Bilgisayar Bağımlılığı Hastalığı [Çağın Hastalığı]

0
161 okunma
Bilgisayar Bağımlılığı Çağın Hastalığı
Bilgisayar Bağımlılığı Çağın Hastalığı

Günümüzde özellik çocukların elinden düşmeyen tablet, bilgisayar ve telefonlar çağın hastalığına yakalanma riski taşıyor. Çağın hastalığı bilgisayar bağımlılığı nasıl başlıyor? Bilgisayar bağımlılığı hastalığı kimlerde görülür? Bilgisayar bağımlılığı hastalığının tedavi süreci nasıl? Sosyal paylaşım siteleri, bilgisayar oyunları gibi bilgisayar başında yapılan faaliyetler çağın hastalığına yakalanma riskini artırıyor. Günümüz dünyasında bilgi akışını hızlandıran ve iletişimi kolaylaştıran bilgisayarın başında gereğinden fazla vakit geçiriyorsanız siz farkında olmasanız da bilgisayar bağımlısı olmuş durumdasınız. Çağın hastalığı olarak adledilen Bilgisayar bağımlılığının nasıl önüne geçebiliriz. Yazımızın devamında bu soruların cevabını bulabilirsiniz.

Bilgisayar Bağımlılığı Çağın Hastalığı
Bilgisayar Bağımlılığı Çağın Hastalığı

Çağın Hastalığı: Bilgisayar Bağımlılığı

Aile Hekimi Necati Atlı’nın Şehitlik Lisesi’nde verdiği konferansta bilgisayar bağımlılığının tehlikeleri ve alınacak önlemler, yapılan slayt gösterisiyle anlatıldı. Atlı, gençlerin bilgisayar başında geçirdiği süre giderek artıyorsa ve başka faaliyetleri önemsemiyorsa çok kısa bir sürede bilgisayar bağımlısı olabileceklerini söyledi.

Bilgisayar ve internet bağımlılığının tüm dünya için yeni bir kavram olduğunu dile getiren Atlı, internetin aşırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesinin bağımlılığın en basit tarifi olduğunu söyledi. İnternet bağımlılığının diğer bazı psikolojik bozuklukları da alevlendirdiğini vurgulayan Dr. Atlı, hastaların depresyon, dikkat bozukluğu gibi sorunlar yaşadığını söyledi. Atlı, “Uzun süreli bilgisayar kullanmak kişide sağlık problemlerine neden oluyor. Bunlar gözlerde yanma, boyun kaslarında ağrı ve sertleşme, elde uyuşukluk, bel ve sırt ağrılarıdır” dedi.

Kaynak: SGK Rehberi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here