BOY ABDESTİ

0
145 okunma
Boy Abdesti

Boy abdesti nasıl alınır? Boy abdesti almak için ne gibi nedenler vardır? Boy abdesti alırken uyulması gereken sünnetler nelerdir? Gibi çeşitli soruların boy abdestini sizlere anlatacağız. Boy abdesti bir anlamda bedenen temizlenmektir. İnsanın bedeninde oluşan kiri  temizlik yoluyla atmasıdır. Bunun için boy abdesti önemlidir. Boy abdesti alırken başlıca yapılması gerekenler şunlardır:

-İlk önce niyet edilir.

-Sonra vücudumuzda pis olan yerler temizlenir.

-3 defa ağza su verilerek iyice çalkalanır ve ağız temizlenir.

-3 defa burna su verilerek burun temizlenir.

Bu işlemler bittikten sonra vücudun avret bölgeleri temizlenir. Sonrasında vücutta toplu iğne başı kadar kuru yer kalamayacak şekilde vücut su ile yıkanır. Yıkama yaparken vücut ovma yapılarak kirin çıkması ve giderilmesi sağlanır. Bu şekilde beden iyice temizlenir ve deri gözenekleri açılır.

Vücudun temizlenmesinin ardından kollar iyice ovulur. Sabun kullanaraktan kirin çıkması sağlanır. Vücudun kirden ayıkması sonucunda yüzünüzü sabunla iyice yıkanır.  Ağzımızı ve budunumuzu önceden yıkadığımız için tekrardan su vermeye gerek yoktur. Kulak arkası kısımlarda su değmeyen yerler serçe parmağımızda ovulur ve temizlenmesi sağlanır. Bu şekilde su gitmeyen yerleri temizlemiş oluruz.

Vücudumuzda göbek bağının kesildiği göbek deliğinin temizlenmesi de önemlidir. Ayakları yıkamak en sona bırakılması uygundur. Su sürekli yere geleceği için ayakları pisletecektir. Ayaklarımızdan önce avuç içlerini güzelce sabunla ovulur ve temizlenir. Sonrasında saç aralarına su değmiyorsa elimizle kaşıyarak su gitmesi sağlanır.

Boy abdesti alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri temizlik çok fazla uzatılmamalıdır. En son ayaklar da yıkanaraktan abdest tamamlanmalıdır.

Boy abdesti insanı bedenen ve ruhen rahatlatmadır. Bu şekilde insan temizliğin ferahlığı sayesinde bir rahatlığa kavuşur. Haftada en az 3 kere boy abdesti almak vücut sağlığı açısından da önemlidir. Vücut deri gözenekleri temizlenmesi sonucunda deri kendini tazeler. Bunun sonucunda bedenen bir rahatlık hissedersiniz. Vücut hazır pozitif bir konuma getirirken boy abdesti ruhen de olumlu bir enerji sağlar. Boy abdesti almanın yararları çok fazladır. Temizlik sonucunda insan hayatında pozitif bir enerji kazanaraktan mutlu olur. Gusül abdesti ile namaz kılınır mı sorusuna ise evet gusül ile bütün ibadetler yapılabilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here