Bir insanda ortalama kaç adet kaş teli vardır?

0
137

İnsan anatomisi ilginç özellikleriyle oldukça şaşırtıcı bir araştırma dalı. Bir insanın sahip olduğu tüm uzuvların ve saç, sakal, burun kılı gibi parçaların görevleri vardır. Gözlerin üzerinde yer alan kaşlar ve kirpikler de belli görevlere sahiptir. Örneğin kaşlar gözlere ter ya da yabancı maddelerin girmesini engellemekle görevlidir. Peki bir insanda ortalama kaç adet kaş teli vardır?

Bu soru hepimizin zaman zaman cevabını merak ettiği ilginç sorular arasında yer almaktadır. Ayrıca televizyon ekranlarında yayınlanan bilgi yarışmalarında da sorulduğu olmuştur. Son olarak popüler yarışma programı Survivor’da bilen kazanır bölümünde sorulmuştur.

Sizce bir insanda ortalama kaç adet kaş teli olabilir?

Bir saç ekim firmasına göre yetişkin bir insanın her kaşında ortalama 250 kaş teli vardır. Bununla birlikte bazı raporlar, kaşlarını hiç aldırmamış bir insanda ortalama 1100 kaş teli olabileceğini göstermektedir.

Bir kaş telinin ortalama ömrü dört aydır. Yani kaşlar dört ayda bir yenilenir. Birçok memeli canlının kaşları vardır. Ancak çıplak deri üzerinde kaşı olan tek canlı türü insandır.

Bir araştırmaya göre kıvrımlı kaşlara sahip olanlar insan odaklı ve bir problemi anlamak için gerçekleri göz önüne alırken, düz kaşları olanlar teknik ayrıntıları değerlendiren olgusal ve mantıklı kişiler olduğunu göstermiştir. Aynı araştırmaya göre açılı kaşlara sahip olanlarsa, haklı olmaktan hoşlanan ve durumdan bağımsız olarak zihinsel kontrol altında olmaya çalışan insanlar olduğu görülmüştür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here