Böcek ve Haşerelerin İlaçlanması Hakkında Genel Bilgiler

0
56

Günlük yaşantımızın çoğunu geçirdiğimiz kapalı alanlardaki böcek ya da haşereler, insan sağlığını olumsuz yönde etkilerler. Bu canlılar, tifo, sarılık, veba gibi salgın hastalıkların yayılmasında da rol oynarlar. Kişiyi ısırmaları halinde deride tahrişe ve çeşitli hastalıklara yol açarlar. Kapalı alanlarda istenmeyen bu haşereler, ortamdaki kişilerin korku duymasına da neden olabilmektedir. Bu böcek ve haşerelerden kurtulmanın en etkili yolu böcek ilaçlama yöntemidir.

İlaçlamayı yapacak olan firmanın seçimi yapılırken ilk olarak Sağlık Bakanlığı tarafından verilen izin belgesine sahip olup olmadığı araştırılmalıdır. Bakanlık onaylı firmalar, insan sağlığını olumsuz anlamda etkilemeyen kimyasal maddeler kullanmaktadırlar. Bu aşamayı geçen böcek ilaçlama firmaları, haşere problemini kökünden çözebilecek donanıma sahip olmalıdır. Bu uygulama, ortamdaki böcek ve haşerelerin yok edilmesiyle birlikte bir daha o ortamda ürememelerini de vaat etmelidir. Aksi halde, ilaçlama işlemini, ilerleyen zamanlarda tekrarlamak zorunda kalınabilir. Firmaların haşere ilaçlama uygulamaları kokulu, kokusuz, sıcak – soğuk sisleme, jel formüllü uygulama gibi yöntemlerle gerçekleşmektedir. Yapılan analizler sonucunda, ortamın ne gibi ilaçlamaya ihtiyacı olduğu ve kullanılması gereken ilaç dozu hesaplanmaktadır. Bu noktada ortamda vakit geçiren kişilerin, firmaya detaylı bilgi vermeleri de önem taşır.

Böceklerin nerelerde yoğunluk gösterdiği, ne gibi türlere rastlandığı firma tarafından bilinmelidir. Uygulama esnasında ve uygulama sonrasında mekânın kullanımı mümkündür. Bazı yöntemler, birkaç saatlik havalandırma yapılmasını gerektirir. Uygulama sonrasında yaklaşık 1 hafta kadar böcek ve haşerelerin varlığı görülmekte; bu sürenin ardından tamamen kaybolmaktadırlar. Kapalı alanların dışındaki bölgelerde de bu ilaçlama yöntemleri uygulanabilmektedir. Bitkiler, bu maddelerden zarar görmezler. Ancak likit ilaç gibi bazı ilaç çeşitleri evcil hayvanlar için zararlı olabilmektedir. Bu nedenle ilacın kuruması beklenmeli ve evcil hayvanlar bu süre içerisinde kontrol altında tutulmalıdır. Uygulanması gereken ilaç türleriyle ilgili detaylı bilgi, böcek ilaçlama şirketleri tarafından bildirilmelidir.

Bu uygulamaya gerek duyulmaması için ortamın temizliğine yeterli özenin gösterilmesi gerekir. Duvar ve yer döşemelerindeki çatlakların kapatılmasına, su giderlerinin temizliğine dikkat edilmelidir. Mutfak ve banyo çöpleri sık aralıklarla tahliye edilmelidir. Havasız ortamların havalandırılmasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde böcek ve haşere probleminin tekrarlanması söz konusu olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here