Bebeklerde 0-3 Yaş Dönemi Ağız-Diş Sağlığı

1
85
bebeklerde ağız diş sağlığı
bebeklerde ağız diş sağlığı

0- 3 Yaş Dönemi Ağız – Diş Sağlığı

Doğumdan 3 yaşa kadar olan dönem, çocuk gelişimindeki en etkili dönemdir. Süt dişleri doğumdan sonra 6. aydan itibaren sürmeye başlar ve 2.5 – 3 yaşında toplam 20 adet olacak şekilde dişler tamamlanır. İlk süt dişinin sürmesiyle birlikte periyodik diş hekimi kontrollerine başlanmalı ve bebeklerde ağız – diş sağlığı için  ağız hijyeni sağlanmalıdır. Bu dönemde görülebilecek problemlerin başında erken çocukluk çağı çürükleri gelmektedir.

bebeklerde ağız diş sağlığı
bebeklerde ağız diş sağlığı

Özellikle uyku esnasında emzirme ve biberonla beslenme sonrası çürük yapıcı etkisi bulunan süt ve mama artıkları diş üzerine birikerek erken yaşta pek çok süt dişinde hızlı çürük oluşumuna neden olur. Erken çocukluk çağı çürüklerinden korunmak için ilk dişin sürmesini takiben ebeveyn tarafından diş fırçalama işlemine başlanmalıdır. Piyasada farklı markalara ait her yaş grubuna ait özel diş fırçaları bulunmaktadır. Ayrıca uyumadan önce, beslenme sonrası dişler mutlaka steril bir gazlı bez yardımıyla temizlenmelidir ya da bebeğe su içirilmelidir. Bu yöntemler ile dişler üzerinde biriken süt ve mama artıkları ağız ortamından uzaklaştırılmalıdır.

Çocuğun ileri dönemlerdeki çürük oluşumu riski minimuma indirmek için 0 – 3 yaş döneminde koruyucu dental uygulamalara başlanmalıdır. Diş çürüklerini önlemede en önemli ve basit yöntem, dişlerin çürüğe karşı direncini arttırmaktır. Bunun için yakın zamana kadar çocuklara fluorid tabletleri verilmekteyken, günümüzdeki fluoridin diş yüzeyine direk uygulanması çürükten korumada daha etkili olduğu ispatlanmıştır. Rutin diş hekimi kontrolleri sırasında çocuklara rahatsılık vermeden kolaylıkla uygulanabilecek olan bu işlem, onların yetişkin yaşlarda büyük ölçüde çürüksüz ve sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlamak mümkündür.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here