Bonzai Nedir – Bonzai Kullanan Kişi Nasıl Anlaşılır?

0
103

Son günlerde haberlerde ve sosyal medyada sık sık karşılaştığımız Bonzai, çok tehlikeli bir sentetik uyuşturucu olup ölüme varan birçok olumsuz duruma neden olmaktadır. Türkiye’de özellikle gençler tarafından kullanımı hızla yaygınlaşan Bonzai için bir an önce ciddi önlemler alınması gerekiyor. Aksi taktirde eğitimli, eğitimsiz bir çok gencimizi Bonzai denen illete kurban vereceğiz. Peki Bonzai nedir? Bonzai’nin ne gibi etkileri vardır? Bonzai kullanan bir kişi nasıl anlaşılır?

Bonzai
Bonzai

Bonzai Nedir?

Satanlar ve kullananlar arasında Jamaikan Bonzai (Jamaican Gold) veya Süper Uyutucu Bonzai (Bonsai Supersleep) isimleriyle anılan Bonzai, tıp dilinde fenazepam denilen ve ilaç üretiminde kullanılan bir etken madde kullanılarak üretilen bir sentetik uyuşturucu türüdür. Fenazepam maddesi, ilk olarak 1974 yılında Sovyetler Birliği’nde geliştirilmiştir. İlaç, epilepsi (sara), alkol yokluğu sendromu ve uykusuzluk gibi nörolojik bozuklukların tedavisinde kullanılmıştır. Aynı zamanda ameliyat öncesi anestetik etkisinden dolayı premedikasyon olarak da kullanılmıştır.

Dünya Üzerinde Fenazepam Maddesi Kullanımı

Bonzai’nin hammaddesi olan fenazepam Avrupa’nın birçok ülkesinde ve ABD’de ya tamamen  yasaklanmış ya da kontrolsüz ilaçlar listesine dahil edilmiştir. Örneğin İngiltere’de 2011 yılında fenazepam maddesinin ithalatı yasaklanırken, Norveç’te 2010 yılında resmi olarak narkotik uyuşturucular listesine alınmıştır. Bu nedenle satılması ve kullanılması kesinlikte yasaktır. Rusya’da ise reçeteyle satılan ilaçlar arasındadır ancak bazı eczaneler el altından reçetesiz olarak da satmaya devam etmektedir.

Bonzai Kullanan Bir Kişi Nasıl Anlaşılır?

Bonzai’nin yan etkileri arasında hıçkırık, baş dönmesi, uyuşukluk ve koordinasyon kaybı gibi etkiler mevcuttur. Yüksek dozlarda alındığındaysa ileriye dönük amnezi (hafıza kaybı) etkisi de olmaktadır. Çok aşırı dozda kullanımı ise tahmin edebileceğiniz üzere ölümle dahi sonuçlanabilmektedir.

İşte Bonsai Kullanan Bir Grup Genç!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here