Biyometri Nedir? Günümüzde Kullanılan Biyometrik Sistemler Nelerdir?

0
75
biyometrik sistemler

Hızlı Erişim Menüsü

Biyometri Nedir?

Biyometri insanın ölçülebilir biyolojik özelliklerini ifade eder. Biyometrik kimlik doğrulama (veya gerçekçi kimlik doğrulaması) kimlik ve erişim kontrolü biçimi olarak bilgisayar bilimlerini kullanır. Ayrıca gözetim altında olan grupların bireylerinin belirlenmesi için kullanılır. Biyometri, diğer kimlik doğrulama yollarından daha uygun ve güvenli olma eğilimindedir. Kapıya yöneldiğinizde giriş şifrenizi hatırlamayabilirsiniz ancak biyometrik cihaz parmak izinizi ya da retina haritanızı hatırlıyor olacaktır. Bir dükkanda alışveriş yaparken ise işinizin parmağınızla alıcıya yapacağınız küçük bir dokunuşla tamamlanıyor olması fikri oldukça keyif verici. Ancak bu gizlilikle ilgili endişeyi de beraberinde getiriyor. Biyometrik cihazların çalışabilmesi için her bir bireyin kişisel kimlik bilgilerinin sistem veri tabanında yer alıyor olması gereklidir. Sistemin barındırdığı bilgi, gerçek biyometrik ölçümlerle ilişkiliyse, gizlilik ihlallerinin de doğal olarak en düşük seviyede olması gerekir. Ancak biyometrik sistemler doğası gereği kişilerin parmak izlerinden, retinasal düzenlerinden ya da diğer biyometrik bilgilerinden daha fazlasını toplar. Mesela hemen hemen her sistem kişinin tarama yaptığı zamanı ve yeri de kaydedecektir.

biyometrik sistemler

Biyometri, tanıma ve doğrulamadan oluşan iki aşamalı sistemlerdir. Çalışma prensibi birbirine benzer. Tanıma kısmında kayıtlar toplanır ve bu kayıtlar bir kod olarak ilgili sistemde saklanır. Doğrulama kısmında ise toplanmış olan bu kayıtlar ile ilgili kişi anında karşılaştırılır ve sonuca varılır. Kişilerin kendilerine has fizyolojik özelliklerinden faydalanarak otomatik kimliklendirme yapan bu teknoloji, ev kapısından telefon tuş kilidi açmaya kadar gündelik hayatın birçok noktasında kullanılıyor.

Günümüzde Kullanılan Biyometrik Sistemler Nelerdir?

Önceleri güvenlik amacıyla geliştirilmeye başlanan bu biyometrik sistemler, artık güvenliğin ötesinde, kontrol mekanizması olarak da birçok kurum tarafından tercih edilir hale geldi. Personel ve ziyaretçi takibi, kurum içerisindeki geçiş noktaları, hatta yemekhane takibinde bile bu sistemler kullanılıyor.

Parmak İzi Okuma Biyometrik sistemlerin en eski ve yaygın olanıdır. Parmak izini tanıtma sırasında, cihaz tanıttığınız parmağın fotoğrafını çeker ve bir kod numarası ile hafızasına kaydeder. Bilinenin aksine parmak uçlarındaki deri ayrıntılarıyla yapılan kimliklendirmeler yerlerini çok daha detaycı ve hassas sistemlere bırakmakta. Örneğin “termal görüntüleme” sisteminde parmağın ısısından faydalanılır. Parmak bir çip üzerinden geçirilir ve parmak ısısının izleri okunur. Diğer bir sistemde ise parmak izi tarafından emilen elektrik akımından faydalanılmaktadır. Parmak izi sisteminin kullanıcılara yeterli açıklamanın ve eğitiminin verildiği ve sistemin kontrolü bir ortam dahilinde gerçekleştiği ev içi uygulamalarda kullanılmasının iyi bir seçenek olduğu öngörülmektedir.

İris ve Retina Tarama 1930’larda kullanılmaya başlanan bir sistemdir. Son derece eski olmasına rağmen hala yaygın olarak kullanılmaktadır. İris taramada iris üzerinde bulunan çizgi, benek ve renkler; retina taramada ise retinanın arkasında bulunan ince kılcal damarların şekli esastır. İris her insana göre farklılık gösterir, hatta insanların gözlerinde iris desenleri de birbirinden farklıdır. Bu teknolojide iris deseni dijital bir koda dönüştürülmekte ve saklanmaktadır. İris tanıma biyometrik teknolojiler arasında en güvenilir olanıdır. Retina taramada retinanın kendine özgü yapısı optik sistemler tarafından görüntülenir. Bu teknolojinin güvenirliği yüksektir ancak kullanıcının belirli bir noktaya sabit şekilde bakması gerektiği için pratikte kullanımı zordur, bu nedenle de fazla yaygınlaşmamıştır. İris taramada sıradan bir CCD kamera kullanılırken retina taramada damarlarını fotoğrafını çekmek için düşük yoğunluklu, kesintisiz bir ışık kaynağından faydalanılır.

Biyometrik Yüz Tanıma

Yüz Tanıma teknolojisi minimum düzeyde sorun üreten ve en hızlı olan biyometrik teknolojilerdir. Bu sistemde gözler arasındaki mesafe, burun genişliği, elmacık kemikleri, çene hattı ve uzunluğu gibi insan yüzünün genel özelliklerinden tarama yapılmaktadır. Yüz tanıma sistemi bir dijital video kamera ile kişinin yüz yapısını ölçerek yüz görüntülerini analiz eder. Bu ölçümler bir veri tabanında saklanır ve bir kullanıcı kamera önünde geldiği zaman yapılacak karşılaştırmalara için kullanılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here