrı önlemlere değineceğiz ancak sıkça rastlanan kazalar için bu genel uyarıları dikkate alabilirsiniz.

– Öncelikle kaygan zeminlere dikkat edin. Yaz aylarında halı, kilim, küçük sehpa, aksesuar gibi eşyaları kaldırın, kış aylarında ise kaymaz tabanlı ürünler tercih edin.

– Bebekler kapıları açıp kapamaya bayılır, ellerinin sıkışmasını önlemek için yumuşak uçlu ve yumuşak sokulu kapı tutucular yerleştirin.

– Evde herhangi bir yerde tek basamak, eşik bulundurmayın. Takılıp düşmelere sebep oluyor. Mümkün olduğunca aynı seviyede ve düz zemin tercih edin.

– Eviniz merdivenli ise, bazı bölümlerde kapı yoksa ya da evcil hayvan besliyorsanız mutlaka güvenlik kapısı yerleştirmelisiniz. Kapı aralığına, mekan girişlerine monte edebilen yaklaşık yarım metre yüksekliğindeki bu kapılar sayesinde bebeğinizin bulunduğu odadan çıkmasını, merdiven başından yuvarlanmasını ya da evcil hayvanınızla yalnız kalmasını engellersiniz.

– Merdivenlerin en azından bir tarafında baştan sona trabzan bulunmalı. Parmaklıklar arasında 90mm’den geniş aralıklar olmasın, çocuklar sıkışabilir.

– Sert ve sivri uçlu tüm mobilya köşelerini cam, ahşap, seramik gibi tüm düzgün yüzeylerde kullanılabilen yumuşak köşe koruyucular ile çerçeveleyin.

– Ev içinde bebeğinizi güvenle yalnız bırakabileceğiniz çevrelenmiş bir oyun alanı oluşturun. Çok çeşitli oyun parkları bulabilirsiniz, portatif olanların güvenlik kilidi olduğundan, basit hareketlerde kaymayacağından emin olun.

– Yarım daire gibi şekillerde yumuşak bebek simitleri sayesinde bebeğinizin altını değiştirirken çevreye çarpmasını önleyebilirsiniz.

– Makas, jilet, bıçak, törpü gibi eşyaları ve hatta kırık oyuncakları çocuğunuzun erişemeyeceği yerlerde tutun. Çekmecelerinizin açılmasını plastik, yapışkanlı çekmece kilitleri ile sağlayabilirsiniz. Böylece çekmece açıp kapama oyununda minik ellerin sıkışmasının da önüne geçersiniz.

– Pencerelerin açılmasını ve düşmeleri önlemek için pencere kilitleri takın.

– Balkon parmaklıkları tırmanmaya engel ve yeterli sağlamlıkta, kalın olmalı. Direklerin arası çocukları ayak ya da başlarının sıkışmasına imkan verecek genişlikte olmamalı.

– Cam kapıları, mobilyaları ve hatta tüm cam eşyaları birkaç yıl için hayatınızdan çıkarın. En azından erişilemeyecek noktalarda saklayın. Cam kapıları iptal edemiyorsanız şeffaf değil, buzlu cam olmasına ve kırılmaya karşı dayanıklı olmasına dikkat edin.

– Yutarak boğulmaları önlemek amacıyla kuruyemiş, bakliyat (nohut, fasülye vb.) şeker gibi gıdaları ve toplu iğne, boncuk, takı, düğme gibi yutulabilir, küçük eşyaları ortada kaldırın.

– Zehirlenmeleri önlemek amacıyla ecza dolabını, çamaşır suyu, böcek ve fare zehri gibi kimyasalları yüksek raflara yerleştirin, bu ürünleri kendi ambalajlarında saklayın, asla su şişesi gibi kaplara koymayın. Temizlik ürünlerinizi mümkün olduğunca bitkisel içerikli tercih edin. Bebeklerin zeminleri yalamak gibi bir alışkanlıkları olduğunu unutmayın.

– Yanıklardan korunmak için çocuğunuzu sıcak ütü, soba ya da ocak yakınında bırakmayın. Ulaşılabilecek yerlerde kaynar su, çay, kahve, çorba vs. bulundurmayın.

– Elektrik çarpmalarını önlemek için prizlere topraklı güvenlik kapağı takın. Ortada kablo bırakmayın. Herhangi bir elektrik çarpmasında ilk önce sigortayı kapayın ardından hızla müdahale edin.

Bebek Odasında Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

– Uzmanlar bebeğinizin kişilik gelişimi için 6 ay ile 1 yaş arasına kadar ebeveyni ile aynı odada uyumasını, sonrasında kendi odasına geçmesini öneriyorlar. Bu aşamada yalnız uyumanın tehlikelerini teknolojinin nimetlerinden faydalanarak atlatabilirsiniz.

– Gece ya da gündüz bebeğiniz her uyuduğunda görüntülü bebek telsizlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece nefesinin normal seviyede olup olmadığını, uyanıp uyanmadığını hatta üstünün açılıp açılmadığını bile uzaktan gözlemleyebilirsiniz.

– Seçeceğiniz karyola yuvarlak hatlı olmalı ve parmaklıkların arası 2,5 cm’den az, 6 cm’den fazla olmamalıdır. Aksi takdirde parmakları hatta kafası sıkışabilir.

– Karyolanın malzemesi kaliteli ahşap ve boyası bitkisel içerikli olmalı. Bebekler diş çıkarma dönemlerinde karyolayı bile ısırabiliyor.

– Karyolanın üzerine sarkıntılı oyuncuklar asmayın, bebeğiniz bunları çekip dolanabilir.

– Boynuna dolanabilecek uzun ipli oyuncaklar, eşyalar almayın.

– Bebek odasında, oda sıcaklığını ölçmek için derece ve rutubet ölçer bulundurun. Bunların ikisi bir arada olanları da mevcut. Böylece sık sık hastalanmasının önüne geçersiniz.

– Özellikle kışın bebek odasını havalandırmak sorun olabiliyor. Odanın büyüklüğüne, ihtiyacınıza göre alacağınız hava temizleyici makine her koşulda sağlıklı bir uyku uyumasını sağlayacaktır.

– Delikli örtü tercih edin. Gece örtüsüne dolanırsa nefes almasını sağlayacaktır.

Mutfakta Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

– Ocakta kaynayan yemek, fırında pişen et, çekmecede bıçaklar, tezgah üzerinde cam tabak ya da bardaklar ve hatta buzdolabınız… Mutfak bir çocuk için evin belki de en riskli alanı. Basit birkaç ürünle tehlikelerin önüne geçebilirsiniz.

– Ocağın önüne çocuk paravanı geçirin. Yaklaşık 20 cm yüksekliğindeki bu çelik paravan çocuğunuzun tencerelere ulaşmasını engeller.

– Ocak üzerindeki tencere, tavaların sapını dışarı değil, içeri doğru tutun.

– Ocak düğmesi ve fırın düğmesi emniyeti yerleştirin. Bu aparatların üst kapağı kapalıyken çocuklar hiçbir şekilde düğmelerle oynayamıyor. Ancak yetişkinler kapakları çıkararak ocağı ya da fırını çalıştırabiliyor.

– Fırın kapağının açılmasını önlemek için fırın kilidi yerleştirin. Isıya dayanıklı plastikten üretilen bu basit aparatın üzerinde kilitli veya açık olduğunu gösteren renkli uyarılar bulunuyor.

– Özellikle yaz aylarında bebekler buzdolabına yerleşmek isteyebiliyor… Kapalı kalmaları elbette korkutucu. Bunu önlemek için bozdolabı kilidi kullanmanızı önerebiliriz.

– Ocağın yakınındaki kapı ya da pencere bulunamamasına dikkat edin. Kapı ve pencereler rüzgar kaynağıdır. Bu da çeşitli objelerin uçarak ateşe gelmesine sebep olabilir, bu da yangın riskini beraberinde getiriyor. Ayrıca rüzgar nedeniyle ateşin sönmesi de gaz kaçağına sebep olabilir.

– Ocak, fırın gibi ısı kaynaklarının yakınında kağıt, plastik ve alkol içeren malzemeler bulundurmayın.

– Çekmecelerde kesici aletler bulundurmayın. Yavaşça kapanan çocuk güvenliği olan çekmeceleri tercih edin. Çocuğunuzun uzanabileceği tüm dolap ve çekmecelere kilit yerleştirin.

Banyoda Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri

– Banyolarda su kaynaklı tehlikeler öne çıkıyor. Kazaların çoğu kaymalardan kaynaklanıyor.

– Banyo ya da temizlik sonrasın zeminde su kalmamasına dikkat edin.

– Banyo paspası kaymaz tabanlı olmalı. Ayrıca küvet içine kaymaz küvet paspası yerleştirmenizi öneririz. Farklı renk ve şekillerde eğlenceli ürünler bulabilirsiniz.

– Küvete mutlaka yumuşak batarya kılıfı yerleştirin. Kılıflar banyo sırasında bebeğinizin küvette yapacağı ani hareketler sonucu bataryaya çarpmasını engeller.

– Suda boğulma riskini ortadan kaldırmak içinse, kovada, küvette su bırakmayın. Çocuğunuzu yıkanma sırasında bir an için bile yalnız bırakmayın.

– Çoğu anne-baba bebeğinin klozet kapağı ile oynamasından, klozete eşya atmasından şikayet eder. Bebeklerin klozete sarkması da büyük problem. Klozete kilidi kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz.

– Lavabo altındaki dolabı da dolap kilitleriyle sabitlemenizi öneririz. Temizlik ürünleri ve deterjanlar yüksek oranda kimyasal içeriyor. Mümkün olduğunca bitkisel içerikli ürün kullanmanızda fayda var.

– Jilet, tıraş, sert tarak gibi ürünleri bebeğinizin erişemeyeceği raflara yerleştirin.

– Kalıp sabunlar görünüş itibariyle yumuşak ve zararsız olabilir. Ancak bebeğiniz sabunla oynayıp yerde bırakırsa, basıp kayabilir, başlı başına kaza sebebi… Bitkisel içerikli sıvı sabun tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here