Bilgisayarın Çocuklara Zararları ve Faydaları Nelerdir?

0
63

Bilgisayarın çocuğa zararı yoktur. Zararlı olan, bu icadın karşısında gereğinden fazla vakit geçirmeleridir. Çocuğun bilgisayar başında fazla zaman geçirmesi onun fiziksel ve sosyal gelişimini engeller. Sürekli bilgisayar başında oturan çocuklarda fiziksel gelişim olumsuz etkilendiği gibi çeşitli eklem rahatsızlıkları da görüşür. Ayrıca sosyal olarak fazla zaman geçirmeyen çocuk çevresinden bağımsız, tutarsız, tepkisiz hale gelir ve çeşitli ortamlara kendini adapte edemez.

bilgisayarın çocuklara zararlarlı yararları
bilgisayarın çocuklara zararlarlı yararları

Fiziksel Olarak Ne Gibi Sorunlar Yaşarlar?

Sürekli bilgisayara bakan çocukların göz sağlıklıları kolay bozulur. Bilgisayara çok yakın durdukları için daha fazla radyasyona maruz kalırlar. Hareketsizlikten ötürü kaslarının gelişimini düzgün bir şekilde tamamlamasına engel olduğu gibi aşırı kiloya da neden olur. Arkadaşlarıyla ve aile bireyleriyle ile fazla zaman geçirmediği için anti sosyal olurlar, ilişki kurmakta ve arkadaş edinmekte güçlük çekerler. Bununla beraber, “bilgisayarkolik çocuklar” kendilerini ifade etmekte güçlük çekerler. Dil gelişimleri yaşıtlarına göre geri olur. Okul hayatlarında odaklanma sorunu yaşarlar. Bilgisayar oyunları beyni düşünmeye sevk eder ama bu düşünmenin yüzeysel kalmasını sağlar. Çocuklar derinlemesine düşünmezler. Çocuklar şiddete alıştığı için saldırganlık duyguları artar. Ve en kötü sonuç bilgisayarda yaptıklarını gerçek hayatta yapamayacak olan çocuklarda hayata karşı büyük bir hayal kırıklığı oluşur.

Çocuklara Bilgisayar Kullandırmamak mı Gerekiyor?

Kesinlikle hayır. Bilgisayar oyunları kontrollü ve kurallı oynandığı zaman çocuklara faydaları saymakla bitmez. Ama yaşına uygun, şiddet içermeyen ve kısa zamanlı olmak şartıyla.

Bilgisayarın Çocuklara Faydaları Nelerdir?

Bir kere hayal gücü ve el becerilerini geliştirir. Özelikle okumayı bilen çocuklarda araştırmaya teşvik eder, ödevlerini yapmaları konusunda onlara yol gösterir. Sözle anlatamadığımız bazı şeyleri görsel olarak anlatmanızda yardımcı olur. Eğitim yazılımları kullanarak çocuğunuzun eğitimine katkıda bulunabilirsiniz. Bilgisayar oyunları da çok zararlı gibi gözükse de az miktarda oynandığında hızlı düşünüp çabuk karar verme yeteneğini geliştirir.

Çocukların Bilgisayar Kullanımı Nasıl Kontrol Altına Alınabilir?

Çocuklarınızın yattığı odalarda bilgisayar bulundurmayın. Çocuğunuzla iyi iletişim kurun. Sevdiği-sevmediği şeyleri, arkadaşlarını öğrenin, onunla iyi diyaloglar kurun. Böylece çocuk bilgisayarda vakit geçirmek yerine sizi tercih edecektir. Bilgisayara şifre koyun, siz olmadan girmesini engelleyin. Bilgisayar başında kalma süresini ortak bir şekilde belirleyin. Siz de çocuklarınıza örnek olun ve siz de bilgisayar başında fazla oturmayın. Eğer bilgisayar başında çok vakit geçiriyor ise öğretmenleri aracılığıyla uyarmayı deneyin, öğretmenler bu gibi konularda çoğu zaman ailelerden daha faydalı olabiliyor. Bilgisayar başında fazla zaman geçirmenin ona verebileceği zararları anlatın ve onu ikna etme yoluna gidin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here